Kinek higgyek, ha bajban vagyok? – Rozán Eszter legújabb könyve

2020.12.05. - 07:45 | Leila

Kinek higgyek, ha bajban vagyok? – Rozán Eszter legújabb könyve

Regény és ismeretterjesztő mű is egyben Rozán Eszter "És akkor hirtelen - COVID idején is megy tovább az élet" című könyve, ami a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelent meg. Hasznos információkat találhatunk a kötetben az egészséges életmóddal, gyógynövényekkel, terápiákkal kapcsolatban, és közben megismerkedünk Sass Kata történetével, hogyan talál önmagára, hogyan alakítja ki életelveit, melyeket a járvány sem vehet el.

Megjelent új könyved az És akkor hirtelen - COVID idején is megy tovább az élet címmel.

Itt a december, az idén is követem a hagyományokat, az év vége felé közeledve új könyvvel jelentkezem. A kötet címe: És akkor hirtelen - COVID idején is megy tovább az élet, a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában látott napvilágot. Nem nehéz kitalálni, mire utal ez a cím, hiszen márciusban valamennyien átéltük, hogyan hullott darabjaira az életünk. A könyv szereplői ugyanúgy élték a mindennapjaikat, akárcsak mi, ettek, ittak, dolgoztak, szerettek, veszekedtek, kibékültek, ideológiákat gyártottak, aztán egyszer csak betört a járvány, ami mindent megváltoztatott. De tényleg megváltozott minden? Nem csupán a külső dolgokra gondolok, hiszen vitathatatlan, hogy a társasági életünket korlátozni kell, rengeteg dolgot nem csinálhatunk, inkább az a kérdés foglalkoztat, hogy azok az elvek, melyekre felépítettük az életünket, mint például az életmódunk, gondolkodásunk, a világhoz való viszonyulásunk, értékrendjeink rendkívüli helyzetekben is működnek-e. Válsághelyzetben is érvényesek-e az addigi meggyőződéseink. Az És akkor hirtelen című könyvben a COVID-19 járvány borítja fel fenekestől a világot, de válsághelyzetet okozhatnak a háborúk, a természeti katasztrófák is, vagy akár a személyes életünkben egy súlyos, krónikus betegség, egy szeretett személy elvesztése.

Mit kell tudnunk a könyvről?

Az És akkor hirtelen műfaját nem könnyű besorolni a megszokott kategóriákba, mert regény és ismeretterjesztő mű is egyben. Olyan kérdésekkel foglalkozom, mint az egészséges életmód, a gyógynövények és azok mellékhatásai, miért nem jó, ha ész nélkül fogyasztjuk a gyógynövényeket, mi a helyzet a mérgező növényekkel. Mit tegyünk, ha dezinformációkkal, álhírekkel, kuruzslókkal találkozunk, egyáltalán hogyan ismerjük fel, ha valaki meg akar téveszteni minket. Milyen szerepet játszanak az önsegítő csoportok, valóban segítenek? Mit tehet a jóga, a meditáció, a memóriafejlesztés, a művészettárpia az egészségünk megőrzésében, illetve a gyógyulásban. Láthatjuk, hogy nagyon széles a skála. Kitérek a demenciára is. Joggal merül fel a kérdés, vajon milyen pluszt ad az És akkor hirtelen című könyv, hiszen, ha valaki információt szeretne szerezni, mondjuk a pitypang gyógyhatásairól vagy az egészséges életmód alappilléreiről, pillanatok alatt hozzájuthat az interneten. A könyvemben nemcsak információkat gyűjthet az olvasó, hanem egy izgalmas történetben is része lehet a főszereplőn, Sass Katán keresztül, szerelmekkel, fájdalommal, csalódással, izgalmakkal és persze megannyi örömmel is.

Mi inspirált az És akkor hirtelen megírására?

Két olyan jelenség sarkallt a könyv megírására, melyekkel szinte nap mint nap találkozom. Az egyik az álhírek, hamis információk kérdése, ami jelen esetben az egészség/betegség vonatkozásában érdekelt. Az interneten csak úgy dől ránk az információ. Ha betegek vagyunk, akkor gyógyulást keresünk, ha meg éppen nincs semmi bajunk, akkor szeretnénk megőrizni ezt az állapotot, és ennek a fortélyait kutatjuk. Egy idő után viszont egyszerűen besokallunk az információáradattól. Az egyik cikkben ódákat zengenek valamelyik terápiás módszer hatásosságáról, a másikban ugyanezt a módszert a földbe dorongolják, mondván, hogy teljesen hatástalan. Most akkor mi az igazság? Kinek higgyek? Vajon tényleg hatásosak az alternatív terápiák? Mi áll a hátterükben?

A másik kérdéskör az úgynevezett csodaszerek és csodagyógyítók köré csoportosul. Teljesen természetes, hogy ha valaki megbetegszik, akkor mindent elkövet a gyógyulás érdekében. Sajnos vannak emberek, akik visszaélnek ezzel, és méregdrága, gyakran hatástalan portékáikat próbálják meg rásózni a betegekre. Természetesen nem állítom azt, hogy minden alternatív terapeuta ilyen, de vajon hogyan tudjuk eldönteni, hogy kiben bízzunk és kiben ne?

Remélem, a könyvemmel egy kicsit segíteni tudok abban, hogy az olvasóim jobban kiigazodjanak a minket körülvevő világban.

Hogyan kerül a képbe a jóga, a meditáció és a művészetterápia?

Mint ahogy az előbb említettem, az emberek többsége egészséges életmódot szeretne folytatni. Hogy ezt hogyan találja meg, az az illető egyéniségétől, egészségi állapotától, és nem utolsó sorban a lehetőségeitől is függ. Van, aki a mozgásban, vagyis a futásban, aerobikban, túrázásban oldja fel az összegyűlt stresszt, és van, aki inkább a jóga, meditáció, autogén tréning gyakorlásával tud elfelejtkezni a hétköznapok nyűgeiről. A művészetterápia szintén segít a problémák feldolgozásában, önmagunk jobb megértésében. Hasonló célt szolgálhat a naplóírás is. Az események során Sass Kata több dolgot is kipróbál (ő a krónikus betegségére keres megoldást), útja során sok emberrel találkozik, akiket a jó szándék vezérel, de összefut olyanokkal is, akiket inkább az anyagi érdek motivál. Végül kialakítja a saját stratégiáját, és töretlen bizalommal elindul a gyógyulás felé vezető úton.

És akkor hirtelen?

És akkor hirtelen betör Magyarországra is a járvány, egyik pillanatról a másikra megváltozik az élet, az addig fontosnak tartott dolgok jelentőségüket vesztik. Kata fő dilemmája, hogy vajon mindaz, amit addig megtanult, érvényes a COVID idején is, vagy a túlélésért folytatott küzdelem teljesen átveszi az uralmat minden fölött? Hogyan találjuk meg a helyünket válsághelyzetben, egyáltalán megtaláljuk-e?

Részlet a könyvből:

„Leonida csak a harmadik csengetésre nyitott ajtót.

- Ne haragudjatok, hogy megvárakoztattalak benneteket, de éppen felmosom a konyhát. Gyertek be!

Kata és Ádám ügyetlenül toporogtak a bejáratnál.

- Köszönjük, de nem akarunk zavarni.

Ádám megköszörülte a torkát, mint aki fontos, ám kellemetlen bejelentésre készül.

- Van még abból a bogyóból, amit a feleségemnek adtál?

A szomszédnő szája egyből széles mosolyra húzódott. Félreállt, hogy vendégeit beengedje.

- Hát persze, hogy van! Szívesen adok még, ha kell! Gyertek csak be, ne álldogáljatok az ajtóban!

Az előszobából kilátszott a felmosóvödör. Kata vette át a szót.

- Tudod, hogy mit adtál nekem? Fekete csucsort, ami mérgező. Majdnem megöltél!

A szomszédnő egy pillanatra meghökkent. Esze ágában sem volt, hogy rosszat tegyen Katával, a 15 év korkülönbség ellenére mindig is jól megértették egymást, tudták, hogy számíthatnak a

másikra, ha baj van. Leonida, idősebb lévén, egyfajta anyáskodó szerepet is betöltött, amit Kata egyáltalán nem bánt.

- Dehogy adtam fekete csucsort. Egynyári áfonya az, nem tudom, honnét veszed, hogy csucsor. Láttam ilyet a piacon is, ott is áfonya néven árulják. De most már igazán bejöhetnétek! Nem olyan téma ez, hogy a lépcsőházban vitassuk meg.

Horkolás hallatszott a szobából, Leonida férje szundított el a tévé előtt.

- Gyertek csak be nyugodtan! Gusztáv miatt ne zavartassátok magatokat, mindig ezt csinálja, ha a kelleténél kicsit többet önt fel a garatra.

A tévé képernyője némán villogott, Leonida férje félig fekvő helyzetben, előrebillenő fejjel gubbasztott a fotelban. Meg se rezzent, amikor Kata és Ádám csendesen elsurrantak mellette. Az ablak előtt szobanövények terpeszkedtek méltóságteljesen élénkzöld leveleikkel, a hátsó sarokban még ott állt a valaha szebb napokat látott karácsonyfa. A kisszobából élénk beszélgetés hallatszott át.

- Patrik folyton a barátaival csetel, pedig inkább tanulnia kéne, még egy szigorlata hátravan - zsörtölődött Leonida. - De hát beszélhetek neki, akár a falra hányt borsó. Miért ácsorogtok? Foglaljatok helyet!

A nő leemelt egy kupac vasalásra váró ruhát a karosszékből, Kata azonnal le is telepedett rá, úgy érezte, egy másodpercet sem bírna tovább álló helyzetben elviselni, a bokája kimondhatatlanul sajgott.

Ádámnak a kanapén jutott hely.

- Szóval, miből gondoljátok, hogy csucsort adtam nektek?

Leonida hitetlenkedve bámulta Ádám telefonjának kijelzőjén a fotókat. Tényleg a csucsorra hasonlítottak azok a bogyók, melyekről az állítólagos növényszakértő barátnője határozottan állította, hogy az egynyári áfonya termései.

- Rákerestetek úgyis, hogy egynyári áfonya? Nem akarom elhinni, hogy a barátnőm ekkorát tévedett.

Kata és Ádám megcsóválták a fejüket.

Nem sok jót sejtettek az eléjük táruló címek:

„Vigyázat, egynyári áfonyaként árulják a mérgező növényt!
Mérgező vagy sem? Az egynyári áfonyáról.
Ebszőlő vagy áfonya? Vigyázzunk a fekete bogyókkal!"

Egy jó darabig egyikük sem tudott megszólalni. Leonida arcán őszinte döbbenet látszott, csak állt földbe gyökerezett lábbal, mint akiben egy világ dőlt össze. Már sok gyógynövénykészítményt kapott a híres-neves barátnőjétől, de eddig mind bevált, sőt a többségét értékesíteni is sikerült, és a vevők elégedettnek mutatkoztak.

Nem értette, most mi történhetett."


Új hozzászólás