Életképek IX. Vasszécsenyi Plein Air Művésztelepről

Képgaléria megtekintése2023.07.06. - 16:30 | Tóth Csaba

Életképek IX. Vasszécsenyi Plein Air Művésztelepről

Az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék hallgatói a covidos évek bezártsága után kilencedszer vehetnek részt a Vasszécsenyi Plein Air Művésztelep munkájában.

HIRDETÉS

A múltban minden kor minden embere párbeszédre törekedett a természettel. Tanulmányozta, megfigyelte, tanulságokat, következtetéseket vont le belőle, így ismerte meg a világot és benne önmagát. Ez ma sincs másként az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszékének hallgatói számára, amikor a covidos évek bezártsága után újra részt vehetnek a Vasszécsenyi Plein Air Művésztelep munkájában.

Megyénkben a plein air festészetnek évszázados hagyománya van. Közvetlen Párizsból hozta el azt a 19. század végén Herényi Gothard István, Verebi Végh Gyula és a Nagybányán is dolgozó Gottesmann Alfréd. Jaksa István 1942-ben alapított festőiskolájának is nélkülözhetetlen része volt, az 1946-ban alakuló Zsennyei Művésztelepnek pedig legfontosabb ars poeticájává vált a plein air festészet Burány Nándornak és Radnóti Kovács Árpádnak köszönhetően.

A 9. alkalommal megrendezett Vasszécsenyi Plein Air Művésztelepen korábban a Nyugat-magyarországi Egyetem Képi ábrázolás szakos hallgatói vettek részt, ma pedig az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Tanárképző Központ tanár szakos és Képi ábrázolás szakos hallgató végeznek plein air festészeti tanulmányokat. Korábbi években még a Pécsi Tudományegyetem Vizuális Művészeti Karának hallgatói is fakultatív módon részt vettek a művésztelep munkájában.

A színmegfigyelésnek, a színkeverésnek, a motívumkiemelésnek, a térimitálásnak, a kompozícióépítésnek máshol és másképp el nem sajátítható tapasztalatait szerezhetik meg Vasszécsenyben a hallgatók.

A falu műemlékekben és természeti látványosságokban gazdag, a Pungor Ernő Művelődési Ház pedig a kezdetektől otthont ad a művésztelep részvevőinek.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás