A Bhagavad Gita szintézise – Levy ezoterikus világa
2022.02.10. - 00:30 | Levy
Azt olvastam, hogy Stephen Hawking-ot tartják a világ legokosabb emberének. Aztán azt is, hogy kijelentette: nincs Isten – merthogy fizikai, csillagászati kutatásai, okoskodásai során erre a végkövetkeztetésre jutott. E kijelentése bennem is létrehozott egy végkövetkeztetést, miszerint óriási különbség van okosság és bölcsesség között.
Az egyetemeken okosságokkal tömik tele fejünket, de bölcsességre az Élet tanít. Ennek egyik következménye, hogy a Bibliában leírt és bemutatott Istent nem nehéz letagadni, ha az ember nem képes a sorok között olvasni. Egy ókori zsidónak hiába beszéltek volna gravitációról, relativitáselméletről vagy kvantumfizikáról - számára ez olyan értelmetlen duma lett volna, mint nekünk, ha egy 30. századbeli MZ/X szövegelne.
Stephen Hawking
Azt, a minden korban időszerű és aktuális kijelentést viszont, hogy „Mindazt, amit akartok, hogy az emberek megtegyenek veletek, ti is hasonlóképpen tegyétek meg velük" nem biztos, hogy a sorok között lavírozva kell értelmezni. Ezt is a Biblia Istene mondta, de hangoztatják ma is Dalai Lámáktól kezdve bármely ezoterikus boldogságtudat képviselői. Ha jól belegondolok, számomra is megszívlelendő, életem mindennapjait teszi élhetővé, függetlenül attól, hogy Mózesék száraz lábbal sétáltak át a kettényílt Vörös tengeren, vagy Noé bárkája valahol léket kapott. Az egyetemes igazságok békét adó, zöld fényében csak egymást segítve érhetünk célba.
VÁGYAKOZÁS - Csak egymást segítve érhetünk célba - olaj-fatábla, 76 x 76 cm, 1993.
A hawkingi végkövetkeztetésre én is eljutottam, igaz, 23 évesen, s ezt ugyanúgy csillagászati és egyéb természettudományos ismeretim, valamint a jógával kötött szövetségem váltották ki, melyhez szépen csatlakozott a Biblia Ószövetségének hablatyolásai a teremtésről, vagy a számtalan öldöklésről, gyilkosságról, és pornográfiát súroló társas kapcsolatokról. Égettem is szorgosan a Bibliából kialakult vallások könyveit, antiinkvizíciókat rendezve. Aztán e sok-sok birkózás valahogy odáig juttatott, hogy... meggyőződtem Jézus létéről. Mindez 1982 áprilisában történt. Felismertem, hogy a Biblia nem tudományos ismeretimet hivatott szaporítani, hanem életem minőgén szeretne változtatni, hogy az kielégítően teljes és boldog legyen. Ebből az aspektusból nézve már teljesen mindegy, hogy a Föld lapos, ill. gömbölyű. Azóta a Biblia itt van a Bahagavad Gita és a Korán között, könyvespolcom közepén.
BOLDOG ASSZONY - olaj-farost, 60 x 50 cm, 1995.
Ez a katolikus néni Bibliát olvas
Hogy mi történt 1982 és - mondjuk - 2022 között? Eltelt 40 év. Mivel nem léptem át huszonévesen a másvilág küszöbét, bizony, találkoznom kellet e földi lét szivárványszínekre bontott világával, amiből az idők során egyre inkább derül ki, hogy ez a szivárvány nem csak 6 színből áll, hanem az átmenetek millióiból.
Igaz, nem jutottam el Tibetbe, sem a hinduk Gangeszéhez, vagy Machu Picchu városába, sem a magyarok őshazájába - de az ezekből sugárzó információk szépen adagolva magukat, eljutottak hozzám, egészen az Univerzum távoli szegleteiből, melyek lehet, hogy épp itt vannak a közelünkben, esetleg pontosan bennünk. Merthogy - számomra - Jézus szelleme áthatja egész világunkat, testünket alkotó atomjaink mélyén fészkelődő bozonoktól a Multiverzum egészéig, amely virtuális imakönyveinkből is sugárzik szüntelen. „Minden általa lett, nélküle semmi sem lett, ami lett."
FENG SHUI TRIPTICHON (csukva-nyitva) - olaj-fatábla, 51,7 x 72 cm, 2017.
A MONSZUNFELHŐ INKARNÁCIÓJA - olaj-fatábla, 70 x 50 cm, 2005.
TOLTEC - olaj-gránit, 30 x 30 cm, 2008.
CSODAFIÚ SZARVAS - olaj-fenyőfa és tuja, 106 x 38,4 cm, 2007.
HÁTTÉRSUGÁRZÁS II. - olaj-fatábla, 100 x 70 cm, 1993.
KYBERNETIKUS APÁCA - olaj, vegyes technika, 58,5 x 91,5x 41 cm, 2011.
Amikor 1992 nyarán megismerkedtem a nyirádi Atyával, a misztikus hegesztővel, aki egy transzcendens Jézus-festményt rendelt tőlem, kíváncsi lettem, mi folyik Somogyvámoson, a Krisna Völgyben. Merthogy ez a hegesztő, ez a transzapáti kertész már többször járt ott. Könyvespolcán kevés kötetet lehet találni a hegesztés tudományáról, viszont annál többet a világ nagy vallásairól, filozófusaitól.
NAGY LÁSZLÓ TRANSZAPÁTI KILÁTÁSA - olaj-fatábla, 20 x 100 cm, 2004.
Lehet, furcsán hangzik, de úgy vélem, minden ember Istenkeresésben tartózkodik. Van, aki a TV előtt ülve, vagy a sörben áztatva bánatait, esetleg férjutálatban, kutyaimádatban kutatja, van, aki vallásos szertartások közé bújva. Van azonban olyan is, aki már rátalált - persze csak földi értelemben. Mi, Karácsony Atilla festőtársammal 1996-ban is ilyen keresésbe kezdtünk - festészetileg. A keresést Atilla kezdte, amikor Miltont olvasott. A mű elkészült, Elveszett Paradicsom címmel. Én azonban folytattam, mivel rájöttem, hogy ezt a paradicsomot már megtaláltam, s így került a festmény közepére alul a piros paradicsom. A mű még nem volt teljesen száraz, s egy hajszál hullott bele, amit ügyesen sikerült kivennem. Közös paradicsomkeresésünk így lett teljes.
AZ ELVESZETT PARADICSOM MEGTALÁLÁSA HAJSZÁL HÍJÁN - olaj-farost, 35,5 x 60 cm, 1996. Karácsony Atilla és Levy közös alkotása
„Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel" - Mondja a Bibliában Jézus, a Názáreti. Ezoterikus és szakrális világom kövei is elkészültek, melyekkel szívesen dobálok meg bárkit, aki kenyérrevalónak dobálásával viszonozza ezt.
Feng shui és jin-jang kavicsok
„Műveljük meg kertjeinket" - szólít fel bennünket Voltaire a Candide soraiban. Fizikai valónk Paradicsomát, mindennapjaink Édenkertjét valóban művelnünk kell, hiszen csak így válik életünk hasznos részévé, eltartva bennünket, egészséget és Békét nyújtva. Béke parkomat új, Levyntgard Művészeti Bázisom kertjének bejáratánál próbálom kialakítani, melynek végső állomásaként egy kerti szerszámokból készült installáció hívogat kertművelésre.
Béke-park bejárata az ezoterikusan zöld szerszámok torzójával
Arjuna nagy csatája vagy Kain és Ábel este, Bhaktivedanta Swami Prabhupada inkarnációja vagy Jézus feltámadása, mesék vagy a Biblia olvasása - Út, Igazság és Boldogságkeresés, az Élet lényege, „mert látta isten, hogy ez jó".
Sokunk megkeményedett gyermeki szíve még kapálózik, próbál a fullasztó áradatokon felülkerekedni, hinni a mesékben, melyek egykor elvarázsoltan gondtalanná tették. Évek hosszú sora alatt ránk keményedett maszkjaink mögött még ott alszik gyermekarcunk, szemeinkben csillog még az isteni fénysugár. Bensőnk vigaszra és megváltásra vár...
MESE - A héttornyú vár - olaj-fatábla, 50 x 50 cm, 2005.
E hosszú bevezető után belépünk A BHAGAVAD GITA SZINTÉZISE ajtaján. Vasrácsok közé sajtolt, leplombált világunk ajtaját kinyitva tárul fel számunkra, hogy egymás ellen vívott harcaink, és pénzben mért értékünk csak jelentéktelen hangyajátéknak tűnik.
Évezredeken át Tanítók jártak előttünk, örökséget hagyva ránk: a teljes és boldog élet lehetőséges kulcsait. A Mindenség Nagy Kreátora, a Nagy Szubsztancia, a hatalmas Isten - akit, ha látni lehetne, nem is lenne isten - szüntelen küldi inspirációit, melyeket a Bölcsek kinyilatkoztatnak nekünk. Száz igazság. Analizálva és szintetizálva Jézusig jutottam, mint mindeneknek sarkalatos pontja, aki által lett a Minden. Vallásoknak és hiteknek, természet- és teológiai tudományoknak felmagasztosult csatái délibábként úsznak el végtelen horizontunk függönye előtt, újra és újra fellobbanva. Bizonyosan szüksége van ennek, hogy aztán a szintézis megvalósulhasson.
A BHAGAVAD GITA SZINTÉZISE - olaj-réztábla, 55 x 39 cm, 1997.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás