A bécsi kávéházak története

2022.01.16. - 09:20 | vaskarika.hu - Nyitókép: Wien Tourismus / Peter Rigaud

A bécsi kávéházak története

Kávéház: a művészek nappalija - Sigmund Freud, Andy Warhol és Klimt. Mindannyian számtalan órát töltöttek bécsi kávéházakban. Könnyű belátni, hogy miért. A jövés-menés, ez a rituálé, a barátok és kollégák, akikkel találkozhatunk, hozzájárulnak az egyedi légkörhöz.

HIRDETÉS
A kávé története

A kávéházak és a kávéházi kultúra egyet jelentenek Béccsel. Ahhoz azonban, hogy valóban megismerjük a történetét, vissza kell utaznunk az időben: egész pontosan 1683-ba, amikor is az Oszmán Birodalom ismét megpróbálta meghódítani Bécset. Ezt a nagy jelentőségű csatát az oszmánok ellen a Habsburg Monarchia és a Lengyelország-Litvánia vezette Német-római Birodalom vívta. Miután az oszmán hadsereg vereséget szenvedett, furcsa babzsákokat talált elhagyott táborukban a lengyel-litván szövetség tábornoka. Néhányan úgy gondolták, hogy ezekben teveeledel, vagy ami még rosszabb, tevetrágya van. De a tábornok kísérletezett az akkori keserű főzettel, cukrot és tejet adott hozzá, míg végül egy új italt hozott létre: a kávét.

Az új italt olyan jól fogadták, hogy 1685-ben egész Bécsben sorra nyíltak a kávéházak és megszületett a ma is híres kávéházi kultúra. Fénykorában, az 1910-es években mintegy 600 kávéház volt Bécsben.

Mitől különleges egy bécsi kávéház?

Bár számos európai városban vannak kávéházak, a bécsi kávéház légköre szinte felülmúlhatatlan. A kávét ezüsttálcán szolgálják fel, mindig egy pohár vízzel és egy kávéskanállal a pohár szélén. A fekete mellényes (kissé pimasz) pincérek társadalmi etikettje, rituáléi és eleganciája teremtik meg a bécsi kávéház hangulatát.

A kávéház belseje is alig változott az idők során: márványasztalok, kárpitozott kanapék, a híres 14-es Thonet szék, valamint a helyi és nemzetközi újságok saját hajítottfa tartóikban. Vannak azonban mindig nagyszerű kivételek, például a Café Prückel az Iparművészeti Múzeummal (MAK) szemben, amelynek jellegzetes kialakítását az '50-es évek ihlették. Vagy az 1925-ben alapított Aida kávézólánc, amely rózsaszín külsejéről és belső teréről könnyen felismerhető.

Café Sperl Café Sperl Wien Tourismus / Peter Rigaud

Café Sperl / Cafe Sperl Café Sperl Austrian National Tourist Office / Harald Eisenberger Cafe Sperl 

„A bécsi kávéház olyan különleges intézmény, amely a világon semmi máshoz nem hasonlítható." Stefan Zweig (1881-1942), osztrák író

A XIX. század fordulóján a lakások kicsik, hidegek és sötétek voltak. Írók, festők, zenészek, értelmiségiek és pártfogóik inkább a kávéházban találkoztak beszélgetni, olvasni, dolgozni, játszani és üzletelni. És mivel a kávéházak ingyenesen kínálták a helyi és nemzetközi újságokat, gyorsan olyan hellyé váltak, ahol mindenki tájékozódhatott.

1890 körül a Café Griensteidl lett a legnépszerűbb találkozóhelye a bécsi szerzők Jung Wien nevű csoportjának. Olyan írók találkoztak itt, mint Hugo von Hofmannsthal, Karl Kraus és Arthur Schnitzler, így született meg a kávéházi irodalom. Ahogy azt Friedrich Torberg író mondta: Die Tante Jolesch című könyve alapvetően egy kávéházakról szóló könyv. Ugyanakkor a melankólia könyve is: szellemesen és humorosan mutatja be az Osztrák-Magyar Monarchia zsidó burzsoáziájának életét.

A művészek találkozóhelye egykoron...

Míg az írók a hírhedt Café Griensteidlben találkoztak, mielőtt áttelepültek volna a Café Centralba és a Café Herrenhofba - addig a Café Landtmannak rendszeres látogatója volt a híres pszichoanalitikus, Sigmund Freud, és Leon Trockij is betért ide, mielőtt az USA-ba indult volna.

Az olyan művészeknek, mint Klimt, Kokoschka, Schiele, Loos és Wagner, a törzshelye a Café Museum volt. Nagyszerű kávézó az Iparművészeti Egyetemtől egy saroknyira, amelyet Josef Zotti - Josef Hoffmann hallgatója - alakított át: félköríves ülődobozok elhelyezésével varázsolta oda egy nappali hangulatát. A 2010-es átfogó felújítás után a Cafe Museum újra eredeti pompájában tündököl és írók és költők felolvasásainak ad otthont. Stefan Zweig állítólag még a nagy gazdasági világválság idején is, amikor elképzelhetetlen volt a kávéházlátogatás, megkérte kedvenc kávéházának pincérét, hogy tartsa szabadon a helyét, amíg ő hazamegy egy kávéra. Ez mutatja, hogy a kávéház milyen fontos szerepet játszott a mindennapi életben.

Café Hawelka / Café Hawelka
Café Hawelka Austrian National Tourist Office / Harald Eisenberger

... és ma

A '60-as években a bécsi művészeti élet híres találkozóhelye egyrészt a Café Hawelka volt, amely alig változott 1939-es megnyitása óta, másrészt a Café Korb, ahol a különc tulajdonos, Susanne Widl vezeti kis birodalmát.

A vendégek olyan művészek mellett ültek (gyakran órákon át), mint a fantáziadús realista Ernst Fuchs, a mindenes és környezetvédő Friedensreich Hundertwasser, a szürrealista Rudolf Hausner, a színész és kabaréművész Helmut Qualtinger, a színész Oskar Werner (aki Ray Bradbury Fahrenheit 451 című művében Guy Montag szerepéről ismert) vagy akár Andy Warhol popművész, Arthur Miller író és Peter Ustinov színész.

Café Prückel
Café Prückel Austrian National Tourist Office / Harald Eisenberger

A bécsi kávéház a mai napig olyan intézmény, amelyet nagyra tartanak. Még mindig az a hely, ahol találkozhatunk, beszélgethetünk és élvezhetjük a jó társaságot egy csésze kávé mellett. Manapság a legnagyobb valószínűséggel a Zum Schwarzen Kameelben futhatunk össze szövetségi miniszterekkel, a Café Prückelben (a MAK-kal szemben) művészekkel és művészeti hallgatókkal, a Café Landtmannban pedig, közvetlenül a Burgtheater mellett, színészekkel és rendezőkkel. A kávéház még mindig a nappali „meghosszabbításának" számít, ahová az ember beugrik, hogy találkozzon a barátaival és megigyon egy kávét - egy rövid kávészünet Bécs bármelyik pontján.

Kedvenc kávéházaink                                         Milyen kávét kérjünk?

Café Central, 1010 Wien, Herrengasse 14           Melange: eszpresszó, tej és habosított tej
Café Hawelka, 1010 Wien, Dorotheergasse 6      Einspänner: eszpresszó, forró víz és sok tejszínhab
Café Museum, 1010 Wien, Operngasse 7             Nagy barna: dupla mokka krémmel
Café Prückel, 1010 Wien, Stubenring 24               Kis barna: egyszerű mokka krémmel
Café Sperl, 1060 Wien, Gumpendorferstr. 11-13   Kapucíner: kis mokka néhány csepp tejszínnel
Cafe Landtmann, 1010 Wien, Universitätsring 4   Franciskáner: kis mokka, forró víz, forró tej, tejszínhab
Café Couture, 1010 Wien, Herrengasse 13          Jeges kávé: eszpresszó, hideg tej, 2 gombóc vanília fagyi

Új hozzászólás