Friday, Bloomsday - Megnyílt Szombathely legnagyobb kortárs művészeti fesztiválja

Képgaléria megtekintése2023.06.17. - 11:00 | Rozán Eszter - Fotók: Büki László

Friday, Bloomsday - Megnyílt Szombathely legnagyobb kortárs művészeti fesztiválja

Megnyitó a Joyce-szobornál, falfestmény csodálás, pecsételés, képzőművészeti ejtőzés és sörcsapolás - hívószavakban a 30. Bloomsday péntek délutáni esszenciája. Ám mindez csak a felszín, Lipót a részletekben lakozik.

HIRDETÉS
Kegyeibe fogadta az időjárás az idén 30. alkalommal megrendezett Bloomsdayt, olyannyira, hogy a Fő téri megnyitóra összesereglett érdeklődők egy része árnyékba menekült a napsütés elől. A James Joyce Ulyssese előtti tisztelgés most is az ír és a magyar himnusszal kezdődött Holdosi Attila és Ujvári Tímea előadásában.

Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester köszöntőjében elmondta, hogy a kultúra az egyik legjobb diplomata, majd a megjelenteket köszöntötte, külön kiemelve Ronan Gargan ír nagykövetet, Szegedi Joó Mariannát, az Írország Magyarországi Nagykövetségnek kulturális attaséját, Kollár Dalma Esztert és Müller Henriket, a Leopold Bloom Képzőművészti Alapítvány képviselőit.  Szombathelyen kívül a világ sok országában ünneplik a Bloomsdayt június 16-án, például Horvátországban, Pula városában, ahol szintén van egy James Joyce-szobor. Horvátországból is érkeztek küldöttek a jeles eseményre. Az alpolgármester arról is beszélt, hogy egészen kiskorától kezdve ámulatba ejtette az Ulysses különleges világa, és a Bloomsdayek kulturális misztériuma, személyes kötődés lévén, hiszen ő maga is abban a házban nőtt fel, melynek kapualjából most James Joyce szobra kilép. Mindig izgatottan figyelte, milyen kiállításra, milyen meghökkentő performance-ra kerül sor a házuk előtt. Az Ulyssesnek köszönhetően képesek vagyunk boldogan megélni a mindennapokat, hiszen erről is szól a regény. Az Ulysses olyan mű, mely jelentős hatással bírt és bír az alkotókra, beleértve a képzőművészeket is. Ez az regény, amire sokan azt mondják, hogy hős vagyok, mert elolvastam. Szombathely városa büszke az Ulyssesre, és hálás james Joyce-nak, amiért feltette városunkat a világirodalom könyvesszekrényére, annak is a legértékesebb könyvespolcára.

Ronan Gargan ír nagykövet harmadik és egyben utolsó alkalommal nyitotta meg a Bloomsdayt, mivel nagyköveti mandátuma lejártával vissza kell térnie, ugyanakkor szeretettel és hálával gondol Szombathelyre, azért, amit Írország és Magyarország barátságáért, az ír kultúra terjesztéséért tett, és nem utolsó sorban a vendégszeretetért. A nagykövet köszönetet mondott a város vezetésének és a szervezőknek a Blommsday megrendezésért, mely a szeme láttára fejlődött évről évre. Az érdem persze elsősorban James Joyce-t illeti, akinek a műve lehetővé tette, hogy létrejöhessen egy ilyen kortárs összművészeti fesztivál. Az Ulysses utolsó szavai: Igen, akarom, igen, akarom. Ezek a világ legpozitívabb szavai. Ronan Garnan hálás Szombathelynek, amiért mindig azt mondta, igen, akarom a Bloomsdayt, és pozitívan viszonyult minden kezdeményezésünkhöz. A Szombathely és az ír nagykövetség közötti együttműködés a magyar-ír barátság egyik legkézzelfoghatóbb jele és bizonyítéka. A kultúra valóban a legnagyobb diplomata, hiszen a kultúrán keresztül vagyunk képesek megérteni és elfogadni egymást, és megerősíteni az egymás közötti dialógust. Az együttműködés kiváló példája a 2022-ben Szántó István kezdeményezésére útjára bocsátott Murális Műhely. A Bloomsday megvalósulásáért végzett lelkes tevékenységéért, a Bloomsday-ben betöltött fontos szerepéért Bloom-díjban részesült Szegedi Joó Mariann, Írország Magyarországi Nagykövetségnek kulturális attaséja és Bonyhádi Károly grafikus


A megnyitási ceremóniát a pecsételés követte, közben a Murális Műhely két új falfestményének átadására került sor a Kőszegi utcában. Szántó István a Murális Műhely indulásáról beszélt. Amikor az ötlet megfogalmazódott benne, az volt az elképzelése, hogy egy kortárs képzőművészeti falképsorozat jöjjön létre, mely ír résztvevőkkel nemzetközivé nőtte ki magát. Az elmúlt három évben hat alkotás jött létre, a projekt a jövőben is folytatódik. A festményeket Salamon Juli ismertette. Az idén az Ulysses 5. és 6. fejezetének ábrázolása következett, az 5. fejezet a „"The Lotus Eaters" Gareth Joyce ír művész munkája, melyet sajátos technikával készített. Először bizonyos szimbólumokat készített, majd vitt a falra, és utána öntötte a végső formába. A 6. fejezetet (HADES) pedig Molnár Zsolt készítette, aki elmondta, bár a fejezet témája a temetés, a képe nem a halálról szól.

Megtekintettük ELTE BDPK Vizuális Művészeti Tanszék szabadtéri kiállítását, és a sörcsapolás sem maradt el.

A programok késő éjszakáig folytatódtak.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás