Támogatás a friss diplomás színészeknek

2022.04.27. - 00:15 | vaskarika.hu

Támogatás a friss diplomás színészeknek

Fejenként 100 000 forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől (EJI) – jelentette be Dr. Tomori Pál, az EJI igazgatója a Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából Budapesten. Az EJI – a szociális célú jogdíjalapja terhére – másfél évtizede minden évben ezzel a gesztussal járul hozzá a fiatal tehetségek pályakezdéséhez, a munkakezdéssel, társulathoz szerződéssel járó anyagi terhekhez. Az összeget Hegedűs D. Géza, a MASZK Országos Színészegyesület elnöke adja át 42 egyetemet végzett előadóművésznek a diploma átvételét követően.

HIRDETÉS

Dr. Gyimesi László, az EJI elnöke és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a professzionális előadóművészi lét nélkülözhetetlen eleme az előadói teljesítményt, szellemi tulajdont kifejező jogdíj. Ahhoz, hogy valakiből virtuóz zenész, kiemelkedő táncos vagy karizmatikus színész váljon, több évtizednyi tanulásra és rengeteg lemondásra van szükség. Ezért is támogatja az EJI évtizedek óta a Kőbányai Zenei Stúdió Szakgimnázium, a hazai könnyűzenész képzés jelentős bázisát munkájában. Ugyanakkor az aktív időszak néhány előadóművészeti műfaj - például a balett vagy a cirkuszi akrobatika - esetében nagyon rövid, mert az extrém fizikai terhelés már fiatal korban a hivatásos pályafutás befejezéséhez vezet.

A fiatal előadók kettős szorításban dolgoznak: amíg befektetett munkájuk beérik, sokszor alig termelnek bevételt. A legtöbb hangfelvételt, filmet fiatal korban készítik az előadóművészek, de a befektetett energia - ha egyáltalán - lényegesen később térül csak meg. A hangfelvételek több mint harmadát, a filmeknek pedig közel harmadát 30 évnél fiatalabbak készítik el. Ennek a korosztálynak a jogdíjrészesedése a zenei területen nem éri el a 10%-ot, filmes területen pedig alig haladja meg a 2%-ot.

Az EJI elnöke az esemény alkalmából ismét sürgette, hogy a Szellemi Tulajdon Világszervezete által elfogadott Pekingi Szerződést aláíró országként hazánk minél előbb ratifikálja a dokumentumot. A szerződést hazánkkal együtt 98 ország írta eddig alá, de Magyarország sajnos még nincs azon 45 állam között, amelyek eddig ratifikálták is, így szabályai jelenleg nem érvényesülnek itthon. A szerződés vagyoni jogokat biztosít az előadóművészek számára, elősegítve azt, hogy elfogadható jövedelemre tegyenek szert. 

A világnap alkalmából az EJI a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) akciójához csatlakozva felhívást tett közzé, amelyben javaslatokat vár annak a fiatal előadónak a személyére, aki a 2022. évben a legnagyobb változást gyakorolja a magyar színházi, zenei, táncos, illetve cirkuszi életre.

Új hozzászólás