Festői körutazás a Művészetek Völgyében

2021.06.19. - 09:35 | Levy

Festői körutazás a Művészetek Völgyében

„Ugye, nem adsz el anyukám!? Ugye lesz, mit ennünk? – ilyen, és hasonló kérdések hagyták el Monostorapátiban a Transzapáti Kertész száját 3 évvel világra jötte után, egy dohos kunyhóban, 1950-ben, hogy aztán jó 3 évtized múlva megszülje a Művészetek Völgyét – legalábbis Levy számára, aki általa jutott el az apáti szőlőhegy oldalába fúrt földközi verembe, melyben Laci ma is lakik.

HIRDETÉS

A közreműködők között azonban ott találjuk a Völgy szakrális vezetőjét, mindenkori Sanyi papot, mert Levy és Ynda műveinek ő adott helyet, annak utána, hogy Márta Pista fülébe súgta a két művész jelentőségét.


A JÖVŐRE NÉZVE - olaj-fatábla, 40 x 30 cm, 2002.

Lopd el ezt a képet" - biztatta suttogva Márta Pista a monostorapáti alpolgármestert, amikor meglátta a templom falának támasztott két deszkámat, amelyekre az arcképét munkáltam rá, az egyiket ecsettel, a másikat flex-szel. Csabi természetesen nem lopta el, de pár hónap múlva valahogy mégis Pistához került a két mű.

          
MÁRTA ISTVÁN ARCKÉPE                                                                        MÁRTAI TÁJ
olaj-tölgyfa, 100 x 27 cm, 2008.                                                           vésett térplasztika, 92,5 x 18 cm, 2008.

Miközben mindezen események történtek, és a közönség Varnus Xavér orgonaestjére préselődött befelé a templom szűk ajtaján, épp az UV-sugárzás ellen védő globalizációs kalapomat teszteltem, mellyel sikeresen inzultáltam Pistát, aki szúrós tekintetem elől próbált a tömegben búvóhelyet keresni. Mindez a 2008 nyarán megrendezett Művészetek Völgye eseményen bonyolódott lefelé'.


Levy a számítógép-monitorból készült, UV sugárzás ellen védő globalizációs kalapjában a monostorapáti általánosa iskola udvarán.

Ezen a 2008-as rendezvényen több felületen is bemutattuk művészetünket festész lányommal, Yndával, de megjelent ott a 3 éves, haszonorientált dobos fiunk, Dani is, aki akkor kezdett dobszólóba az általam, festékesdobozokból eszkábált dobszerkón, amikor az eléje kihelyezett kalapba valaki pénzt csúsztatott.


Dani a haszonorientált dobos

Ynda a nagy készülődéses kapkodásban Siófokon felejtette a rövidnadrágját, így kénytelen volt farmerjének egyik szárát levágni, amire aztán egy balatoni naplementét rögtönzött, hogy nem sokkal utána egy Balaton-kedvelő, újfehértói hölgy megvásárolja, és otthonába szállítsa apáink szülővárosába.


Ynda a félnadrágban....
...és a szárára festett naplementéje


BALATONI NAPLEMENTE FARMEREN - olaj-farmervászon, 40 x 40 cm, 2008.

Hegyesd-Monostorapáti-Kapolcs-Taliándörögd-Vigántpetend-Pula-Nagyvázsony - ez a 7 település alkotta abban az időben a Művészetek Völgye csigavonalát, amely a völgy papja, az egykori, siófoki káplánból lett „Sanyipap" által nyílt meg számunkra. Illés Sándorral már a Balaton-parti városban jó barátságot kötöttünk, és ez a barátság ápolódott tovább, amikor plébánosi ragra emelkedvén áthelyeződött Apátiba. Ezzel az eseménnyel kezdődött az egész környék megismerése számunkra - nem csak a Völgy-rendezvények közben. Remek, tradicionális, különös falvakat ismertem meg ott, és Yndával az évek során több alkotásunkon fel is dolgoztuk a területet, sőt 2010-ben egy nagyméretű levyntgard kompozíció is megszületett erről a vidékről, melyben összefoglalva és átszublimálva ábrázolom meg a Völgy esszenciáját. (Ezt a művet egy másik írásomban foglalom össze.) Sanyipap festészeti feldolgozása is megtörtént, részben az előbb említett Művészetek vhölgye dek-oltással, valamint egy másik, A mamrei jelenés lelkész osztva borral című levyntgard műveimen.


MŰVÉSZETEK VHÖLGYE DEK-OLTÁSSAL
olaj, vegyes technika, 143 x 114 cm, 2010.


A MAMREI JELENÉS LELKÉSZ OSZTVA BORRAL
olaj, vegyes technika, 143,5 x 93 cm, 2009.

A Völgy festészeti körbejárását kezdjük Monostorapátival, ahol Sanyipappal együtt több kedves ismerős, barát is lakozik, és szőlőhegyének oldalában él a Transzapáti kertész, a misztikus, sámánná alakult, bölcs, de folyton elégedetlenkedő Nagy László, akiről családtagjaink mellett a legtöbb kompozíciót készítettem. Vele kapcsolatosan már több írásom is megjelent a Kultúracél oldalain, így most csak pár festményen mutatom meg ezoterikus világát, melyek közül a Mysterium Dani fiunk születésének idején készült - nem véletlenül.


MYSTERIUM - olaj-fatábla, 50 x 40 cm, 2005.

NAGY LÁSZLÓ TRANSZAPÁTI KILÁTÁSA - olaj-fatábla, 20 x 100 cm, 2004.

Apáti, mint a környéket uraló, legnagyobb település valóban számos látnivalót kínál, főképp Laci meditáló-székéből, melyet a szőlőhegy oldalában elterülő birtokának legmagasabb pontjára helyezett. Innét Ynda is készített egy olajfestményt.

PANORÁMA MONOSTORAPÁTIBÓL - olaj-farost, 30 x 70 cm, 2007.  - Ynda festménye

Hegyesd, a Völgy legnyugatibb településének aprócska vulkanikus kúpja nem csak Apátiból látszik, hanem a csúcs tetejéről a Tapolcai-medence is elénk tárul, s amint haladunk a keskeny, csigavonalú, fákkal borított ösvényen felfelé, egy vár romjaiban találhatunk régi, több száz éves gondolatokat. A legügyesebbek pedig talán rálelhetnek arra a balatoni turistatérképre, melyet 2000-ben felejtettem Hegyesd hegyének legtetején. A hegyet Ynda abból a nézetből festette meg, mely a környék legpocsékabb útját rejti, amint a falucskától halad Zalahaláp felé. Itt simán elharaphatja a nyelvét bármelyik, autóban utazó, ha almát eszik, vagy tátott szájjal bámul kifelé... Közben a hegyesdi kereszt is Ynda festményére került.

HEGYESDI SZÍNEK - olaj-fatábla, 13,5 x 49,5 cm, 2007.  - Ynda festménye


A HEGYESDI KERESZT PETER KÚTTAL - olaj-farost, 40 x 60 cm, 2007.  - Ynda festménye

HEGYESDI ROM - olaj-kerámia, 30 x 33,2 cm, 2006.

Hiába telepszik Apáti, azért a Völgy közepe, és legjelentősebb települése Kapolcs. Először 1983-ban jártam ott feleségemmel, olivinkristályokat keresgélni-gyűjteni, de a borongós, szeles, Medárd-időben csupán az egyik erdőben sötétedő Pokol lik-ig jutottunk el, ahonnét egy, a sűrűben tőlünk pár méterre átcsörtető hatalmas szarvas ijesztet ránk, s olivinkrástályok helyett ezzel a nehéz élménnyel térünk vissza veszprémi főnász-szállásunkra. Abban az időben Kapolcs még egy kis, nudli település volt, beszorítva a körülötte magasodó hegyek közé. Nem is gondoltuk, hogy alig 10 év múltán már a fél ország ismerni fogja, Márta Pista jóvoltából, aki kigombolta rejtettségét, és létrehozta a Művészetek Völgyét ott.


KAPOLCSI HANGULAT - olaj-farost, 40 x 20 cm, 2007.  - Ynda festménye


VIRÁGOK KÖZÖTT - Egy kapolcsi kőoszlop - olaj-kerámia, 30 x 30 cm, 2011.

Kapolcsról északra találjuk, azon a félreeső helyen Taliándörögdöt, a régmúlt és a csillagokig nyúló jövő faluját. Határában húzódó murvabánya mellett halad el az út, amely a 3 templommal is büszkélkedő Öcs falun keresztül egészen a jelenleg épülő Levyntgard Művészeti Bázisig vezet, Ajka vagy Nyirád érintésével, de több útvonal is elvezet ide...

TALIÁNDÖRÖGDI IMPRESSZIÓ - olaj-farost, 30 x 40 cm, 2012.

TALIÁNDÖRÖGDI MEMENTÓ - olaj-farost, 50 x 70 cm, 2007.  - Ynda festménye

Visszatérve Kapolcsra, tovább utazva érjük el Vigántpetend falucskát, ahol 2007-ben a római katolikus templomban és plébánián mutatkoztunk be néhány alkotásunkkal. Ynda Afrika-projektjének ősbemutatója is itt volt. A falut elhagyva szinte azonnal elérjük azt a kanyargós szerpentint, amely felvisz arra a magaslatra, melyről belátható az egész, hatalmas medence, főként észak felé, mivel nyugati irányban a kapolcsi hegyek lezárják a panorámát.


VIGÁNTPETEND - olaj-kerámia, 33,5 x 33,5 cm, 2011.

Ezen a cikk-cakkos úton Pulát szépen ki is kerüljük, s így egy fennsíkon érjük el a Völgy legkeletibb települését, Nagyvázsonyt. Vázsony bizonyosan nagyobb, mint Apáti, kicsit talán városias jellege is van, amit nem biztos, hogy az itt található Kinizsi-vár okoz.


NAGYVÁZSONYI TÖREDÉK - olaj-márvány, 31 x 23 cm, 2006.

Nagyvázsony szintén büszkélkedik látnivalókban, melyeknek részletezését azokra bízom, akik felkeresik a Kab-hegy tövében meghúzódó községet, ahonnét szép, kellemes túrákat tehetünk bármely irányba, akár egészen a Balatonig jutva.

Festészeti Völgy-sétánk végén már a barnagi legelőknél járunk.

Festményrészlet: Barnagi tájban

Új hozzászólás