Az élet dicsérete a Képtárban - Király Ferenc szobrászművész kiállítása
Képgaléria megtekintése2009.11.07. - 12:00 | Egyed Betti - Fotók: Dart

Életigenlés, erő, dinamizmus, elevenség, természetesség, és felnagyított nemiség költözött a szombathelyi Képtárba Király Ferenc, lendvai szobrászművész kiállításával. Az egyszerre plasztikus és modern, egyszerre klasszikus és egyedi vonások művészi élményt nyújtanak a beavatott, és a képzőművészetben kevésbé jártas látogatónak egyaránt. Képi világa „kézzelfogható”, miközben olyan töltetet ad minden egyes vonalnak, amivel szinte egy másik bolygóra vezet el bennünket.
Majthényi László rövid köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy ilyen színvonalas és impozáns kiállításnak adhatott otthont a Képtár, majd megemlítette a művész életútjának fontosabb állomásait, a kezdetektől egészen napjainkig. Külön szót érdemelt az a fáradságos munka, melyet a Mura-vidéki magyarság kapcsolatainak ápolása érdekében tett, s melynek köszönhetően ma már magyarként (is) élhet. A felvezető után Wehner Tibor művészettörténész, Király Ferenc közeli jó barátja nyitotta meg a kiállítást, aki mélyreható elemzést szentelt a látottaknak, és előttünk is sikeresen nyitotta meg azt a titkos bejáratot, mely elvezetett az alkotó művészetének megértéséhez.
Király Ferenc nem besorolható, kategorizálható egy stílusba, mozgalomba sem. Ugyan klasszikus szobrászati eszközöket használ, melyek sejtésszerűen őrzik a régi formát is, de azokat mindig saját képére formálja - megtölti, életet lehel beléjük. Kifejezőeszközeinek tárháza végtelen - hol figuratív, hol nonfiguratív, hol a mondanivaló konkrétsága, hol szürrealisztikussága jellemzi. Munkáit erős emóciók hatják át, szimbólumra szimbólumot helyez, ami azonban közös bennük, hogy mindegyikben ott lüktet az élet. Lehet, hogy emberalakban, lehet, hogy valamilyen organikus formában, de mindegyik a természetről, a kifejlődésről, a születésről, a létrejövésről, az egymásrautaltságról vall.
Kell egy kis idő, amíg ráérzünk, amíg megfejtjük a jeleket, amíg az alkotás és annak címe összeáll. Így lesz olyan egyszerű formákból, mint a csavart és sima, a zárt és nyitott, Bimbó vagy Rügy. Az egy és páros ötvözése pedig hol Ölelést, hol Hármasban Álló-t szül, de az Udvarlás félreérthetetlen Jel marad még egy Erényöv mellett is.
Ha kicsit megkésve is, de méltó módon emlékezhetünk Király Ferenc 70. születésnapjára e magas színvonalú kiállítással, mely a lendvai szobrász művészi gondolkodásmódjába, és művészi magatartásába egyaránt bepillantást enged.
A kiállítás megtekinthető december 13-ig.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás