Sorozatgyilkosság svédcsavarral – Bemutatták Szombathelyen is a Tetovált lányt
2011.01.07. - 11:00 | Csorba Csaba
Itthon is megtekinthető már Niels Arden Oplev krimije, a Tetovált lány, mely egy négy évtizedet felölelő sorozatgyilkosság történetét mutatja be. Sajnos azonban a jól bevált formulák ismétlésén túl a film nem hoz túl sok újat, a már unalomig ismételt feszültség- és figyelemkeltő eszközök használatán túl nem merészkedik messzebb.
A Savaria mozi kamaratermében csordultig megtelt az a szék, amit elfoglaltam, és így kis túlzással csendes magányban töltöttem el a következő 153 percet; az enyhén szólva is gyér látogatottságért egyébként ismét lehet a csúnya, gonosz, pusztító internetet okolni: különféle, jogilag erősen támadható oldalakon ugyanis már bő egy hónapja hozzáférhető volt a film egésze.
A következőkben megtudhattam, hogyan lehet unatkozni a rovott múltú, kitetovált punk hackerlány és a bemocskolt újságíró kalandján, amint felgöngyölítik egy több (neo)náci tagot számláló család vérrel, vérfertőzéssel és kapzsisággal terhes múltját, miközben egy negyven esztendeje eltűnt lány halála (vagy eltűnése) után nyomoznak. Furcsán hangzik, nem? Mégis, a kiváló alapötlet kínálta lehetőségek rendre kiaknázatlanok maradnak: a Tetovált lány nagyjából a második órába lépve kapcsol csak magasabb sebességi fokozatba, addig egyedül az egyébként kiváló esztétikai érzékkel megkomponált táj- és városképekben gyönyörködhet a néző, miközben várakozik, hogy történjen már valami. Fejünket azonban legtöbbször csak a címszereplőnk, Lisbeth Salander (Noomi Rapace) jeleneteinél kapjuk fel. Neki egyébként bőven kijut a jóból, utcai bunyótól nemi erőszakig minden, ami a vulgáris képektől idegenkedő mozilátogatót elijesztheti.
Félreértés ne essék, nem Stallone vagy Segal-féle lövöldözős vérengzést vártuk, sőt, kifejezetten kedveljük, ha egy film megvárakoztat az „izgi" dolgokkal, különösen, ha krimiről beszélünk, de a készítők itt egy kis túlzásba estek; a Vanger-család, és kétes üzelmeik bemutatása nem köti le annyira a figyelmet, mint azt várnánk.
Többször is lehet a nézőnek olyan érzése, hogy „hoppá, mintha ezt láttam volna már valahol", és valóban, rengeteg párhuzam vonható más alkotásokkal: a világtól távol, egy elszigetelt kastélyban lakó, igazságszolgáltatásra szomjazó milliomos az Agatha Christie-könyvekből lehet ismerős; a vontatott tempó és a régen lezártnak hitt és elfelejtett ügy bennünk a Zodiákust idézte fel; a sötét atmoszféra és nyomasztó hangulat pedig a noirokat juttathatja eszünkbe.
Gyenge tempója és kiszámítható végkifejlete ellenére a Tetovált lány nyugodt szívvel ajánlható a sorozatgyilkosok és nyomozásban gazdag krimik szerelmeseinek, ők valószínűleg jobban élvezik majd ezt a két és fél órát. Aki azonban agyérgörcsöt kap attól, ha már az első, komolyabb izgalom-faktorral rendelkező esemény előtt elfogy a popcorn, messzire kerülje.
7/10
A film január 11-ig látható a Savaria moziban.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
10/9! A bárányok hallgatnak, és a Hetedik nyomvonalát követő alkotás, mely KEGYETLENÜL beleég a retinánkba! Az elején már lobog a tűz. Lángnyelvek csapkodnak, aztán ahogy bontakozik a történet úgy égnek bele a képsorok az agyad egyes tekervényeire.
Két remek színész, nyomasztó atmoszféra,brutális háttértörténetek, feszes felépítésű szerkezet, szépen lassan adagolt krimiszál, gyönyörű operatőri munka, csontig hatoló elmejáték, fájdalmas társadalomkritika. Ebbe a fagyos jellegzetes atmoszférájú skandináv krimibe a rendező beemeli a klasszikus bűnügyi irodalom (Agatha Christie-szerű) jól ismert, de mindig működő fogásait, mely során egy igazi melodramatikus pszichokrimi kerekedik ki. A két főszereplő játéka az idei év egyik legátütőbb alakítása. Noomi Rapace (Lisbeth) dobogós helyen van az idei női főszereplők között Charlotte Gainsbourg (Antikrisztus), és Natali Portman (Fekete hattyú) mellett. Filmvásznon rég láttunk ilyen szép, brutálisan halálos szimfoniát!
A tavalyi év egyik legnagyobb dobbantása, melynek folytatása január 13-ától a Savaria moziban: A lány aki a tűzzel játszik címmel.
Ez a filmajánló, mint ahogy mostanság nálatok a legtöbb nem érdemli meg, h. időt fecséreljek rá. Értékelhető filmkritikát utoljára ezen az oldalon talán az Avatarnál olvastam! sok sikert az új évben! A fotokért viszont így általánosságban: GratuLA
üdv:Gabi
Eléggé megoszlanak a vélemények a filmről, és sokan szinte hasonlót írnak, sőt... Ajánlott vélemények (főként a hozzászólások!!) és kritikák
(és persze tiszteletben tartjuk mások véleményét is, anélkül, hogy odáig süllyednénk, hogy osszuk...):
http://www.port.hu/a_tetovalt_lany_man_som_hatar_kvinnorthe_girl_with_the_dragon_tattoo/pls/fi/films.film_page?i_topic_id=2&i_film_id=109070&i_city_id=3372&i_county_id=1
Félreértettük egymást. NEM AZZAL van a gond, hogy kinek, hogy tetszik a film, hisz ízlések és pofonok. Én az alátámasztást hiányoltam, a kritikai érzéket, hátteret. Tulajdonképpen azt, hogy storymeséléssel van kitöltve ez az oldal, és nem kritikával. Legyen egy kialakult vélemény, tényekkel alátámasztva. Ha ez megvan, akkor a vélemény lehet különböző! Remélem most sikerült megfogalmaznom. a 10/10-zel én sem értek egyet. 8-9!
És a jogilag erősen támadható oldalak. A támadás szó önmagában erősséget jelent, gyenge támadás nincs. Ráadásul ha annyira támadható lenne már megtámadták volna és az oldal nem létezhetne.
Ez volt az első bekezdés. Azért az ilyen ordító nyelvi hibákat javítani kellene ha észrevenné valaki, pedig nem kell hozzá 5 diploma.
Az ajánló tényleg kicsit mesélősebb, mint egy kritika - de, mondjuk nem is kritikaként kell olvasni.
János vitéznek:
"Hogy tud csordultig megtelni egy szék?"
Írói szabadság által. Te se vagy pohár, mégis ki tudsz borulni.
Tompy: te sem gondolod komolyan, hogy az az olvasó, aki nem látta a filmet, ebből az írásból fogja megtudni a történetét (sztorimesélés)?? :) A sztori 2-3 mondatban van érintve. Direkt ezért raktam be linkeket, hogy esetleg azokra rákattanva talán objektívebb és nem eredendően (vagy direkt?) nega vélemény fogalmazódik meg. :) De elfogadjuk, amit írtál, és köszönjük!
BorosFeri: én is megijedtem, amikor a Kispál filmről írt cikkedet olvastam...
Lehet azért nem írok már a vaskarikára, mert a kényszer, és az időpontoknak való megfelelés ilyen megoldásokat szül, amihez ÉLETEMBEN ELŐSZÖR nyúltam. Akkor is őszintén, névvel vállaltam az elkövetett hibát.
Szeretem a szabadságot, az agyam szülte őszinte gondolatokat. De a különböző korlátok, és negatív utasítások vagy jelzések beszűkítik és megfojtják mindezt. Visszatérve: ha jól emlékszem a Kispál filmen volt pár vaskarikás újságíró.
Kár, hogy nem a szépre, és az írások milyenségére emlékszel a múltból, és a hibát róttad fel ismét. Sajnálom.
Amúgy te kértél meg személyesen, hogy ha már nem publikálok SAJÁT DÖNTÉSEMBŐL a karikára, akkor legalább az adott filmes írásokhoz (amiket láttam) mindig írjak véleményt. Sajnálom, hogy ezáltal úgy érzed egy feltörekvő tehetség ***vát sikerült letörnöm. Nem ez volt a célom. (De kíváncsi lennék, hogy ő mit gondol.) Egyszerűen csak a maga közegében értékes filmet akartam menteni a sablonosság és az érdektelenség süllyesztőjéből. Bízom benne, hogy ez viszont sikerült!
Ha úgy jobb, akkor ezek után a pár soros gondolataim is követni fogják kritikáim kitaposott útját, és a fejem belső fiókjában találnak nyugodt menedéket, mindaddig amíg valaki nem kíváncsi az adott film gondolati foszlányaimra. Annak személyesen szívesen ecsetelem.
Mindenesetre további jó munkát és elmélyülést kívánok a karika mostani stábjának.
üdv: Boros Feri
Olvasva a cikket és a hozzászólásokat szent meggyőződésem, hogy a kommentelők ugyanarról beszélnek. bf13 hozzászóló lényegében ugyanazt írja le, mint a cikk szerzője csupán a hozzá köthető érzelmi töltet más és a megfogalmazása szakszerűbben, szabatosabban.. Erről a gondolatváltásról óhatatlanul az Eredet című film jutott eszembe. Vagy zseniálisnak találod vagy dögunalomnak. A film ugyanaz, csak a nézők nem. Ha valaki nem fogékony, nem érez rá a "csontig hatoló elmejátékra", ha nem veszi észre a leheletfinoman adagolt mondanivalót, legyen az társadalomkritika vagy bárminemű pszichés alapokon nyugvó történés, az bizony halálra unja magát. Meggyőződésem, hogy egy film ebben az esetben sem téveszt célt, mert lehet, hogy az agy elraktározza a dolgokat valamilyen később feldolgozandó fiókba, és majd később haszna lesz. Érteni és élvezni azt lehet, amelyet a mindenfajta intelligenciánk ( értelmi, érzelmi, stb) enged. Amit a cikk írója sablonos fordulatnak titulál, az lehet hogy mások számára élvezetes Agata Christiet idéző történetvezetési megoldás. ( én is bírom a szép lassú kidolgozást:)) Amit például bf13 gyönyörű operatőri munkaként aposztrofál az másnak úgy csapódik le, hogy szép tájakat láttunk. Szóval sokkal inkább ugyanarról beszél mindenki, mintsem ez első ránézésre látszik, csak a szükséges madártávlat kell hozzá.
És apropó beszél.
Most viszont megemlítenék valamit, ami engem nagyon zavar. Amig a hozzászólásokban nincs személyeskedés, addig minden vélemény szent...kellene, hogy legyen. Szerintem jobban kéne tolerálni az eltérő véleményeket, mert azok mindig csak azt a célt szolgálják, hogy az igazság olyan részletei is kirajzolódjanak, amit esetleg a csőlátás vagy egyéb emberi egofurcsaságok és melléktermékek nem engednek. Számomra egy eszmecsere komolyságát megkérdőjelezi az ilyen "csigavér" és hasonló csatkiáltások. Miért? Bár természetesen a fogékony olvasó rezonál a sorokban rejlő érzelmi pluszra, iróniára cinizmusra stb, ez a beszélgetés nem lép túl határokat. Hogy várunk el szabad sajtót, ha a véleményezők sem szabadok?
A csordultig tele szék kép használata pedig azt a gondolatot vezeti elő, hogy a mozi kong az ürességtől, ennek ellenére borotvaélen táncol, hogy én is merész képi megfogalmazást alkalmazzak. Ha akarom, meglátom benne a humort, de a fogyatékos nyelvi érzékem mégis képzavarként értékeli.
És még egy gondolat általánosságban annak a véleményezőnek, aki a szakszerű kritikákat hiányolja az oldalról, szerintem egy filmajánlónak is helye van. Én speciell azok közé tartozom, akit mindig érdekelnek a nézőkompatibilisebb vélemények is..........sőt.
Ugyanaz a film, ugyanarra az emberre eltérő hangulatban másképp hat. Másképp ha reklámokkal megszakítva, megcsonkítva, vagy nappaliban, vagy este ágyból nézve látjuk.
Viszont ha ez a tavalyi év egyik legjobb filmje, akkor nagy kakiban lehet a filmipar... :) Ennyire azért nem ájultam el tőle, kultfilmnek semmiképp sem nevezném, a cselekménybe pedig több hiba és érzésem szerint banális megoldás is került.
Nem derült ki egyértelműen a filmből (hárman is csak találgattuk... :) ), hogy a 24 éves Lisbeth (a tetovált lány) mi a francér' van gyámhatósági felügyelet alatt? Mert kiskorában felgyújtott valakit? (az apját talán?).
Kicsit öncélúnak éreztem a perverz gyám szerepét a lány jellemábrázolásának kibontása és megértése kapcsán. Szerintem tök fölösleges volt ez a szál a filmben, hiszen egy aluljáróbeli támadás miatt volt szüksége a hacker csajnak egy notira, amihez a gyámján keresztül kapott/kért pénzt. A gyám viszont csak akkor adott, ha meggyalázhatta a lányt... Az x-edik "aktus" után a Milton Securityben dolgozó csajnak végre volt annyi esze, h egy ilyen alkalommal titkos kamerával rögzítse a perverziót, majd a következő esetnél besokkolja a pasit és kikötözze, és levetítse neki a motyót... a pali azóta is kikötve fekszik ott, testére tetoválva, hogy szadista állat vagyok, nőket erőszakolok meg? Azt hittem, lesz még vmi szerepe a filmben, de nem, ennyi volt. És mindezt egy új notebook miatt... :)
A másik profán (inkább azt mondom, banális) dolog, az Hariett szárított virágos képeinek küldözgetése volt. Ez azért is "bénaság", mert emiatt indult el a nyomozás, ugyanis Vanger-dinasztia feje végig azt hitte, hogy ezt Hariett gyilkosa küldözgeti... halkan megkérdezném: nem lett volna eccerűbb Hariettnek egy nyomorult levelet írni, hogy fater, itt élek Ausztráliában, a semmi közepén? Akkor nem kell egy félév múlva 3 hónapos börtönbüntetését megkezdő újságírónak takkra megtalálnia... A saját nevén!!! :)) Meg akkor értelme sincs az egész sztorinak szinte, mert akkor a lány elmesélhette volna, hogyan jött rá a bibliai idézetek és a gyilkosságok közti összefüggésekre. Ha álnév alatt ment ki Ausztráliába (ugye mindenki azt hitte, meghalt, tehát nem mehetett ki a valódi neve alatt), akkor hogy a túróba tudta - kvázi ismeretlenül - az újságíró, hogy kit keressen?
A vége meg egyenesen a Z-kategóriás hollywoodi szirup lett, agyoncsapva az egész film hideg, és amúgy tényleg figyelmet fogvatartó atmoszféráját.
Nem vagyok nagy moziba járó, de kapásból tudnék pár olyan filmet felsorolni, amiből építkezik ez az alkotás. Nekem leginkább a Hetedik ugrott be, de mondom: vállaltan outsider vagyok filmekben! :))
Izgalmas, jó mozi, de ennél többet nem hinném, hogy érdemes belőle kihozni, én nagyon távolinak érzem attól, hogy a filmalapművek Pantheonjába kerüljön.
Ha osztályozni kéne, akkor egy gyenge 8-ast adnék rá, bár szívem szerint inkább egy erős 7,5-est érdemelne.
Ez a felsorolás nem a sorrendet tükrözi:
Dr. Parnasuss és a képzelet birodalma
Egek ura,
Bombák földjén,
Viharsziget,
Út,
Mr.Nobady
Ha/ver,
Tetovált lány,
Eredet,
Közösségi háló,
Antikrisztus,
Machete
+
Harry Potter 7 :)
animáció:
9
Gru
Így neveled a sárkányod
Toy Story 3.
Laci, a csaj múltjával, valamint a gyámmal kapcsolatban felmerült kérdéseidre megadja a választ a Lány, aki a tűzzel játszik című film, amit mától egy hétig vetítünk az AGORA-Savaria Filmszínházban :)
Ne feledjük trilógiáról van szó, ráadásul olyanról, amelyben a részek tudatosan épülnek egymásra!
De többet nem is árulok el, mindenki nézze meg (remélem befértek a kamara terembe :) ), aztán majd kivesézzük a második részt is :)