Vannak könyvek, és remélhetőleg lesznek is - A 93. Ünnepi Könyvhét megnyitója a könyvtárban
2022.06.11. - 07:00 | Rozán Eszter
A szabadban, a könyvár előtti téren szerették volna megtartani a 93. Ünnepi Könyvhét péntek délutáni programjait, ám a szeles időjárás közbeszólt, így az épület falai közé szorult a megnyitó. Ez azonban csöppet sem szegte sem a fellépők, sem az érdeklődők kedvét.
Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató köszöntőjében Esterházy Péter szavait idézte, aki így nyitotta meg 2016-ban Budapesten az Ünnepi Könyvhetet:
„Hiába triviális, mégis ki kell mondani, hogy vannak könyvek, és hogy ez milyen fantasztikus, és milyen nagy dolog."
Nem véletlen, hogy Esterházy Péter ezt mondta, hiszen aggódott a könyvek, a könyvek sorsa miatt. Supka Gézát is ugyanez az aggodalom vezérelte, amikor 1927-ben felvetette az ünnepi könyvhét gondolatát. Már akkor radikálisan csökkent az olvasók száma.
Azóta eltelt száz év, és még mindig vannak könyvek, az olvasók szeretik a könyvtárakat, és a könyvhét egy nagyszerű alkalom arra, hogy felhívjuk az emberek figyelmét az olvasás szépségére. A hátunk mögött lévő két év bebizonyította, hogy mennyire fontosak a könyvek még ma is. A könyvterasz idején, amikor a járvány miatt az embereknek otthon kellett maradniuk, mintegy végső mentsvárként a könyvekhez fordultak. A nyitás után pedig újra elkezdtek könyvtárba járni. Ma a könyvtári látogatottság elérte a pandémia előtti szintet. A gazdasági helyzet romlásával, a könyvárak emelkedésével az emberek újból szükségét érzik, hogy könyvtári könyveket kölcsönöznek.
Dr. Nemény András polgármester elmondta, kicsit furcsa úgy megnyitni a könyvhetet, hogy az elmúlt napokban már zajlottak a könyvheti események. Ahhoz hasonlít, mint amikor valaki a második fejezetnél kezdi el egy regény olvasását. Fábián Janka szerint a könyv utazás térben is időben, bárhová el tud röpíteni. A polgármester úgy gondolja, a könyvhét is egyfajta utazás, hiszen egy kicsit más világba csöppenünk. Az utazás szervezői maguk a szerzők, akik kitalálják a történeteket, világokat teremtenek. Minden könyv egy saját világ, amit a szerzője hoz létre. Az olvasó pedig a saját személyiségével, érzelmeivel, tapasztalataival rákapcsolódik erre a világra.
Az olvasás jót tesz az agynak is, mert miközben olvasunk, képeket alakítunk ki. A könyv olvasása teljesen más módot igényel, mint amikor a hírek szalagcímeit átfutjuk. Aki sokat olvas, teljesen más képet alkot a világról. A könyvek az empatikus képességünket is fejlesztik, ha együtt érzünk a főhőssel, az agyunknak ugyanaz a területe lép működésbe, mint amikor velünk esik meg a dolog. Érzékenyebbé válunk a más szociális háttérrel rendelkező emberek iránt. A saját életünkre is hatással van az olvasás, jobban megértjük a családtagjainkat, harmonikusabbá válnak a kapcsolataink. Minden amellett szól, hogy minél többet olvassunk. Az olvasás egyfajta gyógyszer. Akinek sok könyve van otthon, az egyfajta patikával rendelkezik. A könyvhét is ehhez hasonló funkciót tölt be, ahol a szerzők a gyógyszerészek, akik megmondják, mit olvassunk.
A délutáni programsorozat a Paragvári Utcai Általános Iskola kórusának műsorával kezdődött.
A programban szerepelt még pünkösdölés a Boldog Brenner János Általános Iskola növendékeinek előadásában, Rosta Géza zenés gyermekműsora, Paprika Jancsi Bábszínház, Fábián Janka író-olvasó találkozója és a Szombathelyi Város Fúvószenekarának fellépése.
Négy szerző dedikálta a kötetét, a Szülőföld Könyvkiadó, Magyar Nyugat Könyvkiadó, B.K.L. Kiadó, Líra könyvesbolt könyvvásárt tartott. A könyvturkálóból ingyen lehetett könyveket vinni, aki pedig próbára akarta tenni a tudását, kvízjátékban vehetett részt.
Új hozzászólás