Mielőtt kinyírnád a Facebook-profilod…
2011.09.02. - 15:30 | vaskarika.hu
Hátat fordítani a Facebooknak, és soha vissza nem térni. Mindössze egyetlen pillanat, míg egy ilyen döntés megszületik benned, és csak néhány perc, míg meg is valósítod. Ám érdemes végiggondolni, hogy melyek az előnyei és hátrányai a leiratkozásnak.
A legújabb felmérések szerint, míg nálunk még mindig egyre többen csatlakoznak az F betűs közösségi hálóhoz, addig a nyugati fejlett országokban megállt a Facebook-felhasználók számának növekedése, ami azt jelenti, hogy ott elkezdtek tömegesen leiratkozni róla. Lehet, hogy egy divathullám végéhez értünk.
A Facebookhoz való viszonyunk olyan, mint egy hosszan tartó üzleti vállalkozás: az idő múlásával egyre több és több személyes tőkét fektetünk bele. Lassan felkerül a legtöbb személyes adatunk, barátaink címe, elérhetősége, különböző események, rólunk készült képek (alattuk hülye megjegyzésekkel), vagy éppen kedvelt cikkek, videók, amelyeket bármikor visszakereshetünk.
Ezek után lelépni a Facebookról nemcsak azt jelenti, hogy nem veszünk többé igénybe egy szolgáltatást, hanem azt is, hogy lemondunk mindarról az adatmennyiségről, ami időközben felhalmozódott. Kábé, mint amikor meghibásodik a számítógépünk, és elvész egy csomó fontos erotikus kép, amit tároltunk rajta. Ám előnyei is vannak. Lássuk előbb ezeket.
Teljesítmény
A te teljesítményedről van szó, arról, amit számítógép előtt, a munkahelyen végzel. Ez várhatóan nőni fog. Ugyanis amikor fáraszt a munka, már nem úgy keresel kikapcsolódást, hogy a Facebookra kattansz, és még jobban lefáradsz ismerőseid új fotóit, aktuális állapotát, új barátságait nézegetve.
Ha a Facebook már nem tudja elterelni a figyelmed a munkáról, ugyanazt a feladatot remélhetőleg rövidebb idő alatt fogod elvégezni.
Barátság
Ha kéznél van a Facebook, és eszedbe jut egy barátod, megelégszel azzal, hogy megnézed, mit posztolt mostanában, és máris úgy érzed, mindent lényegeset megtudtál róla. Ha viszont nincs Facebook, akkor személyesen kell beszélned vele, és ilyenkor sokkal jobban tud érdekelni, amit mondani akar.
Jobban fogod értékelni a cimborákkal együtt töltött időt, mivel egy-egy találkozás már nem a szocializáció egyik típusa lesz, hanem ez lesz „A" társasági életed. Megváltozik a kapcsolatok értéke. Megbecsülöd a barátságokat, ami önmagában is jó érzés.
Memória
Előfordult már, hogy a Facebookon értesültél egy eseményről, és aztán a nap folyamán többször is megnézted, hánytól is lesz és hol, mert folyton elfelejtetted?
A Facebookról való lelépés javítja a memóriád. Pontosabban kénytelen leszel különböző eseményeket jobban észben tartani, és ez az, ami javítja a memóriád. Lassan felismered, hogy tulajdonképpen lehetséges - legalábbis elképzelhető -, hogy megjegyezz olyan utcaneveket és időpontokat, amelyekről fél perce értesültél valakitől.
És most lássuk a negatívumokat.
Elérhetőség
Ha nem vagy a Facebookon, nem létezel - ez egy kényelmetlen féligazság, ami még kényelmetlenebb lesz a leiratkozást követően. A Facebook üzenetküldő- és chat-szolgáltatásának köszönhetően bármikor kapcsolatba léphettél az ismerőseiddel, és - sajnos - ők is veled.
Leiratkozás után merengve fogod megállapítani, hogy nagyon sok ismerősödnek nem tudod a telefonszámát és emailcímét, mert eddig a Facebookról nézted ki őket.
Ráadásul a kapcsolattartásnak ettől fogva felmegy az ára: a telefon és sms-ezés pénzbe kerül. A Facebook ellenben gyors, kényelmes, és ha szólni akarsz valamiről pár tucat ismerősödnek, azt fél perc alatt, ingyen megteheted, ahelyett, hogy külön-külön felhívnád őket.
Aztán meg kiesel a mozgásból. Hirtelen nem tudod, mi történik a legjobb barátaiddal. Nem érted, miért mennek el eseményekre nélküled. Te nem értesülsz ezekről, ők pedig nem szólnak, mert biztosra veszik, hogy olvastad a Facebookon. Nem vagy jelen. Ergo nem létezel.
Teljesítmény
Ismét itt vagyunk. A teljesítményednél, amelyet a számítógép előtt produkálsz a munkahelyeden. Leiratkozás után nem sokkal rájössz, hogy azt az időt, amit eddig a Facebookon fecséreltél el, most más internetes felületeken fecsérled el.
Imidzs
Nincs Facebook-oldalad? Le vagy maradva. Ja, hogy kitörölted? Hülye vagy? Mindenki ott van, ott mindenről értesülsz. Mégis kitörölted? Gyanús vagy te nekem. Miért törölted ki? Untad? Aha, persze. Nekem elmondhatod. Tényleg meguntad? Nem hiszem.
Valahogy így reagál rá a környezeted. Egy Facebook-orientált társadalomban ugyanis gyanús az, aki otthagyja az egészet. Egyszerűen nem teheted meg. Romlik tőle az imidzsed, kiközösítenek, az utcán megrugdosnak, és égő kakit tesznek a lábtörlődre.
Eltűntek
Miután kitörölted a Facebook-profilod, lesznek emberek, akik eltűnnek az életedből, mintha egy lakatlan szigetre kerültek volna. Távoli városokban lakó ismerősök, akikkel egyébként nem szoktál kommunikálni, de a Facebookon néha váltottál velük pár szót, vagy lájkoltátok egymás izécskéjét. Ennek vége. Mostantól semmi de semmi hír róluk. De lehet, hogy ez nem baj. Az idő majd eldönti, hogy az-e vagy sem.
Te meg bárhogy is döntenél, sok szerencsét a következményekhez!
Új hozzászólás