Vannak még férfias férfiak és nőies nők? - Régimódi stíluskalauz

2017.12.31. - 00:15 | Misel - Fotó: she.hu

Vannak még férfias férfiak és nőies nők? - Régimódi stíluskalauz

Megőrültél ? Virág, meg udvariasság? Hol élsz te?! – nevettek ismerőseim, amikor arról beszélgettünk, mi az, amit egy nő elvárhat egy férfitól. Ma már senki nem csinál ilyeneket, se idő nincs rá, se igény – mondták. Valóban így lenne? Annyira elképzelhetetlen lenne korunkban a klasszikus értelemben vett jó modor? A férfias férfi és nőies nő kihalóban van, és már csak pasik és csajok vannak? "Régimódi" tanácsokat adunk az új évre, hátha pont ettől fog működni egy új kapcsolat.

Nem hinném. Bízom benne, hogy mindannyiunkban megvan a vágy, hogy nemi identitásunkat a hétköznapokban is megélhessük, és eszerint játszhassuk el szerepeinket az élet színpadán.

Vegyünk tehát sorra néhány dolgot, ami elvárható lenne a társas érintkezésben:

1. Találkozás

A legfontosabb, hogy csak akkor szervezzünk randit, ha egész este ráérünk, mert nagyon kiábrándító tud lenni, ha partnerünket egy vagy két óra múlva azzal hagyjuk magára, hogy még más dolgunk van!

Ruházat: Az első benyomás olykor döntő lehet. Tehát egyáltalán nem mindegy, hogyan jelenünk meg, főként, ha az első találkozásról van szó. Megjelenésünknek természetesen az alkalomhoz illőnek kell lennie: állásinterjúra, esküvőre, randira megyünk-e? Én most talán ez utóbbival foglalkoznék csupán. Ruházatunkat megszabja az évszak, napszak, a hely, ahova a randit szerveztük. Nem érdemes „túlöltözni", mert , amellett, hogy jó benyomást kívánunk kelteni, elsősorban minket kell tükröznie, akik majd a „hétköznapokban" is leszünk. Tehát, nem érdemes csillagászati összeget költeni új ruhára, sminkre, és a ruha mindenképpen tükrözze stílusunkat, és legyen kényelmes, hogy ne emiatt érezzük magunkat rosszul a randi ideje alatt.

Köszönés: A férfi köszön először, de megengedett, hogy az is köszönhet, aki előbb látja meg a másikat. Kezet mindig a nő nyújt és a férfi elfogadja. Nagy illetlenség, ha nem teszi! Néha látni még ma is , hogy férfiak kezet csókolnak: ilyenkor a nő megfogott kezére ráhajol, és nem felrántja a szájáig, ajkával pedig nem érinti meg igazán, és nem néz közben felfelé. Nagyon szép szokás ez szerintem, egy letűnt kor lovagiassága és a férfi hódolata van benne a nők iránt.

Tegezés: Ezt mindig a nőnek illik felajánlani, addig nagy illetlenség a használata a férfi részéről, akkor is, ha mindketten korban közelállók.

Virág: Abban az idilli helyzetben, ha a férfi virággal érkezik a randira, az 11 szálig mindig páratlan számú legyen ( vegyes virág esetén ez nem számít ), afölött mindig páros számú.

2. Randi helyszíne

Általában nyilvános helyen történik, első randi esetében mindig. Ez lehet étterem, kávézó, mozi, klub, stb. Az ajtóhoz érve, aszerint, hogy az merre nyílik, kétféle megoldás közül választ a férfi: befelé nyíló ajtó esetén kinyitja az ajtót, bemegy  és tartja, amíg a nő bemegy. Kifelé nyíló ajtó esetén kinyitja és előre engedi a hölgyet.

Az asztalt és annak helyét mindig a nő választja. A férfi elveszi a kabátot, kihúzza a széket, és csak akkor ül le, ha a nő már kényelembe helyezkedett. A pincérrel is mindig ő tárgyal, a nő neki mondja el, mit kér, és a férfi közli ezt is a pincérrel. Fizetni is neki illik, de a nő felajánlhatja, hogy kifizeti a saját részét.

És most jön az étkezés, amelynél se szeri se száma az illemszabálynak. Itt most nem térek ki ezekre, csak néhányat említenék meg: soha ne tegyük ki a telefont az asztalra, mert ezzel azt üzenjük, hogy nem figyelünk 100%-ban partnerünkre! Ne szedjünk túl sok ételt a tányérunkra, csak annyit, amit biztosan el tudunk fogyasztani! Nagy illetlenség meghagyni, piszkálni az ételt, felkockázni, hogy aztán villával falatozzunk tovább! A kenyeret tilos harapni, kis falatokat törjünk belőle.

Figyeljünk az evőeszközök elhelyezésére:


Étkezés közben ne beszéljünk, nevessünk hangosan, nem illik beszélni pénzről, családi veszekedésekről, egészségügyi témákról, vallásról, politikáról!

Távozáskor előbb a férfi veszi fel a kabátot, és csak azután segíti fel a nőre.

3. Közlekedés

Liftben a férfi előre engedi a nőt, de a gombot mindig ő nyomja meg.

Lépcsőn felfelé menet a nő megy elöl, mert leeshet, tehát a férfi megy hátul, lefelé menet éppen fordítva, a férfi megy elöl, hogy megvédje a nőt.

Utcán általános szabály, hogy a nő a férfi jobb oldalán megy, kivétel, ha valahonnan veszély várható, pl. járdán mindig az úttest felől megy a férfi.

Amennyiben kocsival mennek valahová, a jobb hátsó ajtót illik kinyitni, és a nő beszállása után becsukni. Itt azért tehetünk némi engedményt, amennyiben inkább előre ülne szívünk hölgye.

4. Búcsúzás

Illik a férfinak hazakísérnie, vinnie a nőt, kisegíteni a kocsiból ( hallom, ahogy kuncognak most kedves olvasóim ), elkísérni az ajtóig, és megvárni, míg bemegy.

Itt most igyekeztem életem egy kedves, szívderítő momentumán keresztül bemutatni néhány illemszabályt, amiknek betartása nem kerül semmibe, mégis kellemesebbé teszi társas érintkezésünket a mindennapokban, hogy azokat mégse lássuk annyira szürkének!

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Karagity Mária 2017.12.31. - 14:22
Nagyon jó összegzés, ha nem is tartjuk életben a fenti szokások jó részét, azért jó olvasni, hogy nem is olyan rég mi mindenre figyeltek a férfiak, és mennyire tisztelték az 'elnyomott nőket', akik a beteges feminizmusuk mellett szépen kiirtották ezeket az érzékeny, nőknek szóló gesztusokat a férfiakból.
bonobo 2017.12.31. - 16:48
Valakinél megállt az idő? A társadalom folyamatos változásban van. A szokásai, normái is. Kőtáblába vésett illemek nincsenek. Ma lehet másként is tisztelni a egymást. Nem csak a nőket.
Misel 2018.01.01. - 09:03
Kedves bonobo ! Köszönöm, hogy elolvasta és véleményezte cikkemet.Nem állt meg nálam az idő, ( bár megtette volna ! ), ellenben úgy gondolom, hogy korunkból kiveszni látszik az udvariasság, és nemcsak a nők, hanem egymás tisztelete is .Írásra saját tapasztalataim késztettek. Az sors úgy hozta, hogy életem egy jelentős részét a társadalom anyagi és kulturális szempontból elit közegében töltöttem, és ott ma is élnek ezek a szabályok, jó modor , és klasszikus értelemben vett illemtudás nélkül ott meg sem él az ember.Az általam említett dolgok pedig jól illeszthetők a mai korba is, sőt, praktikus szempontból hasznosak is lehetnek, gondoljon pl. a lépcsőn vagy járdán való közlekedésre ! Köszönöm megtisztelő figyelmét, amire a későbbiekben is számítok . Boldog új évet !
Grofo Béla 2018.01.01. - 09:27
Étterem, szórakozóhely, kocsma esetén a férfi megy előre a biztonság érdekében, mivel ezek veszélyes helynek minősülnek. Randi esetén nagyobb százalékban ez a helyszín. Tetszik az írása kedves Misel.
Misel 2018.01.01. - 12:24
Kedves Grofo Béla ! Külön örülök, hogy férfiként is olvasta, és tetszett az írásom. Nincs vita köztünk abban, hogy étteremben, szórakozóhelyen ki megy előre, Önnel egyetértek, cikkemben én csupán az ajtón való bejutás módjára tértem ki.Remélem, hogy kitüntető figyelmére a továbbiakban is számíthatok !
Misel 2018.01.01. - 12:31
Kedves Karagity Mária ! Köszönöm, hogy egyetért velem abban, hogy vannak értékek, amikről az idők változása közepette sem mondhatunk le .A jó modor, az udvariasság ilyen.Remélem, hogy máskor is szívesen olvassa majd írásaimat !
bonobo 2018.01.01. - 18:15
Elfogadom, ha Önnek ez még fontos. Az 50-60-as években jelentősen lazultak már ezek, a szexuális forradalom és a lázadások, mint a beatkorszak sem véletlen, ezekre az élrevasalt illemekre öltöttek nyelvet. A fiatalok ki akartak törni ebből a kötött, merev, sokszor magukra erőszakolt viselkedésformából, amik a mai viszonyok közt szerintem inkább sznob, mintsem reális társasági szokások. De tiszteletben tartom, hogy Ön így gondolja, és értéknek tartja. Amúgy az írás színvonalas, biztosan sokak szájíze szerint való.
Búzástünde 2018.01.02. - 11:07
Teljesen egyetértek a cikkben leírtakkal, Azt gondolom, ha valaki bunkó és modortalan, azt nem lehet a társadalom folyamatos változásaira fogni. Egyébként kíváncsi lennék a "ma másként is lehet tisztelni egymást" kitétel néhány konkrét megvalósulására.
Grofo Béla 2018.01.04. - 14:06
Kedves Misel! Az én figyelmemre számíthat. Szükség van a hasonló jellegű cikkekre, mert a fórumokon a jó modor hiánya a jellemző. Kevesen olvasnak értéket nyújtó könyveket, csak a netet fogyasztják gondolkodás, és forrás kritika nélkül. Nagyon fontos a másik ember tisztelete, ami nemcsak abban mutatkozik meg, hogy kinyitom valaki előtt az ajtót, hanem a kommunikációban is. Sajnos a fórumokon sokak szájából annyira kilóg a kapanyél, hogy csoda, hogy nem töri be a monitort.
Misel 2018.01.04. - 22:16
Kedves Búzástünde ! Köszönöm, hogy elolvasta cikkünket , és egyetért velem abban, hogy a jó modor mindenkor fontos, mert ezzel is kifejezést adhatunk a mások iránti tiszteletnek.Remélem, hogy értékes véleményére a jövőben is számíthatunk !
Misel 2018.01.05. - 09:00
Kedves bonobo ! Hozzászólása elgondolkodtatott, és érdekes felvetésnek vélem a beatkorszak említését. Úgy vélem azonban, hogy a szokások, és illemszabályok elleni lázadás csupán tünete és nem oka volt a korszak fiataljainak mindent megváltoztatni akaró szándéka mögött. Gondoljon csak a világháború, majd a vietnámi háború társadalmakra gyakorolt hatására , főként Amerikában, ahonnan az egész elindult ! A fiatalság nem akart többé semmit, amit a szülei generációja , és ennek részeként vett fel polgárpukkasztó magatartást, szakítva illemszabályokkal, ruházkodási stílusokkal, a jövőről alkotott elképzelésekkel. Ma talán tényleg sznobnak tűnhet, aki őrzi ezeket a polgári hagyományokat, de , engedjen meg nekem annyit, hogy ez , ebben az esetben, jó értelemben vett sznobság. Úgy gondolom, hogy az illemszabályok beépítése a hétköznapokba nem lehetetlen, és kicsit olyan, mint mikor szép ruhát vesz fel az ember, megkülönböztetve, kiemelve a pillanatot a szürkeségből és megszokásból. Természetesen sokféleképpen vélekedhetünk erről a kérdésről, és nekem rendkívül megtisztelő, hogy értékes hozzászólásával Ön is hozzájárult, hogy beszélgethessünk erről a témáról.
Misel 2018.01.05. - 09:10
Kedves Grofo Béla ! Egyetértek Önnel, hogy világunkban kiveszni látszik a jó modor és egymás tisztelete, és a kommunikáció is silányodni látszik. Valóban, a számítógép, majd még inkább az okostelefonok elterjedésével a hagyományos értelemben vett társalgás erősen lecsökkent az emberek között, főként a fiatal generációk esetében. Az illemről írt cikkem egy tervezett sorozat első darabja, melynek azt a szerepet szántam, hogy lemérjem vele, érdekel-e még valakit ez a téma? Sok és sokféle vélemény érkezett , más fórumokon is, úgyhogy talán nem lenne haszontalan, ha folytatnám. Ebben számítok az Ön segítségére is, hogy véleményezze, hozzászólásával tegye gazdagabbá a tárgyról folyó eszmecserét olvasóinkkal ! Köszönöm megtisztelő közreműködését !