Kirándulástippek: a prágai vasútállomás
Képgaléria megtekintése2020.03.19. - 08:20 | Kereszty Gábor
"Senki nem megy sehová, itt maradnak a majmócák!" Ká dala Dés-Geszti Dzsungel könyvében megidézte a jelent. Ki tudja, mikor utazhatunk a valóságban? Ám a virtuális tér itt a kezünkben, itt a szemünk előtt, induljunk hát!
Prágában járunk, s ha vonattal tesszük azt, a főpályaudvarra fut be szerelvényünk. Nem biztos, hogy ez rossz választás: a cseh autópályát végigutazva főként nem. Azt rettenetnek nevezhetjük.
Bármely módon is érkeztünk, érdemes kimenni a "Praha hlavní nádraží " néven jelölt átmenő pályaudvarra. Elnevezték annak idején a jó öreg Ferenc Józsefről / 1830-1916/ - az ő személyes átadása mellett 1909-ben. Előzményei azonban régebbiek a Monarchia már haldokló időszakától: 1871-ben tervezte Josef Fanta zseniális cseh építész.
Párhuzamként Budapesten a Nyugati Pályaudvar - a Pesti Indóház - 1877-ben, Eifel irodájának tervei alapján épült. 1884-ben létesült a Keleti, legismertebb pályaudvarunk, mely a hazai építészet süvöltően eklektikus épülete. Valójában az épületek összehasonlítása nem pusztán a K und K, hanem a tökéletes fémszerkezet-alkotás miatt válhat érdekessé.
A prágai főépület a szecesszió jegyeit hordozza ablakaiban, városábrázolásaiban: Prágát a városok anyjaként jelöli megjelenítésében. A belépő csarnok pucér nőalakjai érzésem szerint a kő keménységét és a női szépséget nem tagadva, de a Monarchia hanyatlását sejtetik.
2006-2012 közé tehető az olasz segítségű új átalakítás. Korszerű metro-kapcsolat, mozgólépcsők teszik mára teljesen élhetővé a pályaudvart. Ha bárkit érdekel, öt perc a Vencel tértől, C metró az Óvárosból.
Kapcsolódó írásunk:
Kirándulástippek: Sétáljunk Prágában a Károly-hídon!
2018.09.28. - 00:40 | Kereszty Gábor
A Moldva fölött átívelő Károly-híd Európa egyik legrégibb hídja, Prága egyik szimbóluma. Kihagyhatatlan bakancslistás hely! Tettünk rajta egy sétát!
Új hozzászólás