Mitől szívás az újévi fogadalom?

2021.01.01. - 00:15 | vaskarika.hu

Mitől szívás az újévi fogadalom?

Az újévi fogadalom nem más, mint néhány múló gondolat arról, hogyan kellene megjobbítani magunkat. Pár hét után úgyis köddé válnak, és majd nyáron jut eszünkbe, hogy tényleg, újévkor megfogadtunk valamit.

Ki nem állhatom az újévi fogadalmakat. Találóbb lenne úgy nevezni őket: dolgok, amiket úgysem fogok betartani. Nem azt mondom, hogy soha senki nem tartja be őket, csak azt, hogy még senkit nem ismertem, akinek sikerült betartania. Az emberek többsége pár hét után feladja. Tudni akarod, miért van ez? Akkor olvass:

Sokat akar a szarka...

Az akaraterő nem brazil szappanopera, hogy a végtelenségig tartson. Hanem olyan, mint egy bicepsz: egy ideig megfeszítheted, de utána remegni kezd, végül magától elernyed. Az akaratért felelős elülső agykéregnek (ez a homlok mögött található) van elég baja újévi fogadalmak nélkül is. Ez a velődarab kezeli a koncentrálóképességet, a rövid távú memóriát és a bonyolult problémák megoldásának képességét.

Így aztán minél többet kérünk tőle, annál kevesebbet fog tudni teljesíteni. Semmi értelme többes fogadalmakat tenni, mint például: leszokom a dohányzásról, eközben lefogyok tíz kilót, és nem verem többé az asszonyt, hiszen egyetlen fogadalommal is nehezen birkózik meg.

Egyszerűen nincs akkora kapacitása, hogy hosszan fenntartsa az akaraterőt, ezért ha egyetlen fogadalmat ímmel-ámmal még elvileg el is tud látni, a többszörös fogadalmak eleve kudarcra vannak ítélve.

Tanács: Fogadj meg egyetlen, könnyen teljesíthető dolgot.

Nem vagy elég konkrét

„Egészségesebben fogok táplálkozni!" „Lefogyok!" „Új ember leszek!" „Többet foglalkozom a családdal!" „Nem leszek többé ekkora seggfej!" Az ehhez hasonló ködös és konkrétumok nélküli fogadalmakról biztosan tudhatjuk, hogy soha nem fognak teljesülni. Pontosabban te azt gondolod, hogy teljesültek, de valójában nem.

Vegyük például az egészséges táplálkozást. Eleinte minden simán megy: nem lépsz be a gyorskajáldába, a boltban nem veszel édességet és csipszet, szénsavas üdítő helyett ásványvizet vásárolsz, kerülöd a cukros, zsíros ételeket és az anyósodat.

De pár nap múlva megjelenik az olthatatlan éhségérzet, amit csak valamilyen magas szénhidráttartalmú étel tud csillapítani. Csak egy kis sütit. Csak ezt a csokit, és utána folytatom a diétát. Ekkor jön elő belőled a politikus. Kompromisszumot ajánlasz magadnak, és végül megegyeztek, hogy mondjuk nem veszel többé csipszet, helyette répát fogsz rágcsálni.

Kivágtad a csipszet az étrendedből, így de facto egészségesebben táplálkozol, mint eddig. Vállon veregeted magad, hogy ezt sikerült teljesíteni. Na igen, az ide-oda mozgatható célvonalat könnyebb elérni. Mindeközben az étkezési szokásaid 99 százalékán nem változtattál, ami azt jelenti, hogy tulajdonképpen nem értél el semmit.

Tanács: Ha el akarsz érni valamit ezen a téren, fogalmazd meg konkrétan, mit akarsz. Ezt és ezt a diétát fogom betartani. Ezt és ennyit eszem reggelire, tízóraira, ebédre, edzés utánra, vacsorára. Másképp nem megy.

Nem nézel utána a tényeknek

Úgy döntesz, hogy konkrét leszel. „Márciusig lefogyok 15 kilót!" No, az már egy konkrét szám, előrelépés az előbbiekhez képest. De mégis honnan vetted ezt a számot? Csak úgy megjelent álmodban, vagy a fogyókúrás szerek készítői hitették el veled, hogy ilyesmi lehetséges?

Vannak a piacon csodaszereknek titulált fogyókúrás termékek, amelyek azt állítják, hogy segítségükkel három hét alatt 10 kilót fogsz ledobni. A baj csak az, hogy ez képtelenség. Nem három hét alatt szedted magadra azt a 10 kiló súlyfölösleget, erről meg vagyok győződve. Akkor hogyan várod el, hogy ennyi idő alatt szabadulj meg tőle?

Amit ennyi idő alatt fogyhatsz egészséges körülmények között, az körülbelül 3 kiló. Ezek a „csodaszerek" kihajtják belőled a vizet, és a tested három hét után könnyebb lesz, de ez még nem fogyás. Amint visszaáll az egészséges folyadékegyensúly, a kilók is visszatérnek. Előbb nézz utána, hogy a te szervezeteddel hogyan és mennyit lehet valóságosan fogyni.

Egyébként pedig úgysem a mérleg számlapja számít, hanem az, hogy hány százalék rajtad a zsír, de ez már egy másik téma.

Tanács: Tégy rövid távú, realisztikus fogadalmakat. Például: „Január végéig leadok 3 kilót!" Ha ez összejön, akkor jöhet a következő fogadalom (miért, hol írja, hogy csak újévkor lehet fogadkozni?): „Február végéig leadok újabb 3 kilót!" És így tovább.

Nem foglalkozol a következményekkel

Hányszor fordult elő, hogy miután az óra újévkor elütötte a 00:00-t, egy seggrészeg balfék felállt az asztalra és bejelentette: „Ez itt az utolsó cigim!" Te meg azt mondtad: „Szállj már le onnan, fater, azzal a vibrátorral a szádban!"

Az életmód gyökeres megváltoztatása következményekkel jár, és ezeket csak a legerősebbek képesek elviselni. A dohányzásról, alkoholról vagy csokiról és hasonlókról való hirtelen lemondás után rövid idővel a szervezet tiltakozni fog, hiszen hozzászokott egy adott életformához. Szó szerint betegség tüneteit produkálja, hogy szánd meg őt, és lásd el a szükséges cigi-, pia-, csoki-, akármi-adaggal.

Ettől aztán beijedsz, és inkább visszatérsz a régi szokásokhoz, mint hogy beteg legyél. A hirtelen leszokás során a szervezetedben beálló változások (megváltozott cukorszint, dopaminszint, sokmindenszint) miatt agyad háborús állapotokat hirdet, ezért is adják fel olyan sokan. Nagyon felkészültnek és erősnek kell lenned, hogy megnyerd a háborút.

Tanács: Készülj fel arra, hogy a legkisebb életmódváltozás is nagyon nehéz lesz. Ismerd meg jobban önmagad. A képességeidet, határaidat. Ebből következik:

Nem ismered eléggé önmagad

A delphoi jósdára kiírt szentencia nem mondott hülyeséget, az „ismerd meg önmagad" egy nagyon fontos előfeltétele annak, hogy változtass az életmódodon. Ha ez nincs meg, hiába fogadsz bármit a levetett trikójukat fejük fölött forgató részeg cimboráid előtt.

Ez nem ilyen tibeti izé, hogy merülj le önmagadba, meg hasonlók, hanem arról szól, hogy vedd számba a fizikai, időbeli, és nem utolsó sorban anyagi lehetőségeidet.

Van-e időd arra, hogy hetente három-négy nap ellátogass a terembe, és ott tölts két órát? Azt a két órát eddig nem a falak bámulásával töltötted, hanem valamit dolgoztál azalatt, vagy a családoddal foglalkoztál. Ismerned kell annyira az életkörülményeidet, hogy tudd: ha kivágsz két órát az életedből, és sportolásra szánod, azt életednek egy másik területe sínyli meg.

Nincs időd minden nap elkészíteni a brokkolis csirkemellet? Nem csodálom. A gyorskajáldákat pontosan azért találták ki, mert az embereknek egyre kevésbé van ideje ilyesmire. Mielőtt megfogadnál bármit is, gondold végig, hogy mennyi idővel rendelkezel.

A rendszeres sportolás életmód-változtatással egybekötve (csak így van értelme) igen drága mulatság. A havi bérlet pénzbe kerül, de nem is ez a legfontosabb, hiszen a dolog edzés része csak 20 százalékban járul hozzá a testi változáshoz. 10 százalék az akaraterő, 70 százalék a megfelelő diéta.

Ez a megfelelő diéta az, ami igazán megterheli a pénztárcát. Naponta vásárolni egy kiló csirkehúst vagy halat, zöldségeket, tejterméket, havonta feltöltekezni proteinkészítményekkel, vitaminokkal és minden más szükséges dologgal, körülbelül a honi minimálbér nagyságrendje. Megengedheted ezt magadnak?

És végül, hogy a fizikai lehetőségeidről is szóljunk: szervezeted tiltakozik a gyökeres változtatások ellen. Mondjuk, fogyni akarsz. Miután elkezdesz sportolni és egészségesen táplálkozni, odafigyelni a kalóriabevitelre, drasztikusan lecsökkenteni a szénhidrátfogyasztást, lassan beáll egy elviselhetetlen állapot.

Folyton farkaséhes vagy, gyengének és álmosnak érzed magad, rosszkedvedből csak a sportolással töltött egy-két óra tud kimozdítani, őrülten kívánsz mindent, ami egészségtelen, egyszóval kutyául érzed magad, és a depresszió kerülget. Ezen mindenki átesik, aki legalább egyszer az életben komolyan vette, hogy fizikailag rendbe hozza magát.

Tanács: Ha figyelmesen elolvastad, akkor nyilvánvaló, hogy mi a tanács. Ezenkívül pedig: sose feledd a célt. Képzeld el magad boldognak, és tudd, hogy ha rohadtul szenvedsz is, megéri, mert egyszer olyan lehetsz. Ezenkívül vigyázz arra, hogy ne szakadjanak meg a kapcsolataid. Arnold Schwarzenegger úgy kezelte a spártai életmódból adódó fizikai kínokat, hogy rendszeresen eljárt szórakozni. Ezt te se vond meg magadtól.

Új hozzászólás