Hogyan néztek ki a régi idők karneváljai? - Karneváli visszatekintő

2019.08.22. - 00:40 | Novák Bálint

Hogyan néztek ki a régi idők karneváljai? - Karneváli visszatekintő

Savaria. Az egykori Pannonia Superior központjaként ismert várost Kr.e. 50-ben alapította Claudius római császár. A Borostyánút mentén fekvő település mindig is kiemelkedő helyet foglalt el a térség történetének alakulásában. A nyugati régió központjaként funkcionáló város számos kulturális és történeti eseménynek adott otthont egészen a jelenkorig. Legjelentősebb az augusztus végén megrendezésre kerülő Savaria Történelmi Karnevál, amely immár huszadik alkalommal ragadja magával a városi forgatagot. Felmerül a kérdés: Hogyan néztek ki a régi idők karneváljai? Milyen nehézségekkel kellett szembenézni a szervezőknek az évek során és hogyan befolyásolták az adott kor politikai viszonyai ezen események alakulását?

A Savaria Történelmi Karnevál kezdetei az 1960-as évek elejére nyúlnak vissza. Az első felvonulás 1961. szeptember végén került megrendezésre. Ezt követően 1969-ig minden év augusztus utolsó vasárnapján láthatták az érdeklődők. Források tekintetében elsősorban a korabeli sajtótermékek közléseire támaszkodom - azon belül is elsősorban a Vas Népe kihelyezett cikkeiben fellelhető információit használom. Valószínűleg 1963-ban nem volt Karnevál - legalábbis a korábbi források nem tettek említést róla, azonban arról több cikk is beszámolt, hogy 1969-ig összesen csak hat felvonulást szerveztek meg az akkor még Savaria Napoknak nevezett programsorozat keretében.


Savaria Napok karneváli felvonulás

Ezen programok részeként sporteseményeket, táncversenyeket, kiállításokat, opera- és balettelőadásokat is szerveztek. Ezen a ponton érdemes kitérni a városban, az államszocialista időszakban végbement változásokra. Az 1950-es években az építkezések, a beruházások, valamint maga a fejlődés is vakvágányra került. Az 1960-as éveket azonban a változás jellemezte, amely nemcsak a turizmus, de a városi infrastruktúra szempontjából is jelentős előrelépést jelentett. De hogyan is nézett ki Claudius városa 1946 után ?

Szombathely a háborús pusztítást szenvedett magyar városok között az ötödik helyet foglalta el. Az elkövetkező időszakban a városfejlesztésre félretett összeg jelentős részét a városi infrastruktúra javítására kellett fordítani. Ehhez kiváló körülmények álltak a rendelkezésre: sűrű volt a vasúthálózat, fejlett volt az egészségügyi ellátás, illetve a város jelentős munkaerő-tartalékkal rendelkezett. A háborút követő fejlesztések azonban csak 1959-től indultak meg, amikor a Köztársaság tér (mai Fő tér) korszerűbb világítást kapott. Az 1964-re kidolgozott országos fejlesztési program részeként Szombathely belső városrészeinek részleges rehabilitációját végezték el. Mindennek következtében a karnevál a hatvanas évek közepére a város legnagyobb turisztikai eseményévé nőtte ki magát.

Savaria Történelmi Karnevál felvonulás

A Magyar Nemzet 1966. augusztus 14-i számában 14 külön autóbusz érkezését jelentették be, valamint külföldi látogatókra is számítottak. Valószínűleg ennek következtében vezettek be 1964-ben Ausztria irányából 24 órás vízumkedvezményt. Majd a hatvanas évek közepétől  a Szentgotthárd-Szombathely, valamint a Bécs-Szombathely vasútvonal, illetve a közvetlen buszjárat megindulása is elősegítette a látogatók városba érkezését. Ahogy fentebb említettem a Karnevált a Savaria Napok programsorozat keretében mutatták be a nagyközönségnek.

Felmerül a kérdés: az évek során hogyan változott a karnevált látogatók száma, mekkora népszerűségnek örvendett a Savaria Napok programsorozat?

1965-ben mintegy 10 000 érdeklődővel számolhatunk. Ugyanebben az évben a Népszabadság harmincezer nézőről tudósított. A Dolgozók Lapja azonban csak tízezer emberről beszél egy 1969-es számában. A sajtóforrásokból arra következtethetünk, hogy 1964-65-ben többen látogatták a karnevált, mint az elején, illetve annak utolsó éveiben. A Karnevál szervezői 1966-ban 13 000 db emlékérmet osztottak szét a nézők között. Minden összevetve a Savaria Napok látogatóinak számát a 10-35 000 fő közé tehetjük. Véleményem szerint - figyelembe véve a korabeli sajtóban közölt számadatokat, valamint az adott régió közigazgatási viszonyait - olyan 15-20 000 látogatóval számolhatunk évente.

Gyermekként magam is megtapasztalhattam a Karnevál nyújtotta lehetőségeket. A fakardok összecsapása, a barátokkal szürcsölt jégkása mindig is emlékeztetni fog fiatalkorom kalandozós éveire. A vasárnap esti sokaságban ülőhelyet keresve, Mátyás és fekete serege, az ágyúdörrenések által megszakított karcsattogások mindig is e város legnagyobb értékeit fogja gyarapítani.

Hasznos információk a ma kezdődő XX. Savaria Történelmi Karneválról:

A Falco kosarasait is megtaláljuk a Savaria Karnevál jelmezes felvonulásán

2019.08.15. - 16:30 | Büki László 'Harlequin' / MTI - Fotók: Büki László 'Harlequin'

A Falco kosarasait is megtaláljuk a Savaria Karnevál jelmezes felvonulásán

Több mint ezer jelmezes vonul fel augusztus 23-án és 24-én Szombathelyen, a hat történelmi kort megidéző karneválon, a Karneválszínház előadásai telt házasak, de tervben van egy pótelőadás, lehet fogadni gladiátorokra, a GusztoTéren séfek, ismert közéleti emberek és sportolók főznek, a múzeumok pedig a históriás eseményhez illesztik megnyíló tárlataikat - csütörtökön a Megyeháza udvarán tartották a Savaria Karnevál utolsó sajtótájékoztatóját.

Új hozzászólás