KiCsíkarom, Etnorom, várostrom – a Nádasdy Történelmi Fesztivál második napja
Képgaléria megtekintése2011.07.24. - 21:00 | vorinori, Büki László 'Harlequin', Makrai Tamás
Ősi hangulat és őszi időjárás köszöntött minket a Nádasdy Fesztivál második napján. Nem csüggedtünk, feltaláltuk magunkat: a várostromot a fák védelmező lombjai alól, a Konkolyt a nagysátorból néztük, míg az Etnorom muzsikája végleg el nem űzte a felhőket, hogy aztán a Csík zenekart ne zavarhassa semmi a teltházas, nagyszínpadi műsorban. A beszámolón túl három képgalériával is ostromoljuk a T. Olvasó retináját!
A Nádasdy Történelmi Fesztivál szombati napja 10 órakor, a fesztiválmegnyitóval, majd a Kárpát-medence magyarlakta településeinek virtusvetélkedőjével kezdődött. A borongós délelőtt szürkeségét a már „régi ismerőssé" vált Szelindek zenekar festette energikus etnójával színesre, valamint a vár előtti viadaltéren megjelentek a hagyományőrző csapatok is.
Az ebédidőt érdemes volt Szőke András és Bede Róbert társaságában tölteni, akik különleges, kor-kompatibilis étkekkel keltettek egészséges bizonytalanságot a háziasszonyokban. A páros előételnek olajban pirított, majd sárgarépával, cukkinivel, gombával és különféle fűszerekkel tálalt békacombot ajánlott. A következő fogás egy nem kevésbé ínycsiklandó hagymaleves volt, leheletnyi tejszínnel és pirított házikenyérrel házasítva. A főfogás pedig káposztáshús, amit a magyarok már a 16. században fogyasztottak, természetesen szalonnával és ízletes fűszerezéssel.
A historikus gasztroélmény után aki elég inspirációt gyűjtött az oszmán és magyar sereg puszta látványától, és szerette volna próbára tenni saját erejét és tehetségét, az megtehette ezt az íjászoknál, de választhatta a fekete lőporos lövészetet is. Miután ki-ki tanúbizonyságot tett célzási képességéről és bendőbe juttatott némi célzóvizet, vagy valamilyen gasztronómiai finomságot, kezdődhetett is a jelmezes felvonulás a városban, amely számos érdeklődőt vonzott. Sajnos ez is - csakúgy, mint a programsorban következő, igazán látványos várostrom - szakadó esőben zajlott. Ennek ellenére esernyős emberek százai követték Sárvár utcáin a felvonulást, és állták körül a várparkban, a bástyák tövében zajló viadalt. Valóban történelmi hangulatot idéztek az ágyúsok, a katonák és a lovasok, a kommentátor pedig humorral fűszerezve közvetítette az eseményeket. Ugyan néha mókás volt mosolyogva elhulló vitézt, ágyúcsőbe belenéző tűzszerészt, várbástyán esernyőző számszeríjast látni, valamint a török oldal közérzetfelelősei - orientális vizespóló-versenyt toló hastáncosok, Szelindek zenekar (had)ügybuzgóan hiperaktív énekesnője - sem vetették „halálkomolyan" a történéseket a néppel.
A Konkoly zenekar nagyszínpadi fellépésén is főszereplő volt az eső, így a koncertet csak távolabbról, a sátorból figyelhette a szállingózó közönség. Az Etnorom fellépése során már nem kockáztattak a szervezők, és így a nagysátorban, néhány mikrofon segítségével hallgathattuk az autentikus roma világzenét. A koncert a nap, ha nem az egész fesztivál egyik legjobbja volt, és a közönség is díjazta a pörgős, hamisítatlan roma muzsikát, hiszen soraikból táncos lábú, vállalkozó szelleműek fokozták a hangulatot. Tény, hogy ezen a koncerten nehéz volt ülve maradni, és az is, hogy az igazán jó cigányzene gyógyír minden búbánatra. Fergeteges hangulat kerekedett a szomorkás, esős, őszi időjárás ellenére is, a vastaps ellenére elmaradó újrázást pedig betudtuk a csúszásnak, és a már nagyszínpadon készülődő Csík zenekarnak. Virtuálisan viszont lesz ráadás, ugyanis a koncert után mikrofonvégre kaptuk Künstler Ágnest, a zenekar énekesnőjét, akit az Etnorom országhatárokon átívelő zenéjéről és a roma hagyományok ápolásáról kérdeztünk.
A Csík zenekar esti fellépésének már kedvezett az időjárás, a közönség hangulatának pedig feltehetően a jóféle pálinkák is. Szép számú tömeg lépett rá a csíkra, és hallgatta együtt a népzenei dallamokat, valamint a Kispál-, és Quimby feldolgozásokat. Bár a zenekar az utóbbi években - a popzenei feldolgozásoknak köszönhetően - közérthetőbb, populárisabb hangot ütött meg, azért csalódást így sem okoztak, és a közönség hatalmas tapssal jutalmazta zenéjüket. Az ősi-őszi este végül boszorkányégetéssel és táncházzal zárult, mi pedig ágyúdörgéssel a fülünkben, roma ritmusokkal a lábunkban és néhány pálinkával a gyomrunkban tettük el magunkat másnapra.
A második nap képgalériái:
Nádasdy Történelmi Fesztivál 2011 - várostrom, Csík zenekar, boszorkányper
Nádasdy Történelmi Fesztivál 2011 - Fesztiválmegnyitó, főzőshow, jelmezes felvonulás
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás