A táj, amiben élünk, identitásunk része! - Szombathelyi témák a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményéből
Képgaléria megtekintése2024.11.07. - 19:00 | Büki László 'Harlequin'

November 5-én Szombathelyi témák címmel a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményéből nyílt kiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A tárlatnyitón köszöntőt mondott dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató és Putz Attila önkormányzati képviselő. A kiállítást Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész, a tárlat kurátora ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Közreműködött Flier Edit zongoraművész és Császár János hegedűművész.
2015-ben mutatkozott be először a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteménye a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. Azóta évente, mindig más tematikát követve tárul a közönség elé a gyűjtemény egy-egy szelete. Ezúttal vasi festők szombathelyi témájú festményeiből válogatott Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész, a tárlat kurátora.
Azért jött létre ez a kezdeményezés, hogy az előző generációk művészeinek munkái ne vesszenek a feledés homályába. A létrehozók, Tóth Csaba, Torjay Valter és Károlyi Anna szándéka volt, hogy Vas megye közönsége rendszeresen találkozzon állandó kiállítások részeként az előző nemzedékek legjobb művészeivel, alkotásaikkal. A szándék megvalósult, s mint kiderült, a vasvári gyűjtemény "ezer szállal" kötődik a megyeszékhelyhez. "Ezt a mostani szelekciót különösen szívesen hoztuk el, mert a szombathelyi közönség kedvenc emlékeit, helyszíneit idézik fel az alkotások" - emelte ki köszöntőjében Tóth Csaba.
A Vasvári Békeház szombathelyi anyagának egy töredéke van jelen a tárlaton, ennél jóval több helyi vonatkozású alkotást őriz a vasvári gyűjtemény, ugyanakkor fontos volt, hogy ezzel a "szűk keresztmetszettel" is megvalósuljon a kiállítás.
"A táj, amiben élünk, identitásunk része. Önazonosságunk része, hol növünk fel, hogyan formáljuk környezetünket, hogyan illeszkedünk bele ebbe a tájba. Ez egykor nagyon fontos eleme volt a képzőművészetnek, a mai időkben már nem az" - vezette fel megnyitóját Tóth Csaba. Véleménye szerint annyit változott a képzőművészet szemlélete, hogy olyan avítt téma, mint környezetünk emlékei, tájai már kiestek abból az alkotói gondolkodásmódból, amivel mondani akarunk valamit a világnak. Ma már nem kap diplomát, aki ilyen típusú műveket fest... sőt, a kiállításokról kizsűrizik ezeket a munkákat.
A szombathelyi művészeknek, és egyáltalán, a festőknek mindig is fontos volt a város. 1906-ban nyílt először művésztelep Szombathelyen, majd következő alkalommal 1926-ban. 1946-tól kezdődően Zsennye lett az az alkotói "gócpont", ahol a művészek tájbéli, életkörnyezetbeli emlékeiket, élményeiket vászonra vetették - visszautalva szombathelyi témákra is.
A történelmi város látható része mindig is fontos volt festőknek, grafikusoknak, fotósoknak egyaránt. "Úgy gondolom, a szombathelyi lakosoknak, az itt élőknek igenis fontos, hogy a festők mit és milyen minőségben látnak meg. Artner Ferenc például olyan szintű tájképeket festett, mint Monet. Nagyon fontos arca Szombathelynek, hogy a művészek hogyan látják a várost! Hiszem, hogy ez a tárlatanyag a városnak, a közönségnek, a könyvtárnak és nekünk, a gyűjtemény kezelőjének is ünnep" - zárta gondolatait a Tóth Csaba.
A kiállítás november 30-ig tekinthető meg a könyvtár földszinti előadótermében.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás