Ettél már Ikervári májpite levest? - Vasi ételek című könyvét mutatta be Bükön Majthényi László
Képgaléria megtekintése2023.09.08. - 01:30 | Leila - Fotók: Büki László
Szeptember 7-én a bükieknek mutatta be a 100 vasi receptet tartalmazó Vasi ételek című könyvét a szerző, Majthényi László a művelődési központban. 45 perc a pavlovi reflexek jegyében, a népi konyha csínja-bínja és hulladékmentessége - merthogy abban az időben nem volt kidobott étel, maradék, fel nem használt termény, vagy annak nem ehető része. Nesze neked zero waste, "ezeréve" ismerte a népi gasztronómia...
A könyvbemutató előtt minden résztvevő megkapta a kötetet, hogy megtekintse annak igényes külsejét és elkalandozhasson az érdekes, értékes tartalmú lapokon.
„Egy évvel ezelőtt született meg a receptgyűjtemény összeállításának ötlete" - kezdte a rendhagyó könyvbemutatót Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke, aki mesélt gyermekkoráról, amikor a húsételeket gyümölcs és zöldség szószokkal tálalták, illetve a sok-sok receptről, amelyeket először idős asszonyoktól kapott kéziratban vagy másolatban. Aztán kezébe került Kovács Ferenc „Sárvári Szakácskönyv" című könyve, amely az 1800-as évekből származó receptek mellett bemutatja egy vár főúri életvitelét és a korszak polgári ízlését.
Megtudtuk, hogy a szerző maga is kutatta az Őrség gasztronómiai hagyatékát, ami gyakran alapult hajdinán, kölesen, kerékrépán, gombán és különféle vadhúsokon. Vas vármegye hal- és vadgasztronómiai értékeit mutatja be szerző egy korábbi munkája a Vad- és halételek a nyugati végeken című kötet.
Azt gondolnánk, hogy ennyi kutatás és előzetes ismeret birtokában könnyű lehetett összeállítani egy következő gasztronómiai témájú könyvet, de tévedtünk ebben. A most megjelent, Ferkovics József vasi festőművész illusztrálta könyv kiadásának nemcsak a receptek közlése volt a célja, hanem a vármegyére legjellemzőbb ételeket is be kívánta mutatni, ezért felhívást intéztek a megye lakosságához, hogy küldjék el a lakóhelyük, tájegységük azon ételeinek receptjét, amit igazi vasi ételnek tartanak.
„A vasi étel nemcsak a népi étel, hanem az is, ami helyi alapanyagokból készül helyi szokások alapján. És a hangsúly most a helyi alapanyagokon van" - emelte ki a könyv legfontosabb üzenetét Majthényi László.
Nemcsak egy-egy vasi honfitársunk küldött be receptet, hanem a felhívásra közösségek is jelentkeztek Csepregről, Oszkóból vagy Pinkamindszentről, hogy megosszák a településükre, tájegységükre jellemző ételkészítés fortélyait. Részletes felsorolásukat a könyv utolsó oldalán lévő „Köszönet" fejezet tartalmazza.
A történeteket hallgatva visszatértünk gyermekkorunkba, amikor a nagymama a sparhelten főzte az ebédet, természetesen a kertben vagy a szántóföldön megtermelt növényekből. Láttam magam előtt, amikor a nagy konyhaasztalon a rétest nyújtotta, hiszen Vasváron minden asszony abban az időben az ünnepnapokra az évszak gyümölcsével (cseresznye, meggy, szilva, alma) vagy zöldségfélékkel (mák, tök, káposzta) töltött rétest sütött.
Majthényi László elárulta, hogy katonaként gyakran evett darás rétest is.
Természetesen, ha szó esik vasi ételekről, akkor nem maradhat ki a dödölle sem. „Örökös gasztronómia harcnak látszik annak eldöntése, hogy vasi vagy zalai étel-e a dödölle" - indítja a vita felelevenítését a könyv és megnyugtató választ kapunk, miszerint a dödölle az Őrség tájegység kedvelt étele, s mivel az Őrség Vas és Zala vármegye területén fekszik, így mindkét vármegye sajátjának tekintheti.
A könyvben a vargányalevestől a gombás hajdinakásán át a tejfölös rétesig számos étel megtalálható. Külön érdekességei a könyvnek azok az ételek, amelyek egy-egy településhez kötődnek pl. Bozsoki borjútekercs, Bozsoki töltött libacomb, Cáki gesztenyés csirkemáj, Ikervári májpite leves, Pankaszi tyúkhúsleves, Pulykanyak leves Sitkei módra, Rozsdás bélszín Kőszegi módra, Sárvári ördögpecsenye, Velemi vaddisznópörkölt - tényleg csak néhányat említve.
Másik csoportosítási szempont lehet az ételek között azoknak a felsorolása, amelyek valamely nemesi család nevét hordozzák, pl. Batthyány mártás, Batthyány rizs, Halászlé Felső Büki Nagy módra, Lilahagyma leves Felső Büki Nagy módra, Nádasdy gombóc, Szarvasérmék Batthyány módra.
A könyvben további érdekességeket is olvashatunk a füstös konyháról, a kemencéről vagy a sparheltről is.
A könyvbemutató felidézte a múltat, gyermekkorunkat, a nagymama konyháját, felhívta figyelmünket arra, hogy régen egészségesen étkeztek az emberek és a helyi alapanyagokból készített ételeket fogyasztották. Visszatérve a jelenbe elhatároztuk, hogy felidézzük és a könyv segítségével felelevenítjük a régi ízeket, hogy azt majd gyermekeinkkel, unokáinkkal is meg tudjuk ízleltetni.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások