Rendhagyó adománnyal segíti Dél-Szudánt az egyházmegye és a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
Képgaléria megtekintése2022.06.09. - 01:00 | Büki László 'Harlequin'
Dél-Szudánban egy kecske akkora érték, mint itthon egy autó. Az egyházmegyében meghonosított vetőmagprogram mintájára és Ferenc pápa inspirációjára kecskék vásárlására adott át pénzadományt június 8-án a Fairplay Kávézóban a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász nevében Tuczainé Régvári Marietta igazgató dr. Betram Kuol dél-szudáni karitász vezetőnek. Az adományból 15 dél-szudáni család kap egy-egy kecskét.
A 2011. július 9. óta önálló Dél-Szudán a világ egyik legelmaradottabb országa, lakosságának jelentős része földművelésből és állattartásból él. Legutóbb Ferenc pápa adományozott jelképesen 20 kecskét Burundinak, segítve és inspirálva az ott élők körében a gazdálkodást, állattartást. A 13 millió lakosú Dél-Szudán 60%-a keresztény, az ottani segélyszervezet vezetője, dr. Betram Kuol felel a segélyszervezet új dél-szudáni projektjeinek felállításáért és irányításáért.
Ennek egyik lépése volt, hogy a Graz-Seckau-i Egyházmegyei Karitász és a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász meghívására Brigitte Kroutil-Krenn, a stájer karitász külföldi kapcsolatokért felelős koordinátorának kíséretében egyházmegyénkbe látogatott dr. Kuol, ahol átvette az egyházmegye és a karitász adományát, közel 700 eurót.
A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász közel 30 éves jó kapcsolatot ápol a Graz-Seckau-i Egyházmegyei Karitásszal és igyekszik minden programjában aktívan részt venni. Ennek az együttműködésnek köszönhetően nyílt meg Szombathelyen 2018. májusában a Fairplay Kávéház, ahol a karitász szerdán délután fogadta a dél-szudáni segélyszervezet vezetőjét.
"A Szombathelyi Egyházmegyei Karitásznak nincsenek afrikai programjai, ezért úgy gondoltuk, hogy a dél-szudáni programba rajtuk keresztül kapcsolódunk be. Négy évvel ezelőtt együttműködési megállapodást írtunk alá, melynek eredménye a FairPlay Kávézó. Az itt elfogyasztott kávé értékét, azaz a bevételt mindig átutaljuk a grazi karitász részére, ők pedig a szudáni karitásznak. Ezáltal a Fairplay Kávézóban a szudáni termelőket segítik, hogy a kereskedelmi láncok kikerülésével valóban a termelőkhöz kerüljön az értékesítés haszna" - mondta el Tuczainé Régvári Marietta karitász igazgató.
De nem csak ez a támogatás van Dél-Szudán felé, időnként kiküld a karitász 100-200 csomag teát, ugyanennyi levendula illatzacskót, illetve újrahasznosított farmerkötényeket, párnákat, amit a nagylengyeli Szent Család Szociális Központ készít. Ezek az egyházmegyében készült termékek jutnak el aztán Grazba, ahol a helyi karitásznak 20-25 boltja van, és az ezekben értékesített, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitászból érkező termékek bevételét a dél-szudáni családok támogatására fordítják.
A mostani egy nagyon kedves adományprogram, amit Ferenc pápa inspirált. Ezen felbuzdulva dr. Székely János megyéspüspök személyesen vásárolt öt, az egyházmegyei karitász szervezete pedig tíz kecskét, amivel 15 család megélhetését, gazdálkodásra, állattartásra szoktatását támogatják Dél-Szudánban. A háziállatokat helybeli tenyésztőktől vásárolják meg és szállítják ki a családoknak.
dr. Betram Kuol természetesen nagyon hálás volt a nemes adományért, és kimondottan örült annak, hogy eljuthatott Magyarországra, azon belül is a grazi karitász partneréhez, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitászhoz. Ausztriában az a szokás, hogy minden tartományhoz tartoznak afrikai országok és régiók, a grazihoz Burundi és Dél-Szudán. Jelenleg két projektet támogatnak a szombathelyi karitásszal, az egyik a fiatal anyákat segíti, akiknek ennivalót, tápszereket adnak, illetve fel is készítik és tanítják őket arra, hogyan tudják egészségesen táplálni gyermekeiket (Dél-Szudánban megdöbbentően nagy a gyermekhalandóság, az egészségügyi viszonyokat jellemzi, hogy -2010-ben- minden tizedik gyermek nem éri meg az egyéves kort.) A másik egy iskolai-oktatási projekt. Ezekhez az anyagi forrásokat a grazi és a szombathelyi karitász közösen gyűjti.
Kopf András karitász munkatárs tolmácsolásából megtudtuk, hogy a 2. világháború kitörésekor a dél-szudáni karitászvezető anyai nagymamájának édesapja mind a 12 gyermekének eladta a vagyonát, és kecskét vásárolt belőle. Ezek a családok így vészelték át a 2. világháborút. "A kinti keresetek mellett egyetlen kecske akkora költség a családnak, mintha mi most egy új autót vásárolnánk" - szólt a megdöbbentő párhuzam. Nekik ez az alapvetően igénytelen állat egészséges tejet ad, az életet jelentheti, egy állandó táplálékforrást.
A kezdeményezés úgy működik, hogy valaki, akár Grazban, akár itt Szombathelyen belép a Fairplay Kávézóba, és részt kíván venni benne, kifizeti a 45 eurónak megfelelő összeget - ennyi egy kecske ára -, ezért kap egy pólót, amire rá van írva, hogy van egy kecském. Ez az összeg jut el Dél-Szudánba, ahol megvásárolják az állatot és elszállítják ahhoz a családhoz, aki gondozza.
Az adományátadás előtt Fekete Szabolcs Benedek segédpüspök az egyházmegye nevében fejezte ki együttérzését a dél-szudáni lakosság iránt, és szorgalmazta humanitárius segélyek és a fentiekhez hasonló jószolgálati kezdeményezések indítását. Ahogy utalt rá, régóta zajlik ennek a földrésznek a kizsákmányolása, az itt élőknek nagyon kevés hasznuk származik a munkájukból, szinte éhbérért dolgoznak. Ez a kezdeményezés ezt próbálja normalizálni.
Aki támogatni szeretné a dél-szudáni embereket az állatok megvásárlásával, az a Szombathelyi Egyházmegyei Karitásznál teheti meg felajánlását. A pénzt a Graz-i Egyházmegyén keresztül utalják majd el Dél-Szudánba.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás