Ezek a növények védettek Vas megyében - 272 növényt ismertet a vasi "növényhatározó"
Képgaléria megtekintése2022.04.14. - 07:00 | Leila - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Április 12-én mutatták be a Kulcsár László – Mesterházy Attila – Keszei Balázs – Király Gergely – Balogh Lajos szerzők által jegyzett hiánypótló "vasi növényhatározót", a Vas megye védett növényei című impozáns kötetet a Nádasdy-vár dísztermében. A vendégeket Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke és Kondora István, Sárvár város polgármestere köszöntötte. A kötetet dr. Kulcsár László PhD természetvédelmi szakmérnök ismertette.
Az öt botanikus által jegyzett, igényes megjelenésű ismeretterjesztő könyv 272 védett növényről ad részletes ismertetést, ami kiterjed az alaktani jellemzésre: szár, levél, virágzat leírására, a virágzás vagy termésérés időszakának megjelölésére, az élőhelyek bemutatására. A könyv lapozása közben a termőhelyen készült fényképek esztétikai élményt nyújtanak, míg a botanikai ismeretek a tudásunk, látókörünk szélesedését eredményezik.
A térségben élő és kutató botanikusok közel három évtizedes adatgyűjtése, adatfeldolgozása és az adatok ellenőrzése adta a tudományos alapú megközelítését a könyvnek. A szerzők - Kulcsár László, Mesterházy Attila, Keszei Balázs, Király Gergely és Balogh Lajos - a művet a Vas megye növényvilágát kutató tudós elődök emlékének ajánlották.
Ezzel meg is érkeztünk a múltba, a Nádasdyak korába, ugyanis 1536-ban a sárvári vár falai között jegyezte fel Erdősi Sylvester János első magyar nyelvű botanikai leckéit.
Ahogy a könyv említi, a vasi növényvilág tudományos feltárását Beythe István kezdte pannóniai növénynevek jegyzékének összeállításával, majd Carl Linne hazai követőit és munkásságukat mutatja be a kötet. A flórakutatás növényföldrajzi irányzata a XIX. században vált jelentőssé, ennek az időszaknak az egyik legnagyobb alakja Borbás Vince volt. A megelőző tanulmányok a megye természetföldrajzi és növényföldrajzi viszonyait, botanikai kutatástörténetét, élőhelyeinek természetvédelmi kérdéseit tekintik át, illetve elemzik.
A Vas megye magasabb rendű növényvilágának kutatástörténetét bemutató fejezet kutatói alapossággal gyűjti össze a botanikusokat és műveiket. E sorok írójának, aki a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola biológia-kémia szakos hallgatója volt, külön örömet jelentett Takács Béla tanár úr és Szabó T. Attila tanár úr munkásságának felidézése. Azokban az időkben - a könyv szerint 1990 után - a biológia szakos hallgatókat terepgyakorlatokra vitték, hogy megismerhessék a védett növényeket és állatokat. A védett növényekről készült poszterek pedig ott voltak a szobáink falán, hogy folyamatosan gyakorolhassuk a felismerést és a magyar, latin elnevezéseket is.
A könyvet lapozva örömmel fedeztük fel a mocsári kockásliliomot és az európai kakasmandikót, amelyekre még főiskolai tanulmányainkból emlékeztünk.
Vadvirágok, a színes tavaszhírnökök - Itt egy csokor a legpompásabbakról
2022.03.28. - 00:20 | Büki László 'Harlequin'
A vasi és a zalai erdők barnás avarrétegéből és pusztafüves lejtőin már számos színes tavaszhírnök "dugta ki" virágát - hóvirág, tavaszi hérics, májvirág, berki szellőrózsa, galambvirág, kisvirágú hunyor, mocsári kockásliliom, kakasmandikó, leánykökörcsin - és virít az erdő tisztásain, vízfolyásai mentén vagy épp lankás részein. Ebből adunk át egy csokrot.
A kiadvány 272 védett növényt ismertet, ami egy pillanatfelvétel a jelen állapotról. A részletes ismertetés kiterjed a fajok következő ismérveinek bemutatására: színes fénykép, növénycsalád, tudományos, magyar, német, horvát és szlovén növénynév, alaktani jellemzés, a virágzás, valamint a spóra- vagy termésérés időszaka, élőhely, magyarországi és Vas megyei előfordulás, veszélyeztetettség és védelem, veszélyeztetettségi besorolás, természetvédelmi érték.
Mindezt fajonként a növény Vas megyei elterjedésének hálótérképi ábrázolása, legfontosabb szakirodalmi hivatkozásai, végül a megye területén bizonytalan előfordulású 24 védett növényfaj rövid ismertetése, valamint részletes irodalomjegyzék teszik teljessé.
A könyvben található információk nagyon jó kiindulási pontok lehetnek természetjáró túráink megszervezéséhez is. Ha a mocsári kockásliliomot szeretnénk élőhelyén megnézni és lefotózni, akkor a könyvben található adatok szerint március végén április elején a Csákánydoroszló határában lévő Büksi-rétet kell felkeresnünk. Ez általunk is ellenőrzött információ, hiszen minden évben felkeressük ezt a területet és készítünk fotókat a virágzó növényről.
A jelenlegi állapot megismeréséhez statisztikai adatokat osztott meg a könyvbemutató közönsége számára, dr. Kulcsár László PhD természetvédelmi szakmérnök, a könyv egyik szerzője. 272 Vas megyében található védett növény a Magyarországon található védett növények 41 %-a. Ez különösen akkor tűnik rendkívül magas számnak, ha hozzátesszük, hogy Vas megye területe mindössze 3,6%-át teszi ki Magyarországénak. 11 védett növényfaj csak Vas megyében fordul elő, 47-et pedig a kipusztulás veszélye fenyeget.
A jövőre vonatkozó előrejelzést is ismertette a könyv szerzője, miszerint napjainkban a növényfajok és az élőhelyek sokféleségének általános csökkenését figyelhetjük meg. Kevés azon fajok száma, melyeknek állománya növekvő tendenciát mutat. Számos faj visszaszorulása és eltűnése az utóbbi évtizedekben gyorsult fel, annak ellenére, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló területek kiterjedése jelentősen megnövekedett a megyében. Így a könyv nemcsak információkat ad a veszélyeztetett növényfajokról, hanem a természetvédelem mellett is leteszi voksát, és jelentős tudásanyagot közvetít egyetemisták számára is.
Majtényi László, Vas Megyei Közgyűlés elnöke, köszöntőjében elmondta, büszkeséggel tölti el az a tény, hogy Vas megyei kutatók a maga nemében egyedüli, tudományos alkotást hoztak létre, hiszen hasonló mélységgel, szöveg- és képtartalmi igénnyel eddig jobbára csak országos áttekintésű kötetek jelentek meg. Köszönetét fejezte ki Geosits Zsoltnak a grafikai kivitelezésért és Farkas Csabának, a Szülőföld Könyvkiadó vezetőjének a megjelentetésért.
Kondora István, Sárvár város polgármestere a hagyományőrzés szerepét emelte ki. „A világot, ami körülvesz minket, mindenkinek meg kell ismerni, nagyszerű, hogy vannak kutatók és professzorok, akik bemutatják nekünk."
A Vas megye védett növényei című könyv megvásárolható a Líra és Libri könyvkereskedések boltjaiban, illetve webáruházaiban, valamint közvetlenül megrendelhető a Szülőföld Kiadónál.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás