Nyomorból a munkaerőpiacra - A Változó Világért Alapítvány Horizont programjának záró konferenciája

Képgaléria megtekintése2011.05.29. - 11:55 | Takács Lilla - Fotók: Láng Péter

Nyomorból a munkaerőpiacra - A Változó Világért Alapítvány Horizont programjának záró konferenciája

Május 26-án a Pannónia étteremben tartott záró rendezvénnyel egy olyan kétéves projektciklus ért a végéhez, amelynek elsődleges célkitűzése az alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkező fiatalok társadalmi integrációjának javítása volt. A /TÁMOP-5.3.1-08/2-2009-0072/ program résztvevői olyan képességekre tettek szert, melyeknek nagy hasznát veszik az önálló életvitel és a munkavállalás során. Ehhez kapcsolódóan egy esettanulmány bemutatására is sor került, amelyre fokozottan igaz a régi mondás, miszerint „Ha egy embert megmentesz, egy egész világot mentesz meg."

HIRDETÉS

Az igazán családias hangulatú konferenciát Varga Gabriella, a program vezetője nyitotta meg, üdvözölve a szakma és a sajtó helyi képviselőit. A Horizont program küldetéseként olyan munkaerőpiaci hiányterületek pótlását jelölték meg, melyek hátrányos helyzetűeknek nyújtanak komplex szolgáltatásokat. Működésük sikerének az alapja a mentori munka, amelynek során a közösen megfogalmazott célok eléréséhez a nyitottságon, kreativitáson, a rugalmasságon keresztül vezet az út. Az elfogadáson és tolerancián alapuló közösségi munka eredménye a komfortzónából való kizökkentés által a fiatalok reális önképének kialakítása. A cél képességbeli, személyiségbeli, és életminőségbeli változások előidézése. Ehhez gyakran természetbeni juttatásokról is az alapítványoknak kell gondoskodnia, hiszen nem kevés esetben a résztvevők a telephelyen jutnak tiszta ruhához és ételhez, vagy épp tisztálkodási lehetőséghez. Elkerülhetetlen, hogy sorsuk rendezéséhez életfeltételeik javításában is segítsenek nekik, úgy, mint lakáskeresés és adósságrendezés. Sikeres projekt természetesen nem jöhet létre jól működő szakembergárda nélkül, így a kilenctagú team munkatársai egyenként is bemutatásra kerültek. Név szerint: Varga Gabriella programvezető, Szabó Imréné adminisztrátor, Gergye Rita szakmai vezető/TÁMOP Hegedűs József projektkoordinátor/HORIZONT-tuning, Farkasdi Lajos mentor/TÁMOP, Kovács András műhelyvezető/HORIZONT-tuning, Horváth Rozália mentor/TÁMOP, Csonka Marietta munkaközvetítő/FIP, Takács Eszter mentor/TÁMOP. Az eseményen jelent volt még természetesen az alapítvány elnöke, Németh Gábor és az egyik kurátora, Kiss Andrea is. A program sikerére való tekintettel az alapítvány elnyerte a projekt folytatásához szükséges pályázati összeget a következő másfél évre is.


Ezt követően Gergye Rita, a projekt szakmai vezetője ismertette az eredményeket. A programba bevonásra kerülő, 18-35 év közötti 80 fős célcsoportból 60 fő regisztrált álláskereső és 20 fő inaktív státuszú résztvevő volt. Az ügyfelek toborzásában nagy segítséget nyújtott a Vas megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának Szombathelyi Kirendeltsége, de a hátrányos helyzetű fiatalok megtalálásában a munkatársak által végzett kitartó utcai szociális munka hozta a legnagyobb eredményt.

A toborzás és a kiválasztás a Vas megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának segítségével történt. A kiválasztott résztvevők közül 32 fő tartós munkanélküli volt, 31 fő pedig még soha nem állt alkalmazásban. Az egyéni fejlesztési és szolgáltatási tervet 64 főnél sikerült teljesíteni. Ezt akkor tekinthetjük sikeresnek, ha az ügyfél eredményes kompetenciafejlesztésben vesz részt, aktív munkaerőpiaci programba kapcsolódik, vagy képzési jogviszonyt létesít. A kompetenciafejlesztés akkor nevezhető sikeresnek, ha a programba való be, illetve kilépéskor kitöltött önértékelő kérdőív alapján, valamint a tesztek és tapasztalás alapján pozitív irányú változás történt. A számszerűsített eredmények szerint ez 48 főnél sikerült. Aktív munkaerőpiaci programba 7 fő kapcsolódott, takarító képzésen 3 fő vett részt, munkaviszonyt pedig 29 fő létesített az elsődleges munkaerőpiacon. Többnyire betanított operátori, raktározói, takarítói -és segédmunkákat végeznek. Ez azért számít jelentős eredménynek, mert a célcsoportról általánosságban elmondható, hogy gyakran bántalmazott és halmozottan hátrányos helyzetű emberekről van szó.

A projekt keretében megvalósult továbbá a 14 képzés, melynek időtartama alatt a résztvevők képzési támogatásban részesültek, amely komoly motivációt jelentett a számukra. Leginkább a szociális, állampolgári, munkavállalói és önálló életvezetési készségek erősítésére helyezték a hangsúlyt. A tanulási és munkamotiváció erősítése, valamint a kulcskompetenciák-fejlesztése azoknál az ügyfeleknél volt fontos, akik már régebb óta befejezték tanulmányaikat, illetve akik nem rendelkeztek munkatapasztalattal. A képzést követően a munkába állással és a képzéssel kapcsolatos információnyújtásban, tanácsadásban is részesültek, amely megkönnyítette a nyílt munkaerőpiacon való elhelyezkedést.


Ezt követően a projektvezető számolt be egy sikeres, egy évvel ezelőtti rendezvényről, mely az Aranyhíd Nevelési- Oktatási Integrációs Központ bevonásával közösen jött létre, szintén a Horizont program keretében.  Az esemény aktív közreműködője Kamper Lajos és Sztranyák Zsófia voltak, akik a művészetekkel igyekeztek megismertetni a hátrányos helyzetű fiatalokat és közös alkotómunkára hívták őket.

A nap fő attrakciója pedig az élő smile volt melynek létrehozásáról egy videót is megtekinthettünk. Gabriella szerint, és a munkatársak tekintete alapján is ezek azok a pillanatok, amiért ezt a foglalkozást választották.

A kávészünetet követő interaktív esetbemutatását Horváth Rozália, esetmenedzser koordinálta, melyben közös munkára hívta az egybegyűlteket. A feladat egy megtörtént eset feldolgozása volt, melyben kis csoportokra bontva, kártyák sorrendbe állításával kellett kitalálni azt a lehetséges utat, amely a teljes nyomorból és kiszolgáltatottságból az élhető, emberhez méltó körülmények kialakításához vezetett. A lapok között természetesen voltak fel nem használhatók is, azonban a megoldáskor közölt kerek egész történet minden várakozásunkat felülmúlta. Élő bizonyítékként pedig bemutatásra került Edit is, aki a sikertörténet alanya. A harminc éves, speciális iskolát végzett, állami gondozásban felnőtt és szakmával nem rendelkező hölgy élettársával egy komfort nélküli házban élt. Családjára nem számíthatott, adósságai pedig kezdték ellehetetleníteni életkörülményeit. Programba való bevonása a Munkaügyi Kirendeltségen keresztül történt.


Hála a szakemberek komplex segítségnyújtásának, mára már rendezte adósságait, lakáshoz jutott, és ötödik hónapja dolgozik a nyílt munkaerőpiacon. Mindez 60 órányi egyéni, 66 órányi csoportos foglalkozás, és egy háromnapos bentlakásos tábor hozadéka is, ahol Edit mindig roppant aktívnak bizonyult. Példája sok sorstársának bizonyítja, hogy passzivitásból és függőségi viszonyból is van kiút az aktív, önálló életvezetés felé.

Közös ebéd zárta a jó hangulatú tájékoztatót, melynek sikerét Varga Gabriella is elégedetten nyugtázta. A nap azonban ezzel még nem ért véget, ugyanis a rendezvény keretében Molnár Ferenc „Caramel" a hátrányos helyzetű fiataloknak tartott szűk körű beszélgetést és koncertet az egyetem A-klubjában.

Az őszinte és nyílt beszélgetés rávilágított arra, hogy a meghívott énekes élete, küzdelme, kitörése a reménytelennek tűnő hátrányos helyzetből igazi érték és példa lehet minden hasonló sorsú fiatal számára.  

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás