Volt egyszer a Fal... - dokumentumfilmek a Berlini Fal leomlásáról a Duna TV-n (nov. 8-10)

2009.10.31. - 13:00 | vaskarika.hu

Volt egyszer a Fal... - dokumentumfilmek a Berlini Fal leomlásáról a Duna TV-n (nov. 8-10)

Helyszín: Duna TV

Dátum: 2009.11.09 - 10.

A Berlini Fal 1989. november 9-én végérvényesen leomlott. Nem szándékosan, nem parancsra, nem hibából: egy véletlen folytán szűnt meg. Azon a napon Günter Schabowski Politbüro-tag és szóvivő feljegyzést kapott Egon Krenz Politbüro-vezetőtől, melyet olvasatlanul vitt magával sajtótájékoztatójára. Ott élő közvetítésben felolvasta azt a sajtó összegyűlt képviselőinek. A hír körbeszárnyalta a világot. Valami különös dolog történt: az önkényuralmi hatalom néhány órára tehetetlenné vált, a kelet- és nyugat-német emberek pedig spontán módon saját kezükbe vették a sorsukat. A történelmi pillanat ezredtöredéke alatt elsöprő erejű forradalmat hívtak életre, s ez a világ legkeményebb határának eltörlését eredményezte.

HIRDETÉS

A Duna Televízió november 8-9-10-én számos dokumentumfilmmel emlékezik erre a történelmi horderejű, világraszóló eseményre.

A Berlin... – főváros?
(november 8., vasárnap, 15.45) című magyar dokumentumfilm azt az átmeneti állapotot mutatja be, ami Berlint három évvel a fal lebontása után jellemezte. Lenin szobrát már eltávolították, de az „új világ” még csak készülőben…

A berlini fal nyulai című lengyel-német dokumentumfilm (november 8., vasárnap, 16.20) különös történetet tár az érdeklődők elé a berlini fal leomlásának talán egyetlen veszteseiről: a nyulakról. 20 évvel ezelőtt ez a „halálzóna” vált legbiztosabb otthonukká, azonban szerencsétlenségükre egy napon a fal leomlott… s lassan meg kellett tanulniuk, hogy hogyan kell élni egy szabadabb új világban, ahogy nekünk is – az Európai Unió polgáraiként.



A Mikor a Fal leomlott (november 8, vasárnap, 21.00) című német dokumentumfilm óráról órára pontosan követi az eseményeket. Első ízben szólal meg az az ember, aki a sorsdöntő feljegyzést írta. És természetesen megszólal maga Schabowski is, akinek fogalma sem volt, mit olvas fel azon a történelmi napon…

A Berlin (november 8., vasárnap, 22.15) című német dokumentumfilm poétikus, lírai filmesszé a városról. A Michael Ballhaus operatőr és Ciro Cappellari dokumentumfilmes által rendezett filmesszé Fassbinder és Scorsese szellemében járja végig a várost 20 évvel a változás után, azaz ma. A két alkotó egy különleges, megújult szemléletű várost tár elénk, miközben a hétköznapi valóság sem marad kendőzetlenül.

Az én Berlinem című magyar dokumentumfilm (november 8., vasárnap, 00.05) szórakoztató, anekdotázó város-séta Berlin olyan szerelmeseivel, mint Dalos György, Eörsi István, Eszterházy Péter, Földényi F. László, Kertész Imre, Kornitzer László, dr. Kruppa László, Ungváry Rudolf és mások.

A Francia Televízió kétrészes dokumentumfilmje, A berlini fal (november 9, hétfő, 21.00) a változások huszadik évfordulójára készült. A szakértők, politikusok, szemtanúk bevonásával készült film a város történetét tekinti át a II. világháború végétől '89 novemberéig. Megrendítő visszaemlékezések során kibontakozik előttünk az a folyamat, melynek során a legyőzött, földig rombolt, majd kettészakított város "feltámad", és végül a szovjet megszállási övezethez tartozó Kelet-Berlin is elnyeri végre szabadságát. A filmben megszólalnak azok a neves politikusok, akik sokat tettek a város egyesítéséért: Genscher, Willy Brandt, Gorbacsov. Eredeti dokumentumok idézik fel Magyarország szerepét is.

A Kelet-nyugati átjáró c. magyar dokumentumfilm (november 9, hétfő, 23.15) bemutatja a 20 évvel ezelőtti Magyarországot, amely akkor az NDK-sok számára a kelet-nyugati átjárót jelentette.1989 nyarán a német keleti blokkból több tízezer turista érkezett Magyarországra. A végsőkig el voltak keseredve, mert úgy érezték, otthon nincs jövőjük. A gazdag és szabad Nyugat-Németországba akartak menni, de nem kaptak útlevelet. A magyar kormány végül a két Németország konfliktusában az ellenséges szövetségi rendszerbe tartozó NSZK mellé állt, és szeptember 11-én megnyitotta a határt. Ez a lépés nagy szerepet játszott abban, hogy két hónappal később a berlini fal leomolhatott.

A vágy neve – Berlin című német dokumentumfilm (november 10, kedd, 21.25) attól különleges értékű, hogy berlini, ott alkotó, vagy emigrációban élő írók, költők a világ minden részéről vallanak szeretett vagy nem szeretett városukról. A magyar írók közül Kertész Imre, Nádas Péter, Konrád György, továbbá Jurij Andrucsowits, Petr Borkovec, Clemens Gadenstätter, Nele Hertling, Andrew Horn, Anne-Mie van Kerckhoven, Clemens Klopfenstein, Liza Lim, David Moss, Peter Nestler, Paul Nizon, Damián Ortega, Arvo Pärt, Antonio Skarmeta, Stephen Wilks szólal meg a filmben.

A Föl a motorra, és adjad neki! c. magyar dokumentumfilm (november 10, kedd, 00.10) arról szól, hogy 1983-ig közel negyvenezer 18 és 26 év közötti fiatal járta meg az NDK-t szakmai gyakorlatszerzés és nyelvtanulás céljából, s főként kalandvágyból. Három évig maradtak, sokukat a rendőrség és a Stasi figyelte.

A történelmi pillanatra a Duna Televízió élő műsorai is megemlékeznek: november 8-án, 20 órakor a Heti Hírmondó, november 9-én és 10-én 20 órakor pedig a Közbeszéd című hírműsorok politikai szakértők és történészek segítségével idézik fel a sorsfordító eseményeket.

A Duna Televízió Volt egyszer a fal műsorsorozatáról további részleteket a www.dunatv.hu/fal oldalon találnak.

megosztom a twitter-en megosztom a facebook-on megosztom a delicious-on megosztom a startlapon megosztom a google+-on NyomtatásKüldés e-mailbenAz oldal tetejére Forrás: Képek: prolog-berlin.com, metropol.hu

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

bf13 2009.10.31. - 16:21
Fikciós filmben pedig a GOOD BY LENIN ajánlott mindenkinek akit érdekel a téma.