A támogatás csökken, a feladatok maradnak - Az MMIK helyzete 2011-ben

2011.03.01. - 18:00 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

A támogatás csökken, a feladatok maradnak - Az MMIK helyzete 2011-ben

A 207 milliós költségvetésű, a város és a megye által fenntartott MMIK ugyan 35%-al kevesebb támogatásban részesül, 5 kollégájától megválni kénytelen, ám kész stratégiája, "túlélőkészlete" van a 2011-es költségvetési évre. A sajtó megjelent képviselőinek Joós Tamás igazgató, Zotterné Boda Erzsébet gazdasági igazgató, valamint Parais István szakmai igazgató tartottak prezentációt az intézmény jelenéről és jövőjéről.

HIRDETÉS

Mint köztudott, és ahogy azt az Agora sajtótájékoztatója kapcsán is megírtuk, a kulturális intézmények idén különösen nehéz anyagi helyzetbe kerültek, ez hatványozottan igaz a Joós Tamás vezette MMIK-ra is. 2005-ben a várostól és a megyétől külön-külön 41 millió forint támogatást kaptak, ez az összeg 2011-ben csupán 26 millió forintra rúg. Azonban nem csak a hat évvel ezelőtti számokhoz képest erős a kontraszt: a tavalyi évhez képest is körülbelül 30%-os csökkenésről beszélhetünk, mondta el Joós Tamás.

Az intézmény bevételeinek egyre nagyobb hányada származik pályázatokból: az éves költségvetés, mely közel 207 millió forint, csaknem háromnegyede ezekből lesz finanszírozva. A drámaian csökkentett tényleges támogatások és az intézmény rendkívül magas fenntartási költsége miatt előállt szorult anyagi helyzet miatt az MMIK idén kénytelen lesz létszámleépítés címén megválni öt embertől. Ebben is megfigyelhető ugyanakkor egy tendencia: míg 2006 és 2008 között 40 fős létszámmal dolgoztak (ebből 15-17 fő szakmai), tavalyra ez a szám már csak 33 volt. Zotterné Boda Erzsébet, az intézmény gazdasági vezetője felvázolta az ebből következő helyzet lehetetlennek tűnő voltát: a csökkenő támogatások miatt létszámleépítésre kényszerülnek, de ugyanakkor a hiányzó pénzt csak több munkával tudják előteremteni, amihez elengedhetetlen a megfelelő személyzet.

Túlzott aggodalomra az MMIK jövőjét illetően azonban nincs ok: noha a várossal és a megyével kötött szerződés 2011. december 31-én lejár, az intézménynek van kész stratégiája a lehetséges folytatást illetően. Rögtön három ötletet fognak a fenntartók elé tárni, melyből egyik az MMIK akkreditált felnőttképzési intézménnyé való "átkonvertálása". Joós Tamás ugyanakkor elmondta, ez nem feltétlenül a legegyszerűbb kiút, a felnőttképzési piac rendkívüli telítettségéből kifolyólag. A jövőben infrastrukturális beruházásokra is szükség lesz: a korszerűtlen nyílászárók, fűtésrendszer és hőszigetelés miatt tetemes összegeket ad ki a kezéből az intézmény, melyek megspórolhatóak lehetnének. Szó esett az épület bővítéséről is, melynek oka a gyakorta fellépő helyhiány.

Noha a jövőkép még nem kristálytiszta, az nem kérdőjelezhető meg, hogy a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központra szükség van: ahogy Parais Istvántól hallhattuk, nem kevesebb, mint 53 civil és/vagy művészeti csoportnak adnak otthont, ezenkívül pedig olyan fontos kulturális eseményeket tudnak felmutatni, mint a Magyar Énekmondók Találkozója, a velemi Gesztenyeünnep, a Vasi Míves Tanoda előadásai, vagy a Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Fesztivál. Emellett rendszeresen jelentkeznek színházi előadásokkal és könnyűzenei koncertekkel is.

Az MMIK részletes márciusi programja itt olvasható!

Új hozzászólás