60 fotó 60 festmény a Balatonról - Levy 60. születésnapjára

2021.04.15. - 07:30 | Levy

60 fotó 60 festmény a Balatonról - Levy 60. születésnapjára

Vajon összeáll-e a teljes összművészeti elképzelés? Elkészül-e a kötet? Elindul-e Balaton-parti körútjára a NAGY MŰ?

HIRDETÉS

Először is, ki az a Levy?

„Levy - Bihari Puhl Levente (Székesfehérvár, 1957. december 29.)

Jánosházán (Vas megye) élő kortárs, magyar képzőművész, festő, gondolkodó. Előtte azonban 60 évig siófokon lakott, és ott festett 1977-óta.

A művészetek, különösen a képzőművészet eszmélésétől fogva érdekelték, izgatták nyiladozó értelmét.

1979-be felvételizett a Képzőművészeti Főiskolára, de nem vették fel. Ekkor azonban már tudta, hogy élethivatásként választja a képzőművészetet. Elkezdett festészetet, anatómiát, modellrajzot tanulni. Több képzőművész körben dolgozott, és otthonában rendezett be önképző műhelyt. A festészet alapjait, a modellrajzot, az anatómiát Daday Kálmán festőművésznél, Rudnay Gyula tanítványánál tanulta. Daday Muzsinszky Nagy Endrével az 1955-től működő Siófoki Képzőművészeti Szabadiskola alapítója, művésztanára volt. Mesterének tekinti Wessely Tibor művész-pedagógust, a Képcsarnok Vállalat egykori művészeti mentorát. Ő vezette be a klasszikus festészet rejtelmeibe - melyet mindig is keresett és el akart sajátítani. 

1980-tól az ARTEX-nél dolgozott. Ez jó iskola volt arra, hogy megtanulja a klasszikus festészet alapjait és mesterfogásait. Ekkortól rendszeres megrendelésekhez jutott: a nagyközönség ízlését kielégítő zsánerképeket és tájképeket kellett festenie. Ezeket a képeket külföldi műkereskedők rendelték, s így festményei eljutottak az USA-ba, Kanadába, Angliába, Franciaországba, Japánba, Ausztráliába.

1990-ben társaival megalapította a MESSENGER Művészeti Alkotóközösséget. Ekkor kezdett el több társával csoportos kiállításokat is rendezni. Napjainkig több mint kétszáz egyéni és csoportos tárlata volt itthon és külföldön egyaránt.

Az 1990-től 2008-ig terjedő időszakot - Artlevy - a teljes MESTERSÉG elsajátítása jellemezte az olajfestészet terén. Művészi témái egyre gazdagodtak: magyar várak, borvidékek, vadászat, horgászat, Balaton, Őrség, népi, keresztény és szürreális témák, az avantgard kortárs lehetőségei. 1992-ben részt vett a Független Magyar Szalon alapító ülésein. A művészeti egyesület alapelvei, törekvései nagyon közel álltak hozzá. Autonóm személyisége azonban nem engedte, hogy a mégoly rokonszenves egyesületben taggá váljék.

2000 novemberében nagyszabású kiállításon mutatta be sokrétű munkásságát Siófokon, majd 2005-ben ugyanott megrendezte az első Levyntgard ki- és beállítást. 2007-re érett meg benne az a teljesen egyedi festészeti modor, stílus, melyben sikerült összefoglalnia addigi tudását és világlátását. Ez az analizáló és szintetizáló alkotási mód az, amit levyntgardnak nevez. Ennek lényegét számos még publikálatlan, illetve sajtó alatt lévő elméleti művészetfilozófiai írásában fogalmazta meg.

Jelenleg Jánosházán alakítja ki a Levyntgrad Művészeti Bázist, valamint lányával, Yndával (aki szintén festőművész)közösen a LevYnda Design - EIM Lakás- és Életkultúra bemutatótermeit.

Honlap

Vasvári Zoltán művelődéstörténész

Budapest, 2014.

*********************

Tamás fiam munka utáni kikapcsolódásként nyakába vette fényképezőgépét (ami nem a legszuperebb masina), nyeregbe pattant, és a Balaton vonzásában végigkerekezte a Tó partját, sőt, időnként egy-egy hajóra is felszállt. Mivel Siófokon lakott, az aligai magas-part volt elsőszámú törzshelye, legtöbb fényképének témája. A látvány, a hangulatok adta élmények jelentették számomra azt a revelációt, melyekben észrevettem fiam egyedi témaválasztását, s fotókat nézegetve egyre több inspirált festészetileg. Én magam is szívesen festem a Balatont, természetesen saját élményeimből komponált fényképeimet felhasználva, s ezt, a saját kútfőmből táplálkozó festészetemet tágították Tomi fiam leképezett látványai, melyeket pár fényképével kisebbik fiam, Dani tett teljessé. Ynda lányom szintén hivatásos festő, így már csak vele kellett megbeszélnem, egyeztetnem - és összeállt a családi képzőművészeti vállalkozás, melynek „60 fotó - 60 festmény a Balatonról" címet adtuk, miszerint 60 fényképet felhasználva készítünk el 60 festményt. Csongor öcsém is betársult, mindössze egyetlen munkájával. Ezek a festmények nem a fotók lemásolását jelentették, hanem a képek adta ihletek, inspirációk, asszociációk bűvöletében adtuk át magunkat a festészet sodrásának, ahogy Balaton vize sodorja a rajta célba igyekvő csónakot. Fontos volt még, hogy megmutassuk a témákat, élményeket, melyek fiaimat azok megörökítésére, fényképezésre késztették. Itt nem profi fotósokról van szó, hanem érző, látó emberekről, akiknek ugyanolyan jelentős maga az átélt jelenség, pillanat, hatás, mint akár fotóművészeknek. A fényképezőgépek is egyszerű, digitális eszközök, melyeknek még nézőkéjük sincs, s így szinte minden háttérfényt visszaver az a szerencsétlen digitális kijelző, melyen át a megörökíteni kívánt témát vélik látni. Mondhatnám azt is, hogy ilyen kezdetleges technikával hatásosan jó képet készíteni önmagában is művészet.  Tomi 28. évét töltötte, Dani pedig a 12-et. Andrea  „Ynda"  lányom, aki a 32-be lépett, 22 évvel azelőtt festette első olajfestményét, egy kisméretű táblaképet a Balatonról, melyet - nagy örömünkre - ausztráliai hazánk fiai meg is vásároltak, még akkor, frissiben. Ynda azóta számos kiállítást tudhat maga mögött, és 2014-ben két festményével bekerült Somogyi György művészettörténész impozáns, MAGYAR TENGER MAGYAR ECSETTEL című könyvébe, olyan híres festők közé, mint Mészöly Géza, Egry József.


A könyv bemutatóját balatoni kiállítással együtt még abban az évben megrendeztük a siófoki Levy Galériában.

A FESTÉS ÉS TERVEK

A fényképek átválogatása után, 2017 tavaszán beköltözött műtermeinkbe a Balaton, és csendesen vagy éppen tajtékzó hullámokat vetve mosta föl olajos vízével táblákra, vásznakra, lemezekre ezernyi ihletét, hiszen alkotásink olajfestékkel készültek. Így születtek balatoni realitások egészen az elvont, nonfiguratív asszociációkig, egy-egy képen szürreális, vagy éppen transzcendens mezsgyéken járva.

Bár az alkotást saját örömünkre kezdtük el, munka közben nagyszabású terv született meg bennünk: Balaton körüli kiállítás-sorozat, illetve a teljes anyag kiadása egy arra érdemes, impozáns kötetben. A kiállításokon, a bemutatott 60 fénykép mellett ott függ a hozzájuk tartozó 60 festmény, a megnyitókon pedig a teljes anyagot tartalmazó könyvet mutatjuk be, ahol a művekhez komponált zenei előadás teszi színessé az eseményeket, művészet- és művelődéstörténész méltatja az alkotókat, munkájukat. Mindezzel körbejárjuk a Balatont, s erre megfelelő helyeken, intézményekben rendezzük meg a tárlatokat 2017-ben, amikor is e sorok írója, Levy 60. életévét tölti.

A tervek valóban nagyszabásúnak bizonyultak, olyannyira, hogy együttes erővel sem bírtunk vele, már maga a szervezés, a projekt menedzselése magakasztott bennünket, hisz az alkotás bőségesen kitöltötte időnket, felhasználta energiáinkat. A kötet sem készült el, ugyanígy a zenemű sem, és a Tó egyetlen településén, Siófokon sikerült megrendeznünk az első kiállítást 2017. december 19-i megnyitóval a Kálmán Imre Kulturális Központban. Vasvári Zoltán megnyitóbeszédét a Kultúrház igazgatónője olvasta fel - Bánki Károly, a Balaton Aranykora Alapítvány elnökének méltató írásával egyetemben - melyet mi magunk egészítettünk ki improvizatív hozzászólásainkkal. Ludvig Rezső zeneszerző késve érkezett, viszont igen jó hangulatot varázsolt Putnoki Dávid „Van egy kis dugi gubám" kezdetű  kuplé-dalával. Természetesen Levy festészetéhez egykor komponált zeneműve is felcsendült.

Végül az egész projektünk fővédnöke, a művészetek nagy tisztelője, Siófok város polgármestere, dr. Lengyel Róbert köszöntött mindnyájunkat. Beszédében elmondta, hogy ez a projekt, összművészeti megnyilvánulás minden Balaton-parti település számára jelentős esemény lehetne, s ennek értelmében szorgalmazza is a tóparti önkormányzatoknál a kiállításturné megrendezésének fontosságát.


A kiállítók a KIKK-ben


Dr. Lengyel Róbert a kiállítókkal

******************************

Az első kiállítás megvolt, elmúlt. Azóta a fotók és festmények szétköltöztek alkotóikkal a Dunántúl nyugatibb tájaira. Tamás fotóival Győrbe, Levy festményeit Jánosházára vitte, Dani fiának képeivel együtt. Siófokon csak Ynda maradt alkotásaival, de ő is tervezi nyugatabbra vonulását. Levy öccse, a szintén festőművész Csongor él csak e táj közepén, a Fehér megyei Kislángon. A reprezentatív könyv kiadásra vár, a Balaton települései pedig arra, hogy otthont adjanak a Bihari művészcsalád balatoni művészeti  projektjének.

******************************

Néhány fotó és festmény az anyagból:

Fűzfői-öböl - Bihari Tamás fényképe                                            Fűzfői-öböl - Levy olajfestménye


Bója - Bihari Tamás fényképe                                                      A bóját kiszedték - Levy olajfestménye

Vitorlás - Bihari Tamás fényképe                                                 Vitorlások - Levy alkotása


Naplemente - Bihari tamás fényképe                                           Naplemente paravánok - Levy olajfestménye


Éjszaka - Bihari Tamás fényképe                                                Éjszaka - Levy olajfestménye


Napkelte - Bihari Tamás fényképe                                               Nyár vége - Levy olajfestménye

Csónakázók - Bihari Tamás fényképe                                          Csónak - Ynda olajfestménye

Akarattyai kilátás - Bihari Dániel fényképe                                    Helga und Helmut kommen zu Plattensee - Levy olajfestménye


Kapcsolódó írásaink:

Balaton-tél-korizás - Balatoni mozaik

2021.04.12. - 00:15 | Levy

Balaton-tél-korizás - Balatoni mozaik

Felhős, hideg, téli nap volt, de a szél az súgta Yndának, hogy ynduljon el a Balatonra. Korcsolyáját kezébe vette, és kipirult arccal meg is érkezett a befagyott tóhoz, majd koriját lábára húzva a jégre merészkedett.

 

 

 
Festői kirándulás a Balaton körül - Válogatás Levy balatoni festményeiből

2021.04.09. - 11:45 | Levy

Festői kirándulás a Balaton körül - Válogatás Levy balatoni festményeiből

Ezen a területen van talán a legtöbb különlegesség, mind természeti, mind mesterséges megközelítésben. Maga a Víz, ez a langyos, bársonyos, ízletes halakban gazdag medence, talán az egész világon egyedülálló, legalábbis én annak tartom!

 

 

Alumíniumlábak a Balatonban - Útjára indult a Balaton-Staféta: az óriás Balatoni Futár

2021.04.14. - 07:15 | Levy

Alumíniumlábak a Balatonban - Útjára indult a Balaton-Staféta: az óriás Balatoni Futár

Az egész történet a Facebookon kezdődött 2014 augusztusának elején, amikor megláttam egy Balaton-parti köveken dülöngélő fickót, „Balaton Rajongó" névvel.

Új hozzászólás