Az ötvös - A szombathelyi Berger és Németh család öröksége a Savaria Múzeumban
Képgaléria megtekintése2023.06.25. - 03:30 | Leila - Fotók: Büki László
Egy másik régimódi történet fényképei elevenedtek meg a Savaria Múzeum Kőtárának előterében - Június 24-én, a Múzeumok éjszakáján megnyíló 'Az ötvös' című állandó kiállítás Szombathely legrégibb, ma is működő ötvös üzletének, s a tulajdonos Berger–Németh ötvösdinasztia tagjainak állít emléket.
A XIX. és XX. század Szombathelyének mindennapjaiba repített vissza bennünket a Múzeumok Éjszakáján a Savaria Múzeum „Az ötvös" című állandó kiállítása, amelyhez a tárlatvezetés mellett kapcsolódott egy előadás is „Az ötvös - Család, hivatás, üzlet és művészet" címmel.
A múlt század fordulóján váltak népszerűvé az irodalomban az ún. családregények. Az elsők között jelent meg Thomas Manntól „A Buddenbrook ház" (1901), ami írójának előbb ismertséget hozott, majd később Nobel-díjat is kapott. A magyar írók közül Márai Sándort említenénk, akinek „A Garrenek műve" regényciklusa is egy család történetét kíséri több generáción át. Talán a leghíresebb Szabó Magda „Régimódi történet" című műve, amelyben az írónő saját családja történetét írta le.
Nemcsak Lübeckben, Kassán vagy Debrecenben éltek, élnek dinasztiák, hanem Szombathelyen is. A Berger-Németh dinasztia történetének legfontosabb állomásait idézte fel előadásában Kelbert Krisztina történész.
Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója köszönti a tárlat látogatóit
A dinasztia megalapítójáról, Berger Zoltánról fennmaradt egy fotó, illetve egy üvegnegatív, amelyet Knébel Jenő, szombathelyi fotós készített. A fotó 1922-ben készült az ötvösmester otthonában (Hollán Ernő utca 1. szám alatt). Berger Zoltán egy neorokokó széken ült, amely megtalálható a kiállítás bútordarabjai között is.
Az órás és ékszerész ipar űzésére 1907-ben kapott engedélyt a szombathelyi Városi Tanácstól, üzlete kezdetben a Szombathelyi Takarékpénztár épületének sarkán működött. Az 1910-es évekből fennmaradt hirdetésekből tudjuk, hogy ebben az időszakban nemcsak órákat és ékszereket készítettek és forgalmaztak, hanem gramofonokat és gramofonlemezeket is.
1928-ban megnyitották második üzletüket is Szombathelyen az akkori Erzsébet királyné utca 13. alatt (ma: Főtér 23.). Berger Zoltán felesége és leányuk, Klára is segédkeztek az üzletekben, ők szolgálták ki a vásárlókat.
Egy napon az ötvösüzletbe jelentkezett egy ifjú, hogy ki szeretné tanulni az ötvös mesterséget. Berger Zoltán segédként alkalmazta a Németh László névre hallgató fiatalembert. A fiúnak megtetszett a tulajdonos leánya, Klára, és a Vasvármegye Napilap 1941. 05.21 számában már közhírré is tették, hogy házasságot kötöttek.
Mészáros Irén muzeológus (b) mutatja be a tárlatot dr. Nemény András polgármesternek
Az 1940-es években készült családi fotón, amelyen Berger Zoltán, felesége, Németh László és Berger Klára is szerepelnek, látható egy falon függő gobelin, ami egy vadászatot ábrázol. A faliszőnyeg szintén megtekinthető a kiállításon.
Berger Zoltán iparát 1942-es haláláig folytatta, amikor is üzlete vezetését veje, Németh László vette át.
1944-ben az üzletmenetet nagymértékben hátráltatták a zsidótörvények. 1945-ben lakásukat kifosztották, 1946-ban pedig az üzlet aranykészletét és ékszereit a Nemzeti Bank lefoglalta.
1960-as években az ötvösüzlet, ami nevét ékszerjavítóra változtatta, a Köztársaság térre (ma: Főtér 43.) költözött.
Németh László ebben az időszakban fából, gyöngyházból, csontból, pvc-ből készített ékszereket. 1985-től fiát bevonva működtette az óra- és ékszerüzletet. B. Németh László divatékszerekkel, főként ezüstékszerekkel kezdett foglalkozni, ezáltal megjelentek az üzletben a nem saját készítésű áruk is.
Dr. Nemény András polgármester tárlatnyitó gondolatait hallgatják a látogatók
2013-ban polgármesteri éremmel tüntették ki az akkor 106 éves ötvösdinasztia tulajdonosát, B. Németh Lászlót.
2021-től B. Németh László fia, Ádám vezeti az üzletet.
2021-ben a Németh-család több generáció által megőrzött, szépséges, jelentős számú darabból álló neorokokó szalongarnitúrát és festménykollekciót ajánlott fel a Savaria Múzeum számára. A festmények között a 20. század első felének kiemelkedő vasi művészei, Fábián Gyula, Fábiánné Biczó Ilona, Radnóti Kovács Árpád, Reisz Lajos, Tóth János, ifj. Lődör Jenő alkotásai tűnnek fel. A műtárgyegyüttes lehetővé teszi, hogy betekinthessünk egy, az 1920-as évektől kialakított polgári lakás enteriőrjébe.
Az előadásban az ipartörténeti érdekességek mellett a család városban betöltött pozíciójáról, jótékonysági, társadalmi szerepvállalásáról és műpártoló tevékenységéről is szólt Kelbert Krisztina.
A sok érdekes információt, fotót, újságcikket és hirdetést tartalmazó előadást, melyet komoly kutatómunka előzött meg, nagyon szívesen olvasnánk könyv vagy kiadvány formájában is, hiszen nekünk, szombathelyieknek egy városi dinasztia története rendkívül érdekes olvasmány lehet. A mi „Régimódi történetünk".
Kelbert Krisztina történész (j) 'Az ötvös - Család, hivatás, üzlet és művészet' című előadása
Az előadás után Mészáros Irén muzeológus tárlatvezetésén vettünk részt, aki elmondta, a Berger és Németh család szalonjának műtárgyai egy korszak polgári kultúráját és művészetét tükrözik. A bútorokat a kor ízlése és legfrissebb irányzata szerint válogatták, a falakon függő képek elsősorban a helyi festők művei. A Vasvármegyei Kultúregyesület Képzőművészeti Szakosztálya kiállításain bemutatott alkotások közül számos a családi szalon falára került.
A csillárok, szőnyegek, iparművészeti tárgyak egyaránt részei voltak az egységes színvonalnak. Szorosan kötődve a városhoz, de a kor általánosan jellemző tendenciáit is érzékeltetve a családi örökség jelentősége különleges.
A szombathelyi Berger és Németh család öröksége állandó kiállításként megtekinthető a Savaria Múzeumban nyitvatartási idejében.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás