Szent Márton nyomában Szombathelyen – Kötetbemutató a képtárban

Képgaléria megtekintése2021.07.09. - 11:25 | Rozán Eszter

Szent Márton nyomában Szombathelyen – Kötetbemutató a képtárban

Szent Márton nyomában Szombathelyen címmel jelentetett meg kötetet a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa. A kiadványban Szent Márton városunkhoz kötődő emlékeit követhetjük nyomon.

Lelkes kis csapat gyűlt össze csütörtök délután a képtárban a Szent Márton nyomában Szombathelyen című kiadvány bemutatóján. Egy új kötet megjelenése mindig örömteli esemény, most azonban beárnyékolta, hogy az egyik szerzője már nem lehetett jelen. Feiszt György, a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal egyesület ügyvivőjének köszöntő szavai után Zsámbéky Monikára emlékeztek. Csapláros Andrea múzeumigazgató elmondta, Zsámbéky Monika mindig hihetetlen munkabírással dolgozott, rengeteg munka fűződik a nevéhez, ugyanakkor megmaradt segítőkésznek, bátran hozzáfordulhattak ügyes-bajos kéréseikkel. Egész életét a finom, visszafogott tudás átadására való törekvés jellemezte. Életének utolsó szakaszában a Szent Márton templom szinte a második otthonává vált, a Smidt Múzeum katalogizálásában is oroszlánrészt vállalt. Ez a kötet az utolsó műve, melynek társszerzője Kiss Gábor. Az életműve azonban ezzel még nem ért véget, bőven maradtak még publikálatlan kutatásai, melyek feltárásra várnak.

A Szent Márton nyomában Szombathelyen kötet nem csak a szombathelyieknek szól, a turisták, zarándoklatra indulók is meríthetnek belőle.

Csapláros Andrea a polgármesteri hivatal első emeletén található „Savaria anno" című három részes gobelint emelte ki a kötetből, mint egyik kedvencét. Sütő Éva Anton Tischler metszete nyomán készítette el a fiktív városképet, mely a 18. századi Szombathely látképét mutatja be három részletben. Bal oldalon Szent Márton szülőhelyét, a Szent Márton templomot láthatjuk, mellette a ferences templom. A középső gobelinen a főtér helyezkedik el a várostoronnyal, a tetején Szent Márton alakjával, a kép alsó részén a Gyöngyös-patak jelenik meg két híddal. A jobb oldali kép a püspöki központot ábrázolja a püspöki palotával és szemináriummal, a középkori belső vár romjaival és a régi vártemplom tornyával.


Érdemes ellátogatni a Kálvária templomhoz is. A Kálvária-domb aljában az ókori színház helyén két modernebb stílusú műalkotást találunk, melyek a város ókeresztény korszakát idézik fel. A meghajlított acéllemezből áttört technikával készült művek Koller László alkotásai, a kompozíciót az áttört körvonalak adják. Az egyik mű Quirinus püspök ezen a helyen, 303-ban történt elítélését ábrázolja, a másikon a hazatérő Márton ariánusok által történő megvesszőzése és a városból való kiűzése látható. Amikor Szent Márton a városba látogatott, az itt élők többsége az ariánus irányzatot követte, Márton viszont ortodox szellemben térített, ezért jelenléte és működése nem volt kívánatos. Nyilvánosan megszégyenítették, majd elkergették a településről.

A Via Sancti Martini, vagyis a Szent Márton Történelmi Sétaút a Kálvária-templomtól a Szent Márton templomig vezető úton a város ókeresztény hagyományaihoz kapcsolódó helyszíneket mutatja meg.

Orbán Róbert egyesületi elnök arról beszélt, hogy az idei évben is Szent Márton évfordulót ünneplünk, ugyanis 1650 évvel ezelőtt avatták püspökké. A most bemutatott kötet július 4-én jelent meg, mely a sorozat harmadik darabja. Magyarország legfontosabb látnivalóit szeretnék a közönség elé tárni, 15 részt terveznek, ebből három jelent meg eddig. Az első kötet a Balaton-felvidékre kalauzolja az olvasókat Szent Márton nyomában, a második Budapestre. A negyedik kötetben a Duna-Tisza közére látogatnak el, és előkészületben van a Győr-Moson-Sopron megyét bemutató kiadvány is.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás