Bemutatták Horvátlövő összegyűjtött nemzetiségi értékeit

Képgaléria megtekintése2017.12.12. - 01:00 | László Antal, Büki László 'Harlequin' - Fotók: Büki László

Bemutatták Horvátlövő összegyűjtött nemzetiségi értékeit

A Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Irodája, a Horvátlövői Horvát Önkormányzat és Horvátlövő Község Önkormányzata „Kézbe adott hétköznapok” elnevezésű rendezvényén a többségében horvátok lakta falu összegyűjtött nemzetiségi értékeit mutatta be december 8-án.

Mottó: „A fiatalok legyenek őrzői azoknak az értékeknek, amelyet mi is örökül kaptunk őseinktől." 

Horvátlövő féltve őrzött anyanyelvi, vallási és kulturális örökségét a Magyarországhoz való történelmi és kulturális kötődés egyik legfontosabb elemének tekinti. A nemzetiségi értékek közkincsé tételének, a helyi gyűjtemények, helyi értékek köztudatba juttatásának alapja, hogy bevonja a fiatalokat is az értékgyűjtő és gondozó munkába, mivel az a közösségi tevékenység, aminek részeként összegyűjtik és bemutatják a helyi értékeket, az egyik legfontosabb közösségformáló, összetartó ereje egy településnek.

Ennek szellemében a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Irodája, a Horvátlövői Horvát Önkormányzat és Horvátlövő Község Önkormányzata „Kézbe adott hétköznapok" címmel december 8-i rendezvényén a többségében horvátok lakta Pinka menti kis falu összegyűjtött nemzetiségi értékeit mutatta be.

Tóth Kálmán, a Savaria Múzeum múzeumpedagógusa ezt mutatta be a gyakorlatban, pontosabban azt, hogy a helytörténeti gyűjtemény ma már nem egyszerűen kiállítást kell jelentsen, hanem a látogatót - jelen esetben a gyerekeket -  az eszközök igénybevételével interaktív közreműködésre késztesse. A „ne nyúlj hozzá!" és a „mindent a szemnek" jelszavak számos esetben ma már nem érvényesülnek - a látogató maga is részévé válhat a kiállításnak. A gyermekek bevonásával ezáltal egy érdekfeszítő játékkal szemléltette, hogy a régmúlt használati eszközeit miképpen lehet az ifjabb korosztály számára úgy bemutatni, hogy az komolyan felkeltse érdeklődésüket. A játék után gyakorlati tapasztalatokról számot adva kínált hasznosítható megoldásokat, ötleteket arra, hogy a faluban fellelhető, többnyire magánkézben, magántulajdonban álló kulturális értékeket miképpen lehet helytörténeti gyűjteménnyé tenni, ezek bemutatására állandó helyszínt kialakítani.

Az előadáshoz kapcsolódva Büki László a vaskarika.hu főszerkesztője arról beszélt, hogy a cél érdekében milyen kommunikációs csatornákat lehet és érdemes megkeresni, alkalmazni. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a médiakommunikáció erősítése érdekében jól és hatékonyan kell használni elsősorban a közösségi médiát.


Fukszberger Imre, Csehimindszent polgármestere azokról a nehézségekről, tapasztalatokról beszélt, amelyeket falujának szülötte, Mindszenty József bíboros, hercegprímás szülőházának emlékházzá történő alakítása során kellett áthidalni, megélni. Hogyan sikerült az elképzeléshez támogatókat szerezni, anyagi hátteret biztosítani, anyagokat gyűjteni, kivitelezni. Az elhangzottak szintén segíthetnek Horvátlövőn a múlt tárgyi értékeinek összegyűjtéséhez, és a bemutatásukra alkalmas hely létrehozásához.

Az alkalomhoz kiválóan illeszkedett a Kovács Géza által szerkesztett Horvátlövő gradistyei dialektusú horvát népénekei, liturgikus népi énekei és imádságai, epikus költemények című könyvének bemutatója. A kötet korábbi gyűjtők munkáiból, helyi autentikus forrásokból merítve több száz ének, vers és imádság lokálpatrióta szemléletű összefoglalója. A kötethez másfél éven keresztül gyűjtötte az anyagot a Pornóapátiban élő helytörténeti gyűjtő, aki a közel másfél órás előadásában rengeteg érdekességet és összefüggést tárt fel többek közt a Zrínyi-érából és a megelőző évszázadokban horvát népénekgyűjtők által  összegyűjtött és publikált anyagok, és a mostani, több mint 400 oldalas kötet között.

Kovács László a Horvát Önkormányzat elnöke szerint „a gradistyei horvátság az életkörülményekben beállt változások folytán identitásválságot él át, ezért mindennél fontosabb, hogy a fiatalság őrzője legyen azoknak az értékeknek, melyeket mi is örököltünk".

A rendezvény a Horvátlövői Slavuj Nemzetiségi Vegyeskar műsorával zárult, majd a önkormányzat az est valamennyi résztvevőjét vacsorára invitálta, ami alatt és után még az esti órákba nyúlt a beszélgetés.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás