Új múzeum nyílt Szombathelyen – Méltó helyen Schrammel Imre életműve
Képgaléria megtekintése2021.06.27. - 12:45 | Rozán Eszter - Fotók: Nagy Jácint / Savaria Fórum
Történelmi jelentőségű eseményre került sor június 26-án, a Múzeumok Éjszakáján: átadták Szombathely legújabb múzeumát, melyben Schrammel Imre szombathelyi származású keramikusművész életműve kapott helyet. Az Éva-malomból kialakított épületben 115 műalkotást csodálhat meg a közönség.
A forró kánikula sem tudott kifogni a Múzeumok Éjszakája első programján, hatalmas érdeklődés kísérte a Schrammel Imre állandó kiállítás megnyitóját.
Nemény András polgármester köszöntőjében elmondta, méltán ünnepel Szombathely városa, hiszen az új múzeumi épület átadása és a Schrammel-kiállítás megnyitója nagy és örömteli esemény. Schrammel Imrét nem lehet csupán keramikusművészként meghatározni, jóval több annál, maga a teremtő erő, az ég és a föld, a tűz, a víz és a levegő ura, aki világokat formál. Megtalálja és felszabadítja az ősit, hogy új értelmet adjon neki. A létezés és az elmúlás, a halál pillanata mind az ősanyag része. Schrammel Imre munkásságára a bátorság és a kíváncsiság egyaránt jellemző, félelem nélkül jár be a mások számára ismeretlen utakat. Végre méltó közösségi térbe kerülhetett az életműve, városunk egy színvonalas kiállítóhellyel, és értékes műtárgyakkal gazdagodhatott.
Schrammel Imre állandó kiállítását Wehner Tibor művészettörténész nyitotta meg. Schrammel Imrére szívesen emlékeznek vissza a tanítványai, elsősorban az anyagközpontúsága ragadta meg őket. A hetven évet felölelő alkotói pályája rendkívül sokszínű. Wehner Tibor szavai nyomán kibontakozott előttünk a művész életútja, hogyan vált az általános iskolában lelkesen állatokat preparáló kisfiúból világhírű alkotóművész. Schrammel Imre Szombathelyen született, a Magyar Iparművészeti Főiskolára járt, Borsos Miklós és Gádor István tanítványaként. Tanított az Iparművészeti Főiskolán, egyetemi rektor lett, ő szervezte az első magyar kerámiaszimpoziont, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, számos külföldi városban tanított vendégtanárként. Életműve folyamatos párbeszéd az agyaggal, az ősanyaggal, melyben az új utakat, kifejezési formákat, technikákat keresi. Művészete különböző szakaszokra osztható, a klasszikus kerámiákon keresztül a non-figuratív, absztrakt, szürreális alkotásokig, melyben ugyanúgy helyet kapnak a csendéletek, állatfigurák, bibliai témák vagy akár az erotikus alkotások.
A kiállítás-megnyitón jelen volt maga a művész is a családjával, illetve dr. Puskás Tivadar korábbi polgármester, László Győző és Horváth Attila alpolgármesterek. A gyűjtemény a 150 éves Éva-malom felújított épületében kapott otthont, mely a magyar állam tulajdona, és jelenleg Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának ingyenes vagyonkezelése alatt áll. Schrammel Imre 2019-ben a városnak adományozta életművét, 115 műalkotás tekinthető meg az újonnan megnyílt épületben, tematikus rendben: a tárlat a Kapuk sorozat alkotásaival kezdődik, majd a hollóházi munkákkal folytatódik. Láthatjuk a lövéssel és robbantással létrehozott műveket, helyet kaptak azokat alkotások, melyek történelmi pillanatokat ábrázolnak, és külön tematikát képvisel az elmúlás.
Csapláros Andrea múzeumigazgató hálája jeléül ajándékkal lepte meg a művészt, egy naplót kapott, mely kitöltésre vár, a művész új, szombathelyi korszakának kezdetét jelezve. A nemzeti színű szalagot Schrammel Imre vágta át Nemény András és Puskás Tivadar közreműködésével.
Miért Szombathely?
A művész 2019-ben szülővárosának adományozta válogatott életművét - ennek darabjai, valamint a Herendi Porcelánművészeti Múzeumból letétbe kapott művek, összesen 115 alkotás látható az erre a célra felújított belvárosi műemlék épületben.
Schrammel Imre azt vallja, sajátos, kísérletező művészete vasi gyökerű, abból a tapasztalatból származik, amit a Rába-parton, a hordalék és az agyag megfigyelésével szerzett. Úgy érezte, művei itthon találnak értő befogadókra, és szerette volna, ha hagyatéka egyben marad, ezért ajánlotta fel a városnak világhírű gyűjteményét.
Az épületről
A mintegy 150 éves Éva-malom épületét a Magyar Állam vásárolta meg és adta Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának ingyenes vagyonkezelésbe. Felújítására 280 millió forintos uniós pályázati forrásból nyílt lehetőség. Az épületben fogadóhelyiség, két kiállítótér és egy kézműves foglalkozásokra alkalmas műhely kapott helyet. A létesítmény különlegessége, hogy homlokzatára a szombathelyiek által megjelölt téglák kerültek.
A Schrammel-gyűjtemény Szombathely múzeumi negyedében, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum tagintézményeként működik.
A kiállításról
Az egykori Éva-malom első emeletén található a művész pályáját tematikus rendben feldolgozó kiállítás. A terembe belépve a Kapuk sorozat darabjai invitálják beljebb a látogatót a további egységek megtekintéséhez. Találkozhatunk a pálya elején született hollóházi porcelánkísérletek darabjaival, és a talán legforradalmibb alkotásaival, a lőtt munkákkal. A lövés- és robbantás alakította áttöréseken áttekintve a kiállítás két másik tematikus egységébe pillanthatunk: a történelmei sorsfordulókra utaló művekre és a férfi-bika gondolattal játszó Minótauroszok világába.
A drapériás figurák csavarodó alakjai női szentek, mitológiai alakok, valamint a Duna és a Rába metaforái. A két folyóhoz és árteréhez kapcsolódó élmények, folyami evezések az ihletői a hordalékoknak, míg a madárlenyomatok a Bugaci-tóhoz köthető természet-fürkész kísérletezések szürreális, drámai szüleményei. Külön témaként vannak jelen a kiállításban a személyes vonatkozásokkal bíró portrék és állatábrázolások, valamint a csendéletek. A tovább alakított munkák bonyolult, teljesen egyéni készítéstechnikai újítást hordoznak. A herendi porcelánok a gyárhoz kapcsolódó életszakasz termékei: a karneváli téma és Minótaurosz-ábrázolások jellemzik. Végül az elmúlás sorozat darabjai zárják a kiállítást, emlékeztetve bennünket, hogy porból lettünk, porrá leszünk, lassan minden eltűnünk...
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás