Pálinkával üzentek a jövőnek - Amerikában is tudnak a magyar egészségügy helyzetéről

2009.11.29. - 14:20 | vaskarika.hu

Pálinkával üzentek a jövőnek - Amerikában is tudnak a magyar egészségügy helyzetéről

Egy üveg Vas megyében készített pálinka játszotta a főszerepet azon a rendhagyó rendezvényen, ahol egy időkapszulát rejtettek a sárvári rendelőintézet falába. A pálinka mellé fényképeket is tettek a fémszarkofágba, amelyet csak 100 év múlva nyithatnak ki azok, akik megtalálják az üzenetet. A sárvári időkapszulát az Amerikában található Nemzetközi Időkapszula Egyesület (International Time Capsule Society, ITCS) is regisztrálta.

HIRDETÉS
Az időkapszulába zárt fotók egyike
A sárvári időkapszula elhelyezésének apropóját az beruházás adta, amely az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretén belül kapott 800 milliós támogatást. Ennek köszönhetően a környék 40 ezer lakosának lesz korszerűbb ellátása. A kapszulába zárt fotók jól reprezentálják a sárvári rendelőintézet „történelmét", amely 1968-ban kezdődött. E fotók kicsinyített másait egy „időkapszulába" zártuk és elrejtettük a rendelőintézet falában. Erre az „időkapszulára" úgy tekintünk, mint egyfajta „múzeumra", amelyik megpróbálja megőrizni a mindennapi élet egy szeletét a jövő számára. Az ide befalazott időkapszula nem egyedi. A világ sok részén valamilyen jeles esemény alkalmával, ünnepség kíséretében helyezik el ezeket (elássák vagy bebetonozzák), például világkiállítás, alapkőletétel, hogy aztán a (közeli vagy távoli) jövőben kinyissák. - nyilatkozta Vancsura Miklós, a kórház főigazgatója.

Westinghouse időkapszulák - 1937-ben, a New York-i Világkiállítás megrendezésekor javasolták, hogy ássanak el 5000 évre (6939-ig) egy „időzített bombát", majd a kevésbé harcias időkapszula nevet választották, azóta hívják az ilyen jellegű tárgyakat így. Az 1939-es időkapszulát a Westinghouse nevű cég készítette a kiállítás részeként. A rézből, krómból és ezüstből készített kapszulahüvelyt Cupaloynak nevezték el, és állították, hogy az acéllal megegyező keménységű. Az időkapszulába mindennapi tárgyakat tettek, egy könyvet, ami leírja az időkapszula elkészítését (The Book of Record of the Time Capsule of Cupaloy), vetőmagokat, mikroszkópot, filmhíradókat, mikrofilmeket, melyeken tudományos értekezések, szótárak, vallásos iratok és egyéb szövegek voltak megtalálhatók. Az első Westinghouse időkapszulát egy másik is követte 1965-ben, amelyet az eredetitől kb. 3 méterre északra ástak el. Mindkét időkapszulát kb. 15 méter mélyre ásták a világkiállítás Flushing Meadows Park nevű helyszínén.
A civilizáció kriptája
(1936) nevű időkapszula volt az első sikeresnek tűnő 20. századi próbálkozás egy tartós időkapszula létrehozására. A „kapszulát", amely valójában egy lepecsételt bebetonozott és behegesztett terem az Oglethorpe Egyetem alagsorában 8113-ban kell majd kinyitni.

Jelenleg négy „időkapszula" kering az űrben. A Pioneer-10 és Pioneer-11 által vitt üzenetek (Pioneer-tábla) és a két Voyager aranylemez műholdak fedélzetén távolodik a Földtől. Az ötödik időkapszula, a KEO műhold előreláthatólag 2009-ben vagy 2010-ben lesz föld körüli pályára állítva, melyen bárki elküldheti üzenetét a távoli jövőbe. A KEO több mint 50.000 év múlva tér majd vissza a Földre.

A Nemzetközi Időkapszula Egyesület (International Time Capsule Society, ITCS) az Oglethorpe Egyetemen azzal a céllal jött létre, hogy létrehozzon és fenntartson egy adatbázist a létező időkapszulákról. A sárvári időkapszula dokumentumait megküldték e szervezetnek is.

megosztom a twitter-en megosztom a facebook-on megosztom a delicious-on megosztom a startlapon megosztom a google+-on NyomtatásKüldés e-mailbenAz oldal tetejére Forrás: kép: mono.eik.bme.hu

Új hozzászólás