Benkő Sándor objektívén keresztül láthatjuk az első világháború olaszországi és szlovéniai emlékhelyeit

2018.04.11. - 07:30 | NagyRobert

Benkő Sándor objektívén keresztül láthatjuk az első világháború olaszországi és szlovéniai emlékhelyeit

A MÚOSZ-Nagydíjas fotóriporter dokumentarista képei nem csak megidézik a Nagy Háborút, de gondolkodásra is késztetik az embert. A Savaria Katonatörténeti Kiállításon megtekinthető fotók egyszerre líraian gyönyörűek és drámaian sokkolóak, ahogy egy olyan szeletét mutatják be az első világháborúnak, amit méltatlanul mellőznek a történelemkönyvek.

HIRDETÉS

Április 10-én, kora délután nyílt meg Benkő Sándor fotóriporter Az első világháború szlovéniai és olaszországi emlékhelyei című kiállítása a Savaria Katonatörténeti Kiállítás Aréna utcai épületében. Az esemény moderátora Jagadics Péter nyugállományú alezredes, a Katonatörténeti Kiállítás kurátora volt, az egybegyűlteket Csapláros Andrea, a Savaria Történelmi Karnevál Kuratóriumának elnöke köszöntötte, majd rövid beszédet mondott dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere, végül Kiskos Ferenc, a Vas Megyei Temetkezési Vállalat igazgatója tartott előadást a háborús emlékhelyek és hadisírok gondozásának törvényi szabályozásáról.

"Ha megnézzük ezeket a fotókat, akkor azt látszik rajtuk, hogy nagyon szép csendben titkokat árulnak el. Nem a szenzációra törekednek, ezek az emlékezés fotói" - kezdte beszédét Csapláros Andrea.

Benkő Sándor és kollégája, Kozma Gábor már többször járt a szlovéniai és az olaszországi első világháborús emlékhelyeken, temetőkben, erődökben, lövészárkokban és kavernákban, azonban ezek a túrák nem csak a Nagy Háború magyar vonatkozású helyszíneinek dokumentálásáról szóltak, hanem az emlékezésről is. Megfordultak többek közt a szlovéniai Bovecben, és Olaszországban, az Isonzó völgyében, illetve a doberdói fennsíkon, ahol emléktábla hirdeti, hogy a katonák -bár életükben ellenségek voltak-, a haláluk után barátokká váltak.

 

"Benkő Sándor azzal az istenadta tehetséggel rendelkezik, hogy a múló pillanatot megfogja, megállítja és örökkévalósággá teszi. Mindig eltalálja azt, hogy mikor kell megállítani a múló időt" - mondta Puskás Tivadar.

A kiállításon látható képek egyrészt dokumentarista fotók, másrészt viszont ott van bennük a művészi szabadság, egy mögöttes üzenet, amitől igazán zseniális lesz az egész. Benkő Sándor nem csak megmutatni szerette volna ezeket a helyeket, hanem láttatni is, üzenetet hagyni a nézők számára, megmutatni a világ vizuális összefüggéseit. A képek egyszerre csodálatosak és drámaiak, mert amíg az Isonzó smaragdzöld vizét látjuk kanyarogni a völgyben, pontosan tudjuk, hogy az első világháború idején a folyót az elesett katonák (magyarok és olaszok) vére festette vörösre.

 

"A családoknak bizonyosságot, a halottaknak méltó nyughelyet kell biztosítani. Az utókor számára lehetővé kell tenni, hogy emlékezhessen, és okulhasson, hogy példát vehessen és leróhassa kegyeletét. A hősi sírok emlékek, történelmünk szerves részei, ne hagyjuk, hogy elvesszenek az utókor számára" - zárta előadását Kiskos Ferenc.

Benkő Sándor fotóriporter Az első világháború szlovéniai és olaszországi emlékhelyei című kiállítását előzetes egyeztetés után lehet megtekinteni a Savaria Katonatörténeti Kiállítás épületében (Szombathely, Aréna u. 8.). A tárlat előreláthatóan augusztus végéig lesz látogatható a jelenlegi formájában, s mivel Benkő Sándor felajánlotta a fotóit a Katonatörténeti Kiállítás számára, valószínűleg a későbbiekben is lesz lehetőség a képek megtekintésére az Aréna utcai épületben.

Kapcsolódó írásunk:

"Éreztem a lőpor szagát!" - Benkő Sándor I. világháborús fotótárlata a Váci iskolában

2016.11.14. - 18:30 | Büki László 'Harlequin'

2012-ben és 2014-ben a doberdói fennsík temetőiben és egykori csataterén készítette első világháborús, megrázó, ám líraiságában a hősök emlékére, az értelmetlen vérontásra fókuszáló fotósorozatát Benkő Sándor fotóriporter. November 14-én A Nagy háború emlékhelyei Olaszországban és Szlovéniában címmel a Váci iskola aulájában megnyílt fotótárlatán köszöntőt mondott Németh Gábor iskolaigazgató. A képanyagot Kozma Gábor közíró méltatta, közreműködött Nagy Júlia (ének).

Új hozzászólás