Ma lenne 96 éves Nagy Marianna, aki világszinten művelte a "tündérek sportját"
2025.01.13. - 00:30 | vaskarika.hu - Nyitókép: Mario De Biasi (Mondadori Publishers)

Ma lenne 96 éves a magyar műkorcsolyasport Európa-bajnoka, olimpiai bronzérmese, a szombathelyi születésű Nagy Marianna. Testvérével, Nagy Lászlóval versenyzett, páros műkorcsolyázásban több mint egy évtizeden keresztül a világ élvonalába tartoztak.
Dr. Keppel Csilla lapunknak ezt nyilatkozta róla:
"Mi maradt meg Szombathelynek belőle? Először feltenném a kérdést, hogy mi maradt meg Magyarországnak az ő tudásukból? Az edzői tevékenységük révén jelentős számú műkorcsolyázóban benne volt a tudásuk, a legfájóbb számomra az, hogy nemzetközi élvonalba kerülő műkorcsolyázó párost nem sikerült kinevelniük. Ők voltak a magyar páros műkorcsolyasport aranykorszakának utolsó csillagai. Miért nem volt kinek továbbadni a megszerzett szakismereteiket? Nem voltam jelen Budapesten a sportszakma 60-as, 70-es éveinek stratégiai döntéseinél, de ebben a konfliktusokkal terhes kis magyar valóság is szerepet játszott. Vidékiként egy nyugodt légkörben nevelkedett, szerény, önmaga előretolásához kevésbé értő mentalitással abban a közegben, ami Budapesten volt, jobbnak látta Nagy Mariann, ha inkább vidékre vonul. Gyakorlatilag 1976-tól elsősorban vidéken tevékenykedett.
Mindezek mellett meg kell említeni, hogy nagyon nehéz, technikai jellegű a sport a műkorcsolya, kicsit a német nyelvtanuláshoz tudom hasonlítani, - mint német nyelv és irodalom szakos bölcsész és tanár - hiszen itt tudni kell egy csomó alapiskolai elemet, bele kell fektetni kemény két évet, mire kibontakozik az eredmény. Nagyon pontosnak kell lenni a mozdulatoknak, hogy lehessen ráépíteni. A jelenlegi nyitott pályás körülmények közt még újonc versenyzőket sem érdemes kinevelni, mert eleve hátránnyal indulnak a fedett pályásokhoz képest. Ezt Vajda László - Mariann Szombathelyen letelepedett legsikeresebb tanítványa - is elmondta a szombathelyi jégpálya-vezetőségnek a 90-es évek elején..."
Nagy Marianna 1947 és 1958 között szerepelt a magyar válogatottban. Testvérével, Nagy Lászlóval versenyzett, páros műkorcsolyázásban több mint egy évtizeden keresztül a világ élvonalába tartoztak. Három téli olimpián vettek részt, 1952-ben Oslóban, majd 1956-ban Cortina D' Ampezzoban a harmadik helyen végeztek. Az 1950. évi osloi és az 1955. évi budapesti Európa-bajnokságon aranyérmesek lettek. Pályafutásukat az 1958-as pozsonyi Európa-bajnokság után fejezték be. Visszavonulása után 1966-ig a Magyar Jégrevü vezető szólistája volt. 1956-ban a Testnevelési Főiskolán edzői, majd 1964-ben szakedzői oklevelet szerzett, és a Budapesti Petőfi, később a BSE (Budapest Sport Egyesület) vezetőedzője lett. 1970-től egyúttal a Testnevelési Főiskola Sportvezető és Edzőképző Intézetében a műkorcsolya szakelőadója volt. 1977-től 1984-ig a Jászberényi LEHEL SC (később JLSE Jászberény Lehel Sport Egyesület) sikeres vezetőedzője. Ezen időszak alatt munkásságával és odaadásával mind páros- mind egyéni műkorcsolyázásban utánpótlás korosztályokban több bajnoki győzelemhez és rengeteg egyéb helyezéshez segítette tanítványait. 1984-ben történt nyugalomba vonulása után Szegeden, később Szombathelyen utánpótlásedzőként tevékenykedett. Szerepelt a Téli rege (1953, rendező: Bodrossy Félix) és a Napfény a jégen (1961, rendező: Bán Frigyes) című filmekben.
Kapcsolódó írásaink:
A műkorcsolyasport aranykorszakának utolsó csillaga
2014.02.17. - 13:15 | Waldo

Helyszín: Szombathely, Smidt Múzuem
Dátum: 2014.02.20.
"Miért nem volt kinek továbbadni a megszerzett szakismereteiket? A sportszakma 60-as, 70-es éveinek stratégiai döntéseiben a konfliktusokkal terhes magyar valóság is szerepet játszott. Vidékiként nyugodt légkörön nevelkedett, szerény, önmaga előretolásához kevésbé értő mentalitással abban a közegben, ami Budapesten volt, jobbnak látta Nagy Mariann, ha inkább vidékre vonul." A Szülőföld Könyvkiadó Híres szombathelyi nők című könyvsorozatának következő kötete Nagy Mariann életét dolgozza fel. A február 20-án, 17 órakor a Smidt Múzeumban tartandó könyvátadó ünnepségen ismerkedhetünk meg Nagy Mariann életével. Ezzel kapcsolatban Keppel Csillát, a könyv szerzőjét kérdeztük a korcsolyázónőről.
2009.01.14. - 22:00 | Dancs István

Tegnap került sor a Nagy-testvérpárról szóló dokumentumfilm vetítésére, melyet a Boros Ferenc (lapunk munkatársa) Horváth Zoltán alkotópáros jegyzett, s amely a 80. születésnapját ünneplő Nagy Marianna, szombathelyi születésű Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes műkorcsolyázóról szól.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás