Kiruccanás az Isztriáról: Lipica, (nem)csak lószerelmeseknek

Képgaléria megtekintése2021.10.01. - 07:15 | Kereszty Gábor

Kiruccanás az Isztriáról: Lipica, (nem)csak lószerelmeseknek

A partokról elszökve, vagy hazafelé tartva másfél órán belül elérünk a Karszt-vidék csodavilágába: a kényelmes autópályáról lekanyarodva, lenyűgöző tájakon autózunk Lipicára.

HIRDETÉS

1572-ben alakult a bécsi spanyol lovasiskola. A lovak Andalúziából származtak, ám az iskola frissíteni akart. II. Károly főherceg (1540-1590), Ferdinánd császár és király fia valódi szerelmese volt a lovaknak. A spanyol lovakhoz hasonló tenyészetet akart létrehozni. Főlovásza azt mondta: Felség, az lehetetlen. Tán elhangzott egy "fogd meg a söröm", és Károly az olasz határ közelében, a Karszt-fennsíkon megtalálta Lipicát. Lipica neve a helyiek körében kultikus hársfa, a szláv "lippa" szóból ered.

Lipizza, olasz neve szerint, a kemény hegyi lovak hazája volt. Jó felépítésük mellet csökönyösek, nehezen kezelhetők voltak. A későbbi tenyésztés bevonta a spanyol lovakat - nem volt nehéz, a birodalom akkor spanyol fennhatóságot is gyakorolt. Később dán és  olasz fedezőmének, illetve egy arab szál is bekerült a precízen tervezett tenyésztői programba. A tenyésztői munka során egy középnagy, 160 cm körüli marmagasságú, okos, készséges, szép nyaktűzésű, elegáns fajta alakult ki.

A szőke hercegekre vágyó hölgyek számára talán nem, de a lótenyésztés minimális ismerőinek körében tudott, hogy a ló nem fehér, hanem szürke. Mint ahogyan a lipicai lovak is, ám jellegzetességük, hogy ördög feketén születnek és 4-5 éves korukra váltják ki jellegzetes szürke szőrzetüket. Amikor január elsején a televízióban  a bécsi újévi koncertre kapcsolunk, a zeneszámok alatt a bécsi spanyol lovasiskola lovai táncolnak. Ott láthatjuk, milyen eredményt hozott a tenyésztői munka. Összhang, harmónia és tökéletes mozgáskultúra. 

A történelem diktált a ménesnek. A Napóleoni háborúk során a lovakat áttelepítették a mai Horvátország területeire, a Fogarasokra és Magyarországra is. Mezőhegyes és Bábolna után ma Szilvásvárad a hazai lipicai lovak bázisa. Így lehet, hogy mára az UNESCO szellemi kulturális örökség listáján nyolc ország közösen jelentkezik a fajta felvételéért.

A lipicia ló valóban fogalom. Kezelhetősége, idomíthatósága és igénytelensége miatt igazi kuriózum. A ménesben járva lépésről lépésre mutatkozik a szakszerűség, legyen az a hagyománytisztelet, az idegenforgalmi háttér, a tartás,  épületek  és az ott dolgozók hozzáállása. Folyamatosan  nemzetközi versenyek színhelye a gyalog, vagy akár hintón is bejárható birtok. Kaszinó, golfpálya és uszoda is tartozik a helyi szállodához.

A Karszt régió kiemelkedő turista oázisa egy valódi zöld paradicsom központja. A vidék 400méterrel a tengerszint felett önmagában is gyönyörű természeti élményt ad, ám a lovakba is szerelmesek életre szóló emlékkel távoznak.

Kapcsolódó írásunk:

Kiruccanás az Isztriáról: a posztojnai cseppkőbarlang

2021.09.22. - 07:25 | Kereszty Gábor

Kiruccanás az Isztriáról: a posztojnai cseppkőbarlang

Az isztriai partról akár hazatérőben, akár egy kirándulásként valamivel egy óránál több, kényelmes autózással elérünk Szlovénia egyik legnevezetesebb természeti látnivalójához. Hogy nem elfogult vagyok, hanem valódi csodáról beszélünk, nem bizonyítja más, mint 200 év alatt 38 millió látogató!

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás