Énekelsz Csehtamást? - Fodor Sándor könyvbemutatója a Szimfónia Kávézóban

Képgaléria megtekintése2022.02.25. - 20:00 | Büki László 'Harlequin'

Énekelsz Csehtamást? - Fodor Sándor könyvbemutatója a Szimfónia Kávézóban

Igen, énekelek Cseh Tamást! Odafele az Illegalitásban-t, visszafele a Születtem Magyarországon-t. A két út között eltelt másfél órában a Balaton énekese, Víg Mihály kásás-borongós hangján idéződött meg Cseh Tamás, de ami ennél is fontosabb: született egy könyv, szerzőjétől témájában a második, ami rengeteg adalékkal, történettel, interjúval tárja az olvasó elé a félénk, fellépések előtt szinte mindig izguló, ám annál szerethetőbb dalénekest.

HIRDETÉS

"Azt merem mondani, hogy Cseh Tamás él. Utazgat a különböző nyelvek, műfajok között és utazgat a szívek között, még mindig hat az emberek érzelmeire, emlékezetére. Bereményi Gézával együtt nem egyszerű dalénekes volt, nem szimpla dalokat írt, hanem korosztályokon átívelő, más művészeti ágakkal, filmmel, irodalommal összefüggő műveket" - nyilatkozta tavaly Fodor Sándor.

Cseh Tamás dalaiban egy korszakról mesélt őszintén és vált egy nemzedék hiteles képviselőjévé. Csütörtökön este ebből a korszakból kaptunk 100 percnyit, Egy kitalált személytől Apa kalapjáig. Nem a legismertebb Cseh Tamás dalokból válogatott Fodor Sándor és Víg Mihály, inkább színét villantotta a csehtamási hangulatiságnak. Ahogy az elmesélt történetek a dalokkal egymásba fűződtek, vált egyre nyilvánvalóbbá: énekhanggal és egy szál gitárral atmoszférát teremteni hihetetlenül nehéz. Minden dalbéli hangszínt, nyelvi nyomatékosítást ismerünk, ezt ugyanúgy előadni felesleges és lehetetlen. Ez pont úgy jó, ahogy azt csütörtökön hallottuk.


Fodor Sándor kötetét nem is lehetett volna meghittebb helyen bemutatni, mint a Szimfónia Kávézó. A kávéházi miliő meghitt világításában megszólaló történetek és dalok sörös- és feketés poharak között kacskaringózva múltidéztek, és rajzolták ki egy korszak "magyar hangját", aki jól tudta mondani magyarul, ami belénk szorult... 

A dalok szövegeinek nagyszerűsége - Bereményi Géza és Csengey Dénes érdeme - az, hogy időtlenek és olyan élethelyzeteket mesélnek el, amibe mindannyian belekerültünk, belekerülünk. Cseh Tamás dalai élnek bennünk, elővesszük őket akkor is, amikor elbizonytalanodunk, vagy jól történik minden körülöttünk. A felismerés pedig törvényszerű: ez az ember olyan, mint én, rólam beszél, rólam és belőlem énekel.

Énekelsz Csehtamást? - kérdezi Fodor Sándor új kötetének címében, ami Beck Zolitól származik. Mennyire, hogy éneklek, sőt, akik ott voltunk, énekeltünk mindannyian. Akár magunkban, akár csak tátogva, a dallambéli bizonytalanság szemérmes félelmével, vagy hallhatóan, sodródva az est kedves szertelenségével.


A Cser Kiadó gondozásában megjelent kötet rengeteg adalékkal, történettel, interjúval tárja az olvasó elé a félénk, a fellépések előtt szinte mindig izguló, ám annál szerethetőbb dalénekest. Különösen izgalmasak az egyes albumok utáni Dalkalauz fejezetek, amiben Géza és Tamás emlékezik vissza egy-egy dal keletkezésének történetére.

A csütörtök esti alkalmi "világnézeti klub" olyan kulturális élményt hozott jelen sorok írójának, amire már rég vágyott, hiányzott neki valami, ami nem mai, ám mégis "százféle változatban" velünk van, jelen van hétköznapjainkban. Valahol irigyeljük is Fodor Sanyit, hogy sokszor "csöndje volt" Cseh Tamásnak, vagy ahogy a könyv előszavában fogalmaz: "néhányszor hallgattunk pirosló fényben ébredező madarakat bágyadt virradatkor".

Énekelsz Csehtamást? Tedd! Ahogy a műsorban tette ezt meglepetésként Szabó Kata (Tangó), a "közkívánatra" blokkban pedig Kocsis Zsolt két dal erejéig (Apa kalapja, Budapest). Összeértünk, megérkeztünk, suhantunk, visszaszálltunk. Időben, emlékekben.

"Így kellett ennek történnie..."

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás