Bloomsday: merénylet Szombathely polgármestere ellen, az utolsó magyar király Sajtoskálon
2023.06.18. - 12:00 | Leila
Kérdés: Ki ismeri Vas vármegye összes településének titkát? Válasz: Feiszt György. A szerző Vas Népében hétről hétre megjelenő Mesélő Házak sorozatának történetei a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában már könyvként is elérhetőek. Június 17-én könyvbemutató beszélgetésre várták az érdeklődőket a Bloomsday részeként a Bookline Könyvteraszon.
A könyvbemutató akkor érdekes, ha felkelti az érdeklődésünket, és alig várjuk, hogy kezünkbe tarthassuk a kötet, olvashassuk a történeteket, nézegethessük a képeket.
Feiszt György, a minden nap látott épületekről, Vas vármegye településeiről éveken át írta, írja a Mesélő házak sorozatot a Vas Népében: az első rész 2016. szeptember 10-én jelent meg (Sajtoskálról), az utolsó, könyvbe bekerült rész 2022. decemberben.
Vas vármegye valamennyi településéről született cikk, vagyis 216 helységből összesen 286, mert a városokban több neves épület is felmerült.
2023-ban Mesélő házak címmel jelent meg a Vas Népe és a Szülőföld Kiadó gondozásában a történeteket tartalmazó könyv, amelyhez a fotók is megújultak.
"Természetesen a kutatómunka során vannak szerencsés véletlenek" - avatott be bennünket a könyvbemutató beszélgetésen a szerző a történetek keletkezésének titkába. Feiszt György példaként a nagyrákosi esetet mesélte el, amikor az Őrség múltjának dokumentumai után érdeklődött, és Fölnagy Gyula a ládafiából elővette Nagy Lajos király pergamenre írt, aranyszínű zsinórra függesztett pecsétjével hitelesített oklevelét, amelyet a család leszármazottai hat évszázadon át sikeresen őriztek.
Érdekes a sajtoskáli Rupprecht-kastély története is, amely 1921-ben országos hírnévre tett szert, amikor október 20-án este a királyi trónra visszatérni szándékozó IV. Károly és felesége, Zita királyné itt töltötték az éjszakát.
Előfordult, hogy a helybelieket is újdonsággal lepte meg egy-egy történet. Erre példaként említette a szerző, hogy a településen élők sem tudták, hogy a hegyfalui kastély nagytermének mennyezetére festett mitológiai alakok, jelenetek és az ókor hét csodája mellett megtalálhatók a megrendelők, Gludovácz József és Horváth Zsigmond portréi is.
Több alkalommal a lelkes helyiek mesélték el a település egy-egy érdekesebb eseményét. Ez történt Daraboshegyen is, ahol lassan száz éve lesz, hogy önkéntesekből szerveztek tűzoltó-egyesületet. A település központjában áll az ősi harangláb, amelyet a tűzriasztás miatt két alkalommal is félre kellett verni.
Szombathely egyik története a XX. század elejére repít vissza bennünket, és a Brenner-merényletet és körülményeit írja le. Krimibe illő kezdete így hangzik: 1913. április 3-án este fél kilenc óra tájban Szombathelyen a Szent Márton utcában, a Gyöngyös patakon átívelő hídnál - szemtanúk szerint - egy kopott ruhás, fekete kalapot viselő iparos formájú ember a feleségével karonfogva sétáló Brenner Tóbiás elé ugrott, és a kezében lévő vasrúddal kétszer egymás után fejbe vágta. Az első ütés összezúzta a polgármester keménykalapját, ami a védekezni próbáló áldozat égő szivarjával együtt a földre esett, így a második ütés már közvetlenül a fejét érte. Szerencsére a merényletet a polgármester túlélte, az elkövetőt a rendőrség elfogta.
A könyvbemutató beszélgetés a Bloomsday, kortárs művészeti fesztivál keretében került megrendezésre. Az eseményhez kapcsolódóan Feiszt György elárulta a közönségnek, hogyan bizonyították be, hogy a Szombathely Fő tér 41. alatti ház a Blum családé volt. Magyarországon a XIX század végétől rendelkezésre állnak a kereskedők és iparosok adózási listái, ezeken szerepel a név mellett a lakcím is. Az azonosításra, igazolásra egyébként más dokumentumok is rendelkezésre állnak, például a választások, népszámlálások alkalmával használt címjegyzékek.
A könyvbemutató végén izgatottan vártuk, hogy kezünkbe vehessük a kötetet és olvashassuk. Bárhol is él valaki Vas vármegyében, érdekes történeteket olvashat saját, szomszédos és távolabbi településekről, ahol korábban járt vagy inspirációt kaphat, mely településeket érdemes felkeresnie.
A könyv - a Szülőföld Kiadótól már megszokott - magas minőségben készült, rendkívül igényesen vannak elhelyezve a fotók és tördelve a szövegek. Külön örömünkre szolgált a névmutató és a pontos képjegyzék, amely tudományos értékűvé emeli a kötetet.
A könyv hátoldalán található összefoglaló:
A középkori oklevelek Vas vármegyében még több mint hétszáz falu nevét említették meg. Ez a szám a történelem viharainak, kiváltképp a háborúk, a járványok és természeti csapások kataklizmáinak következtében a Millenniumra hozzávetőlegesen megfeleződött, és az 1898-ban kiadott vármegye monográfiában már csak alig háromszáz vasi település nevét olvashatjuk.
A településszám ezt követően a trianoni elcsatolások, majd nem kis mértékben a 20. század különböző szempontú, racionalizáló település-koncepciói révén még tovább fogyott. Így Vas vármegyében napjainkban mindösszesen 216 önálló település található.
Feiszt György hat esztendeje arra vállalkozott, hogy kutatásokba kezd, és a Vas Népe napilap hasábjain hétről-hétre jelentkező rövid írásokban ráirányítja a figyelmet e települések történelmi eseményeire, az ott tevékenykedő, vagy onnan származó, sokszor elfeledett személyiségekre, nem utolsósorban pedig a helyben megtalálható néprajzi és kultúrtörténeti érdekességekre.
Egy igazi időutazás ez a múltba, amelyből kiderül, ki volt a sajtoskáli cukorbáró; ki volt a Gellért-hegyi Szabadság-szobor modellje; ki volt a magyar Szapphó, az első ünnepelt költőnő; hol tevékenykedtek a híres vasi kuruzslók; ki volt a veleméri templom felfedezője; ki volt a kőszegpatyi genetikus; hol született a bányászhimnusz szerzője és hogy voltak-e boszorkányok Vas vármegyében.
A „Mesélő házak" sorozatcím alatt megjelent közel háromszáz kis írást a Szülőföld Könyvkiadó most egy kötetbe gyűjtve nyújtja át az olvasóknak.
A Bloomsday-ről megjelent képes beszámolóink:
Friday, Bloomsday - Megnyílt Szombathely legnagyobb kortárs művészeti fesztiválja
2023.06.17. - 11:00 | Rozán Eszter - Fotók: Büki László
Megnyitó a Joyce-szobornál, falfestmény csodálás, pecsételés, képzőművészeti ejtőzés és sörcsapolás - hívószavakban a 30. Bloomsday péntek délutáni esszenciája. Ám mindez csak a felszín, Lipót a részletekben lakozik.
Zoomday - Végigfotóztuk a Bloomsday kiemelt helyszíneit
2023.06.13. - 01:30 | Büki László
Lassan elkészül a Kőszegi utcában mindkét falfestmény, ami az Ulysses 5. és 6. fejezetét dolgozza fel, talán ezek a murális festmények lesznek az idei Bloom-nap leglátványosabb, legharsogóbb elemei. Az eseményhez kapcsolódóan június 12-én a Rákóczi utca elején már megnyílt a Bookline Könyvterasz, ahol kényelmes fotelokban lehet remek könyveket olvasni és - kedvezménnyel - vásárolni. A héten szombathelyi írókkal is találkozhatunk itt, érdemes tehát "molyolni" a könyvek közt!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás