Knebel Riza élete nyitott könyvé vált, köszönhetően Kelbert Krisztinának és a Szülőföld Könyvkiadónak
Képgaléria megtekintése2017.12.14. - 15:00 | NagyRobert
A Híres szombathelyi nők sorozat immár 17. kötetével jelentkezett, és ez is olyan, mint a többi: letehetetlen. Egy kalandos élettörténet elevenedik meg a lapokon, ahol a szerző finom ecsetvonásokkal festette meg az 1930-as évek egyik legnevesebb portréfestőjének élettörténetét, aki végül apja fotóműtermét üzemeltette tovább Szombathelyen.
December 13-an mutatták be a Híres szombathelyi nők sorozat immár 17. kötetét, amely Knebel Riza életútját követi végig. A Savaria Múzeum díszterme már csak azért is tökéletes választás volt, mert itt látható a Fényérzék című kiállítás, amely a Knebel család fotográfiáit vonultatja fel, helyenként monumentális méretben láthatóvá téve, miért is volt annyira jelentős ez a dinasztia a (szombathelyi) fényképészet történetében.
"Az olvasott könyvek sokkal kevésbé izgalmasak, mint az el nem olvasottak" - Nicholas Taleb esszéíró gondolataival köszöntötte az érdeklődőket Lendvai Ferenc tanácsnok.
"A híres szombathelyi nők keresése során rendkívül sok ötlet jött elő, és az elmúlt 5 évben a 16 kötet kiadása során mindig kerestünk egy olyan helyszínt és közösséget a kötetnek, amely a megfelelő módon, a bemutatott életúthoz kapcsolódik" - mondta dr. Takátsné dr. Tenki Mária önkormányzati képviselő, a Jogi és Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnöke.
Knebel Rizát (1889-1963) az 1930-as évek magyar képzőművészetében a legnevesebb portréfestők közé sorolták, de képes volt lemondani a fővárosi karrier lehetőségéről, és 1936-ban átvette apja, több mint 70 éves múlttal és számos nemzetközi díjjal rendelkező fotóműtermét szülővárosában, vagyis Szombathelyen. Három évtizeden át fotózott és vezette az üzletet, de a könyvben Riza művészi pályáján keresztül az egész Knebel fotográfuscsalád életébe bepillanthatunk.
"Amikor megkaptam a kéziratot Krisztinától (Kelbert Krisztina - a szerk.) alapjában véve egy ültő helyemben végigolvastam, mert hihetetlen volt az a mozgás ebben a könyvben, amit Knebel Terézia az életében átélt, és azok a művészeti ágak, amikben a családja sikereket ért el" - tette hozzá Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója.
"A tárgyi hagyatékokon és a személyes iratanyagon keresztül megismertem egy olyan hölgyet, aki példaértékű bátorságról tett tanúbizonyságot" - vallott a személyes tapasztalatairól Kelbert Krisztina muzeológus, a történettudományi osztály vezetője és a kötet szerzője.
Kelbert Krisztina stílusa erőteljesen jelen van és magával ragadja az olvasót, nekünk a könyvbemutató után, de még az esti hetes mozifilm előtt sikerült abszolválnunk a művet, ami időben bő egy órát jelent. A könyvsorozat ötlete amúgy dr. Takátsné dr. Tenki Máriától származik, az igényes kivitelezés pedig Farkas Csabát, a Szülőföld Könyvkiadó igazgatóját dicséri.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás