Tilalmasi kanászpecsenyét főztek a csapatok a Körmendi Napokon

Képgaléria megtekintése2020.08.22. - 02:00 | Büki László 'Harlequin'

Tilalmasi kanászpecsenyét főztek a csapatok a Körmendi Napokon

A Makkászok elsőségében a fűszer volt a csodafegyver - Pénteken a Batthyány-kastély oldalkertjében 12 csapat idézte fel a város történelmi ételét, a tilalmasi városrészéhez köthető kanászpecsenyét, melyet a hagyományokhoz híven szabadtűzön, a hagyományokat őrző alapanyagokból készítettek el.

HIRDETÉS

Valaha, réges-régen szinte minden háztartásban tartottak sertést. A disznóölések időszaka a téli hónapokra esett, év közben pedig kondában, félvadon tartották a jószágot, akiket a kanászok a város peremére, Tilalmasra vittek az erdőbe makkoltatni. Tilalmas ma is élő településrész Körmenden, szinte nincs olyan ember, aki ne tudná, hol is található. A ma városi erdőnek nevezett részen most is állnak hatalmas tölgyek, amelyek izgalmas történeteket tudnának mesélni. Elmondanák, hogy a disznópásztorok nem minden esetben számoltak be a gazdáknak a szaporulatról, inkább saját céljukra használták fel azt. Az erdő mélyére krumplit, hagymát, fokhagymát vittek magukkal, ezekkel bármilyen tartalmas ételt el tudtak készíteni. Ha ehhez „kényszerből" egy-egy állatot is levágtak, jókora lakomát csaptak. A tilalmasi makkoltatás emlékét egy speciális helyi étek is őrizte néhány évtizeddel ezelőttig, amelyet minden, valamire való körmendi étterem is feltett az étlapjára.


Munkában a zsűri

Ez az ételt a tilalmasi kanászpecsenye volt, ezt kellett az idei versenyen a csapatoknak - ízlés szerint - elkészíteni. Kikötés volt, hogy az elkészült ételnek méltónak kell lennie arra, hogy a hagyományokat őrizze, illetve felelevenítse. Ennek megfelelően kötelező volt az alábbi alapanyagok használata: sertéshús, sertésmáj, burgonya, vöröshagyma és fokhagyma.

Mondanunk sem kell, sokféle változata készült az ételnek. Ahogy legutóbb, most is a Zoom-barátok standjánál indítottuk a gasztroszemlét, akiktől megtudtuk, hogy a sertéshús-máj-lyoni hagyma-kakastaréj evidenciát karikára vágott pirított burgonyával - mondjuk úgy burgonyachipssel - bolondították meg. A kastély oldalában tábortverő körmendi ultrák (Ultras) roppant egyszerűen elintézték a "miben más, milyen gasztrofondor van benne" kérdést: a tilalmasi kanászpecsenyét újragondolva készítették el. Hogy mit is takart az újragondolva, néhány tiszteletkör után megtudtuk: tettek bele vargányaport, megbolondították némi vörösborral és egy kis csípős kolbásszal. A Gölbasi Vitézei adták talán a főzőverseny legmeglepőbb válaszát. Az ő kanászpecsenyéjük ugyanis attól volt egyedi, hogy nem hozzátettek, hanem kihagytak belőle. A májat. Gasztroszentségtörés - gondolnánk! A kérdésre, hogy miért, teljesen logikus válasz érkezett: mert a törökök így ették. A törökök tisztátalan állatnak tartották a disznót, így nem is fogyasztottak a húsából. A gölbasisok is vadhúsból készítették az étket. Vaddisznóból...


A Zoom-barátok csapata

A Batthyány Bandérium a babos káposzta és a pincepörkölt mellett készítette el a kanászpecsenyét, ami elmondásuk szerint attól volt egyedi, hogy nem petrezselymes burgonyával körítették, hanem pirítottal. A többi sztenderd, tarján a resztelt máj, májon a lyoni hagyma, amin a kakastaréj (szalonna) az "ízkorona". A Szuvidált szúnyogok csapata már nevében is szofisztikált, főként, hogy mindezt a ételbe is "belevitték". A név előrevetítette, hogy a csapat áttért a molekuláris gasztronómiára, azaz mind a máj, mind a tarja és a szűzpecsenye elő volt szuvidálva. (A szuvidálás olyan főzési eljárás, mely során légmentesen lezárt tasakokban lévő ételt vízfürdőbe helyezik, és ott állandó -alacsony- hőmérsékleten tartva készítik el. A sous vide francia kifejezés, annyit tesz: vákuum alatt.) Az eljárás előnye, hogy megmaradnak az ízanyagok, a hús textúrája nem szárad ki, szaftos és puha lesz.

A Makkászok csapata volt talán a verseny legautentikusabb résztvevője, elmondásuk szerint ők laknak legközelebb a tilalmasi részhez. Ez önmagában még kevés a sikerhez, ám érdekes módon ők is a krumpliban látták a változtatás lehetőségét - egészben sütötték meg. Aztán kiderült, hogy az igazi truváj nem is ez, hanem a fűszerezés. Azt viszont nem tudtuk meg, hogy annak mi a titka, mondjuk úgy, hétpecsétes tilalmasság fedte. A rábahídvégi Márkusfalvi Tanya konyha a tradicionális receptet spékelte meg vörös káposztával.


A Makkászok csapata

A Gombor László gasztronómiai szakember, Gombásné Nardai Ibolya hivatalvezető és Pappné Horváth Ildikó cukrászmester összetételű zsűri az alábbi döntést hozta:

Különdíj: Márkusfalvi Tanya konyha
3. hely - Szuvidált szúnyogok
2. hely - Zoom-baratok
1. hely - Avarok leszármazottai, Szigony utcai Makkászok 


Horváth Pika Tibor és népi zenekara

A főzőket valamint az étkezőket a jó ebédhez nótaszóval is várták. A fergeteges délutánon fellépett Horváth Percsák Sándor és zenekara Kovács Kokó István énekessel, Horváth Pika Tibor és népi zenekara, Horváth Tamás Csuta és Batyi Árpád Kala prímás. A nap zárásaként a Chubby Band húzta a talpalávalót.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás