Kirándulástippek: fotóséta Tihanyban
Képgaléria megtekintése2020.06.14. - 00:30 | vaskarika.hu - Fotók: Varga András
Június 13-án tettünk egy fotósétát Tihanyban. Lencsevégre kaptuk a Tihanyi Bencés Apátságot, a nemrég kihelyezett Gombóc Artúr szobrot. Jártunk a tihanyi visszhangnál, valamint a Kálváriánál is.
Tihany Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, látványos táji és természeti adottságokban bővelkedő község a Balatonba nyúló Tihanyi-félszigeten. Legjelentősebb épületegyüttese a dombtetőn álló tihanyi apátság. 1055-ben alapította I. András király, akinek a síremléke a romantikus stílusú altemplomban található; alapítólevele az egyik legrégebbi magyar nyelvemlék. A ma látható, 1752-ben felépült barokk stílusú kéttornyú templom a település jelképévé vált.
Az apátságtól a Pisky sétány vezet a Visszhang-domb felé. Itt található a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (parasztgazda háza és halászcéh háza). Az Ófalu nevezetességei közé tartozik még a fazekasház, a református templom és harangláb, valamint a kálvária. A sétányról megcsodálható a Balaton legszebb kikötője, a Káli Nagy Dezső tervei által 1909-1911 között épült karcsú ívű móló.
Tihany legújabb nevezetessége, az aprócska gerillaszobrairól ismert Kolodko Mihály által formába öntött Gombóc Artúr. A szobrot a tihanyi bencés apátsági templomot a Visszhang-dombbal összekötő Pisky sétányra ültette ki, karmai között stílusosan egy Balaton szeletet helyezve el.
A tihanyi visszhang Tihany egyik legismertebb jelensége a jelenlegi apátság felépítése óta. A Visszhang-dombon állított echókőről elkiáltott szavak a több mint 300 méterre lévő apátság északi oldaláról verődnek vissza, 2 másodperc alatt téve meg az oda-vissza közel 700 méteres távot. A visszhang optimális esetben hétszer verődött vissza a tihanyi templom oldaláról. Ma már a beépült épületek gátolják, a hang oda-vissza terjedését. A Visszhang-dombon azonban szobor őrzi az emlékét.
1926-tól kezdve néhány év alatt közadakozásból épült meg az ország legszebb XX. századi kálváriája. A Krisztus kínszenvedését és keresztútját jelképező, feliratos és bronz domborműves kőből készült stációit, sztéléit, a történelmi Magyarország vármegyéinek és szabad királyi városainak nevében állították fel. A délre lejtő domboldal tetején épült fel Krisztus kőkeresztje, háttérben pedig gejzírites mészkőtömbökből épített "hármas halom" és IV. Károly magyar király bronztáblája. A Kálvária építményeit 1960-ban leromboltatták. Az 1990-es évektől kezdve rengetegen fáradoztak azon, hogy a kálvária ismét régi pompájában álljon. A felújítási munkálatok 2012 őszére fejeződtek be.
Kapcsolódó írásaink:
A magyar „Provence" - Tihanyi Levendulafesztivál 2012
2012.06.26. - 00:15 | Kánya Dóra
Markáns aroma szappanba zárva, fürdősóba rejtve, illóolajba sűrítve, krémbe elegyítve, vagy csak egyszerűen csokorba kötve. Mámorító íz süteménybe sütve, kecskesajthoz adagolva, mézbe keverve, limonádéhoz porciózva, vagy szimplán pálinkafőzéshez. Megnyerő szín a ruhák közé téve, a bögrére festve, a párnára hímezve, vagy csak egy copfba tűzve. Levendulafesztivált tartottak Tihanyban.
Vitorlások, naplemente, fordított ház - Balatoni hangulatok
2017.09.12. - 00:30 | vaskarika.hu - Fotók: Varga András
Neked mi a Balaton? Vitorlások, naplemente, ringatózó hajók, sikongató kölkök, leégések és csajok előtti beégések? A földvári móló, a Tagore sétány, a tihanyi rév, a boglári gömbkilátó vagy a széplaki fordított ház? Akármi is, évszakfüggetlenül hívószó a Balaton. Kollégánk a nyár során többször is járt a "Magyar Tengernél", ebből készített egy hullámokban gazdag képanyagot.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás