Lengyel Ferenc visszatér a tett színhelyére
2022.04.22. - 19:00 | Welbach Lola - Fotó: Győrfi-Forgács Beáta
Lengyel Ferenc színművész szombathelyi születésű, a Vas megyei Ferrum színpadon, az Ady téri (ahogy a vasiak mondják) kultúrszentélyben kezdte pályafutását. Április 23-án, a Love.hu című romantikus vígjátékkal tér vissza szülővárosába, az MMIK színpadára.
A darabot ő maga rendezte, partnere a játékban Kiss Anna Laura, aki tanítványa volt a Magyar Színház Akadémiáján. Kulcsár Lajos egyfelvonásosa igazi jutalomjáték a két művésznek. Ferenccel készült interjúnkból kiderül, hogy mit keresnek a középkorú, házas férfiak a társkeresőkön, hol tart a regénye, és hogyan lehet egyensúlyban élni most a világban.
Mikor léptél először a deszkákra a Ferrum színpadon?
15-16 évesen, a 70-es évek második felében. Nagyon szerettem csinálni. Két színjátszó csoportban is játszottam, mindkettőt Török Gábor vezette. Felléptünk a Sportpalotában és az MMIK-ban is, ahol most a Love.hu fog menni. Akkor ez volt a művelődési ház, kisebb színházi produkciókkal, kiállításokkal, szóval tényleg kultúrszentély volt, különleges pezsgéssel. Neves szombathelyi kötődésű kollégáim, pl. Für Anikó, Scherer Péter, Fekete Ernő is szeretettel emlékeznek rá.
Rátérve a Love.hu-ra, kérlek mesélj az általad játszott középkorú, házas férfiről, aki társkeresőre regisztrál! Mit keres ez az ember? Hiszen egy jól működő, harmonikus kapcsolatban él.
Így van, ám az önbizalma és a libidója növelése miatt, barátai unszolására mégis regisztrál. Fel akarja frissíteni a házasságát, a szexuális életét. Nagy reményekkel indul a kalandba, ám gyorsan kiderül, hogy botcsinálta szerető.
Egészen más dolog derül ki róla is és a lányról is, mint amire eleinte számítunk. De nem lövöm le a poént.
A félrelépésnek induló estében egyszer csak megjelenik egy mélyebb emberi tartalom, ami túlmutat a szexualitáson.
Ez a legizgalmasabb az egészben. Van a történetben egy szál, ami mély, őszinte emberi érzelmekkel teli búvópatak. Ennek köze van a férfi 30 éves házasságához, a három gyerekéhez. De a legfontosabb, hogy Kulcsár Lajos vígjátékot írt, ami tele van humorral, ami a szex, szerelem, szeretet körül zajlik. És hogy egymásra találnak-e ők ketten, abban a hotelszobában? Ehhez meg kell nézni az előadást!
Hogy állsz a regényeddel? 53 postaállomás címmel kezdted írni a pandémia alatt, a XIII. századi Japánban játszódik, ami már önmagában érdekes felvetés.
Nem történelmi vagy dokumentum regény lesz, hanem fikció. Mint a Karády Katalinról írt Ópiumkeringő című darabom. Lényegében köze nem lesz a valósághoz. (nevet) Nekem a kor kell, a táj, hogy egy csodáról beszéljek: a XIII. században a japánok kétszer nyerték meg a háborút a mongolok ellen, éspedig egy csoda segítségével. Annyit elárulhatok, hogy a szélnek, azaz a tájfunnak nagy szerepe lesz benne. A főszereplő herceg végigjár 53 postaállomást, majd megidézi a szelet segítségnek egy dologhoz. De ennek nagy ára van. Ez egy utazási regény, amiben szerelem, halál, művészet és mint mondtam, csoda is van. Mivel nem köt határidő, nem kell úgy írnom, mint egy hivatásos írónak. Mindig a fejemben van az egész, dolgozik bennem. Amikor ráérek sakkozok kicsit, festegetek, és ha jön egy ötlet a történethez, akkor folytatom a regényt. Ha nem jön, akkor várok.
A zen buddhizmus erőteljesen hatott rád. A világ általános közérzete, hogy szörnyű, nyomasztó korban élünk, amiben mindenkire rendkívüli stressz nehezedik. A zen segít abban, hogy ki tudd vonni magad a hatása alól?
Nézd, az emberiség mindig is szörnyű és nyomasztó korban élt. Ilyenek vagyunk: az ember nem tud harag és háború nélkül létezni, ez a lényegéhez tartozik. Látom, érzem, rám is hat. Az a fontos, hogy felismerjem a saját helyem, a saját tennivalómat a világban. Csak a saját utamat, körömet tudom megrajzolni, a saját kis lépéseimre tudok hatással lenni, hiszen a többi tőlem függetlenül bekövetkezik. Tóth Árpádnak a Ripacs című versében van - nem szó szerint -, hogy egy percem volt megmutatni az Istent. Egy perc és már itt sem vagyunk. Az a kérdés, hogy ebben a nekünk adott időben, hogyan létezünk. Figyelünk egymásra? Szeretjük egymást? Nem a csöpögős, rózsaszín szavakat gondolom szeretetnek, hanem a tevékenységet. Amit teszek veled együtt, vagy érted, abban benne van az én érzelmi gazdagságom. Ezt tudom adni, ezzel tudok hatni a világra.
Egy japán mondással zárom a beszélgetést: Csak lassan, csigalassan mászd meg a Fuji hegyét.
Én viszont egy angol közmondással válaszolok: a guruló kőre nem tapad moha. Az indiai szankszrit eredetű art szó tevékenységet jelent. Mozgásban kell lenni. Ezzel elmondtam mindent arról, hogy mi a dolgom.
Szeretettel várjuk a nézőket a Fórum Színház Love.hu előadására április 23-án Szombathelyen, április 27-én Szentendrén, és április 28-án Budapesten, a Hatszín Teátrumban!
Love.hu: pörgős komédia és romantikus vígjáték az MMIK-ban (ápr. 23.)
2022.04.21. - 07:00 | vaskarika.hu - Fotók: Győrfi-Forgács Beáta
Helyszín: Szombathely, MMIK
Dátum: 2022.04.23.
Április 23-án, szombaton az MMIK-ban láthatják az érdeklődők Kulcsár Lajos: Love.hu című romantikus vígjátékát. Galériánkkal egy kis ízelítőt adunk az előadásból!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás