Tanárait is kifigurázó gúnyveresei miatt nem kapott jelest Ady

2024.02.20. - 00:10 | vaskarika.hu

Tanárait is kifigurázó gúnyveresei miatt nem kapott jelest Ady

Ady jó tanuló volt, ám magatartásból nem kapott jelest, hiszen tanárait és osztálytársait is kifigurázta gúnyverseiben. A költő hat tantárgyból jeles, háromból pedig jó érdemjegyet kapott – derül ki a költő gimnáziumi bizonyítványából, melyre az Antikvárium.hu árverésén lehet licitálni.

HIRDETÉS

Előkerült Ady Endre gimnáziumi bizonyítványa, a dokumentumot 1891. június 29-én állították ki, Malonyai István igazgató és Kovács Endre osztályfőnök írta alá.

Ady hat tantárgyból is jeles volt

- vallástanból, magyar nyelvből, latinból, történelemből, földrajzból, mennyiségtanból, háromból, német nyelvből, rajzból és tornából - pedig jó érdemjegyet kapott.

Ady jó tanulónak számított, ám a magatartásánál elmaradt a jeles osztályzat, amit sokan arra vezetnek vissza, hogy

a gimnáziumi évek alatt olykor az osztálytársait vagy a tanárait kifigurázó versekkel jelentkezett,

amelyek a tantestület kezébe kerülhettek - írja a Mandiner.


Ady Endre bizonyítványa (Kép forrása: Antikvárium.hu)

Ezt igazolta később Ady Endre öccse, Ady Lajos is, aki szerint a testvére valóban gúnyverseket költött szárnypróbálgatásai alatt.

Ady nem rajongott a nagykárolyi évekért, a szigorú katolikus iskoláért, a visszaemlékezései szerint sokkal

jobban érezte magát a következő évtől Zilahon, ahol a helyi református kollégium diákja volt.

Itt már szabadabban élhetett, és itt talált rá az első szerelem. A szabadabb élet nem látszott meg a tanulmányain, hiszen az érettségin csak görögből és matematikából kapott jó minősítést, a többi tantárgyból jelesre vizsgázott.

Az is kiderül a bizonyítványból, hogy a gimnázium harmadik osztályában 77 órát mulasztott a később népszerű költő, ám egyetlen igazolatlan órája sem volt. A dokumentumban azt is feltüntették, hogy „írásbeli dolgozatainak külalakja: rendes".

Mindez a későbbiekben sem változott, Ady hátramaradt kéziratai, ha nem is gyöngybetűkkel íródtak, de ma is könnyedén olvashatók. A kalapács alá kerülő bizonyítvány sokáig Ady Endre egyik fiókjában pihenhetett, majd a feltevések szerint az édesanyjához került.

Budapest, 1910-es évek: Ady Endre költő édesanyjával, Pásztor Máriával - 1969-ben készült reprodukció. Az eredeti felvétel készítésének pontos dátuma ismeretlen (Fotó: MTI/Reprodukció)

A különleges dokumentum kikiáltási ára egy forint, ám szinte bizonyos, hogy a február 25-én záruló online árverés végére akár egymillió forint feletti is lehet a licit végén a vételár.

Kiemelt kép: 1915-ben készült fénykép Ady Endre költőről - 1977-ben készült reprodukció. Az eredeti felvétel készítésének pontos dátuma ismeretlen (Fotó: MTI/Reprodukció)

megosztom a twitter-en megosztom a facebook-on megosztom a delicious-on megosztom a startlapon megosztom a google+-on NyomtatásKüldés e-mailbenAz oldal tetejére Forrás: hirado.hu, mandiner.hu

Új hozzászólás