Pályakezdő képzőművészeknek kötelező! - Művészlét–Kortárs kézikönyv képzőművészeknek könyvbemutató az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszéken
Képgaléria megtekintése2019.10.17. - 00:30 | vaskarika.hu - Fotók: Németh Tamás
Október 16-án, szerdán MŰVÉSZLÉT – Kortárs kézikönyv képzőművészeknek című könyv bemutatójára várták az érdeklődőket az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszékén. Az eseményen részt vett Bérczi Linda, a MŰVÉSZLÉT szerkesztője, a Budapest Art Mentor képzőművészeti program kitalálója, valamint Olajos Anna kulturális-stratégiai tanácsadó.
A program ideje alatt több olyan témáról is szó esett, amelyek a művészek számára fontosak és rendkívül hasznosak, és ezen ismeretek hiányában nagyon nehezen tudnak tájékozódni, elindulni saját pályájukon. A hallgatókkal való konzultációk során fogalmazódott meg, milyen nagy szükség lenne egy olyan gyakorlati tudást tartalmazó kiadványra, "tankönyvre", amely segíti a feltörekvő, fiatal művészek gondolkodását és a saját magukról kialakított kép tágítását.
A MŰVÉSZLÉT - Kortárs kézikönyv képzőművészeknek című tanulmánykötet az első olyan átfogó anyag, ami képet ad a mai képzőművészeti közegről, a hazai és a nemzetközi színtér szereplőiről és fontos elemeiről, összetevőiről. Ez első sorban fiatal pályakezdő képzőművészeknek szól.
A mentorprogram oktatói mind részt vettek a Művészlét létrehozásában, azzal, hogy különböző, rendkívül friss és olvasmányos formában írtak a saját szakterületeikről.
Az első hat fejezet leíró jellegű: bemutatja az intézményrendszert, a vásárlói és gyűjtői attitűdöket, a nagy vásárokat és seregszemléket, a díjakat és pályázatokat, a művésztelepeket és a rezidenciaprogramokat, illetve az online és az offline művészeti médiát.
A második részben gyakorlatiasabbra vették a hangnemet. Részletesen tárgyalják a lehetséges karrierutakat, a „self-branding" összetevőit és azok megvalósításának folyamatát: hogyan kell honlapot készíteni; milyen a jó portfólió; hogyan kell kommunikálni a szakmával, a sajtóval stb.; hol találhatóak pályázatokat és mire kell figyelni; hogyan kell az alkotásokat kezelni, és mi alapján határozható meg az ára. Ha értékesítésre kerül a sor, milyen formában ajánlatos tenni, hogy szabályos legyen, illetve milyen jogai és kötelezettségei vannak az alkotónak. Ebben a részben feladatok, illetve praktikus tanácsok is helyet kaptak.
A kiadványban a szakmai cikkek mellett Szűcs Attila és Ezer Ákos festőművészekkel, Ember Sári szobrásszal, valamint Iski Kocsis Tibor, Hegedűs Orsolya és Kovács Krisztina galeristákkal készült interjú.
A könyv Bérczi Linda szerkesztésében és az Együtt a Művészetért Egyesület gondozásban jelent meg, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének támogatásával.
A könyv tartalmából:
Petrányi Zsolt: A képzőművészeti intézményrendszer hálójában és azon kívül
Molnár Annamária: Műgyűjtés és vásárlás itthon és külföldön
Olajos Anna: Találkozzunk!
Olajos Anna: Díjazzuk?
Szvet Tamás: Rezidencia-gyakorlatok
Jankó Judit: Szöveg helyett képek
Vékony Délia: Nárcisz megmenekül
Balogh Máté András: Nem csak a tehetség a siker záloga
Bérczi Linda: A jó portfólió ajtókat nyit meg!
Fritz Anikó: Prezentáció készítése és előadása
Babanics Írisz: A művész online jelenléte
Juhász Dóra: A történetmesélés ereje
Bérczi Linda: A szakmai kapcsolatok kiépítése
Löbl Krisztina: Kifutópálya
Tóth Pál Sándor: Műtárgykezelés
Tóth Judit: Vállalkozási ismeretek dióhéjban
Tóth Pál Sándor: Hogyan határozzuk meg az árainkat?
Legeza Dénes: Az alkotók jogai
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás