Így vezényeltek ők - Virtuális karmesterkörkép az évadról

Képgaléria megtekintése2020.04.01. - 07:15 | Büki László 'Harlequin'

Így vezényeltek ők - Virtuális karmesterkörkép az évadról

Végigvesszük a Savaria Szimfonikus Zenekar idei évadát, kik vezényelték a zenekart, milyen darabok hangzottak el, és néhány érdekességet is megosztunk a hangversenyekről.

HIRDETÉS

A Savaria Szimfonikus Zenekar évadnyitó hangversenye Kovács Jánossal - Szimfónia és Harmónia 1

Szeptember 26-27-én ugyanazzal a műsorral nyitotta meg két bérletsorozatát - Harmónia és Szimfónia bérletek - a Savaria Szimfonikus Zenekar. Schubert, Mozart és Brahms egy-egy műve szerepelt az évadnyitó hangversenyeken, Kovács János vezényletével.  

A Harmónia bérlet nyitóhangversenye előtt Kiss Barna igazgató elismerést adott át Szabó Levente kürtösnek, aki idén az év zenekari művésze lett. 

Az est karmestere ezúttal Kovács János, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester, a Magyar Állami Operaház főigazgatója volt. 

További fotók és beszámoló


Kovács János

Különleges remekművek hirdették a zene szabadságát a Bartók Teremben - Szimfónia 2

Október 11-én Liszt, Glazunov és Szentpáli Roland művei csendültek fel a Savaria Szimfonikus Zenekar előadásában, a magyar gyökerekkel rendelkező svájci karmester, Thomas Herzog vezényletével. Közreműködött Szentpáli Roland tubán.  

További fotók és beszámoló 


Thomas Herzog

Éliás - Mendelssohn oratorikus műve a Bartók Teremben (videóval) - Harmónia 2

Október 26-án Mendelssohn drámai jellegű oratóriumát, az Éliást hallhatta a zenei különlegességekre fogékony közönség a Savaria Szimfonikus Zenekar, a varasdi székesegyház "Chorus Angelicus" énekkara és a VIA Varaždin kórus előadásában, szólistákkal kiegészülve. Vezényelt Anđelko Igrec.

 

Az Éliás romantikus mű, szélsőséges, szenvedélyes a zene, hiszen folyamatosan a túlélés a tét. A mű születése óta eltelt némi idő, és ez alatt az is bebizonyosodott, hogy a nagy (és jónak tűnő) eszmék nevében is elég sok gazemberséget elkövettek, tömegeket gyilkoltak le. Ebből a szempontból az Éliás történet sem kivétel, hiszen a próféta a legkisebb megingás nélkül, a saját igaza biztos tudatában gyilkoltatja le a pogány papokat. Meglehetősen ellenszenves megoldás ez, befolyása alatt tartja a népet, és ideiglenes hatalmi pozícióját felhasználva felbujtja őket, ami után menekülnie kell...

További fotók és beszámoló 


Anđelko Igrec

Szépség, letisztultság, dráma - Csajkovszkij-est a Savaria Szimfonikus Zenekarral - Szimfónia 3 és Harmónia 3

Az orosz zenei romantika legsokoldalúbb alkotói egyéniségének, Csajkovszkijnak hallhatta két művét - a Rómeó és Júlia nyitányfantáziát és az I. g-moll szimfóniát - november 7-én és 8-án a Savaria Szimfonikus Zenekar előadásában a Bartók Terem közönsége. A két darab között a zenekar fuvolistája, Béres Ottó játszott szólót Devienne e-moll fuvolaversenyében. A zenekart Madaras Gergely vezényelte.

Csajkovszkij a "Rómeó és Júlia" nyitányfantáziáját William Shakespeare azonos című műve alapján írta 1869-ben, majd 1870-ben és 1880-ban átdolgozta. Az I. szimfóniát 26 évesen, az újonnan nyílt moszkvai konzervatórium zeneelmélet tanáraként írta.

További fotók és beszámoló 


Madaras Gergely

Magyar virtus virgáccsal - A Savaria Szimfonikus Zenekar koncertje a Bartók Teremben - Szimfónia 3 és Harmónia 3

Mi a titka annak, hogy még Bécsből is Szombathelyre járnak hangversenyre a komolyzene kedvelői? Vélhetően egy ambiciózus karmester, egy világhírű szólista és egy zenekar, ami Bartók műveinek egyik legértőbb tolmácsolója. December 6-án a Szimfónia bérlet 4. előadásaként magyar zeneszerzők - Bartók Béla és Weiner Leó - műveit játszotta a Savaria Szimfonikus Zenekar Madaras Gergely vezényletével. Közreműködött Szabadi Vilmos hegedűművész.

 

Weiner Leó 1. Divertimentójával indult a bérletes hangverseny, amiben rögvest feltűnt, hogy Madaras Gergely virgáccsal vezényli a zenekart. A hangverseny első felvonása Bartók Béla II. hegedűversenyével zárult, amit Szabadi Vilmos kétszeres MIDEM, Príma, HUNGAROTON és Liszt-díjas hegedűművésztől hallhattuk briliáns tolmácsolásban. A művész világkarrierje is ezzel a darabbal indult 1988-ban: a Royal Festival Hall Bartók Béla tiszteletére rendezett gálakoncertjén játszotta Solti Györggyel.


Madaras Gergely

A hangverseny második részét Bartók: Concertója töltötte ki, ami 1943-ban keletkezett, és négyéves hallgatás után amerikai éveinek első darabja. Másfél hónap alatt készült el az öttételes zenemű, melyet a Bostoni Szimfonikusok mutattak be.

További fotók és beszámoló

/Folytatjuk.../

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás