Olasz túrák: az Orvietoi Dóm
Képgaléria megtekintése2024.05.25. - 01:00 | Kereszty Gábor
Az előző, orvietói sétánk során már rápillantottunk a jellegzetesen csíkos épületre, de azt gondolom, hogy ez a katedrális megér egy teljes fejezetet!
A dóm története 1263-ig nyúlik vissza. Prágai Péter cseh származású, Rómába zarándokló pap volt, akit a helyiek csak Pietro néven emlegettek. Egyszer a bolsenai templomban mutatott be szentmisét. Maga sem hitte, hogy az ostya valóban Krisztus testévé, a bor pedig vérévé változik a szentmise alatt, ám a felajánlás pillanatában az ostyából vércseppek cseppentek az oltárterítőre és a márványpadlóra. A pápa is kivizsgálta az esetet, és csodának ismerte el, valamint elrendelte a Corpus Domini - az Úr Teste - megünneplését. Csakhogy a csodát már nem Bolsenához kötötték, hanem a közeli Orvietóhoz. Néhány évvel később itt kezdték a bazilikát építeni.
A templomot Szűz Máriának szentelték, a "Duomo di Santa Maria Assunta in Cielo" elnevezés Mária mennybemenetele dómot jelent. Hoppá, sorozatunkban volt már ilyen templom! Aki követi sétáinkat, emlékezhet Arca Petrarcára, Petrarca temetkezési helyére. Természetes, hogy Orvietóban is a Madonna a legtöbb ábrázolás központi alakja.
Az építés 1290-ben kezdődött, az akkor jellemző román stílusban, de hamar megjelentek a gótika elemei, amelyek ma is meghatározzák az épületet. Később ide is beszöktek a barokk kövér arany angyalkái, mint a legtöbb olasz templomba, ám úgy 150 évvel ezelőtt történt némi barokktalanítás.
A 16. század végén - 1591 a hivatalos befejezés ideje - sem beszélhetünk kész állapotról, hiszen még a 19-20. században is alakítottak az épületen. A templom tervezője vélhetően Arnolfo di Cambio volt (1240-1302) - aki a sienai dóm szószékének is alkotója, s a firenzei dóm építő mesterei közt is jegyzik. Istenem, a csíkos dómok kísértenek...
A 13. század végén Giovanni di Uguccione honosította meg a gótikus formákat. A homlokzat képét a sienai Lorenzo Maitaninak (1275-1330) tulajdonítják. A homlokzat elemei a 13-17. században készültek. A kapuk melletti féldomborművek témái: Teremtés, Jessze fája (vagyis Jézus családfája), Jézus élete, Utolsó ítélet. A timpanon csúcsán lévő három szobor Mihály és Gábriel arkangyalok, illetve az Isten Báránya. A szőlőindák között elhelyezett jelenetek a francia gótika hatását mutatják. A középső szőlőinda bal oldalán az üdvözültek, jobb oldalán az elkárhozottak láthatók. Felettük mindkét oldalt a mennyei seregek, középen legfelül a trónon ülő ítélkező Isten. Igen, ez a Jelenések könyve huszadik fejezete.
A mozaikokat a 13-19. században készítették, Szűz Mária életének epizódjait ábrázolják. A már modern bronzkapukat Emilio Greco (1913-1995) készítette 1964-70 között. A rózsaablak 13. századi. Fényének kora délutáni vetülete a templom márvány padozatán kedvenc fotós témáim egyike.
Egy 1421-es új szabályzat kimondta, hogy csakis a legnevesebb festők alkothatnak itt, tehát a munka megrendelése már önmagában a mester korabeli elismertségét jelentette.
Az Új kápolnában található az "Utolsó napok krónikája" című freskóciklus, amelyet a mennyezeten még Beato Angelico és a segédei között szereplő Benozzo Gozzoli kezdett meg 1447-ben. Az ajtó felett található epizód a Világvége, majd a hús feltámadása, illetve az elkárhozottak pokolra jutása. Az alkotó Signorelli komoly anatómiai ismeretek birtokában volt, amikor megfestette ahogy a csontvázakból újra hús-vér emberek lesznek.
Az Orvieto katedrális 1986 óta az egykori todi egyházmegye püspöki székhelye.
Ha valahová, akkor ide el kell jönni, ha a környéken járunk!
Olasz túrák: kalandos séta Orvietóban
2024.05.21. - 00:10 | Kereszty Gábor
Etruszkoktól a gótikáig, 53 méter mély kúttól a 47 méter magas óratoronyig, levendulától a klasszikus fehérborig: sétáljunk most együtt Orvietóban!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás