Tényleg hat? - Mindent az energiaitalokról

2020.10.28. - 09:30 | vaskarika.hu

Tényleg hat? - Mindent az energiaitalokról

Körülbelül tíz éve fogyasztunk tudatosan energiaitalokat, és ez az évtized elég volt ahhoz, hogy milliók váljanak függővé. Tényleg hat? Szereted az ízét, de folyton riogatnak a káros hatásával? Most megtudhatod, mi az igazság.

HIRDETÉS

Mi az energiaital?

Alkoholmentes szénsavas üdítőital, amit arra fejlesztettek ki, hogy - a fogyasztónak energia-löketet adva - rövid időre növelje a szervezet teljesítő- és koncentrálóképességét. Ezt különböző serkentő hatású adalékanyagok segítségével teszi.

Honnan származik?

Ázsiából. Japánban a '60-as évektől használják, hogy növeljék vele a munkateljesítményt. Amerikában csak a '80-as években kezdett elterjedni, de a '90-es évek második felétől lett igazán népszerű. Európában egy osztrák üzletember terjesztette el, miután hazatért egy thaiföldi üzleti útról.

Kik fogyasztják?

A tipikus energiaital-fogyasztó 13 és 35 év közötti férfi. Foglalkozást és életmódot tekintve pedig leginkább a 21-30 éves egyetemisták élnek vele előszeretettel, különösen vizsgaidőszakban.

Mi van benne?

Stimuláns anyagok tömkelege, sok hasonló hatású cucc összezsúfolva. Úgy is el lehet ezt képzelni, mintha fájna a fejed, és hat-nyolcféle fájdalomcsillapítót vennél be egy helyett. A legtöbb energiaital a következő anyagokból áll össze:

Ásványvíz: ezt talán nem kell bemutatni. Dúsított csapvíz, amire azt mondják, hogy a hegyekből származik...

Koffein: a metilxantinokhoz (egy alkaloid-csoport, akárcsak a kokain vagy a kinin) tartozó vegyület, az energiaitalok legfontosabb alkotóeleme (kivéve a speciális koffeinmentes termékeket). Teljesítmény-fokozó, zsírégető hatású. Stimulálja a központi idegrendszert, így győzi le az álmosságot is: bizsereg tőle az agyad, mint egy megveszekedett hangyaboly.

Guarana: dél-amerikai növény, Brazíliában különösen népszerű, ott mindenféle üdítőitalokat készítenek belőle, ezért aztán sok jó focista születik az országban. Koffeintartalma meglehetősen magas (magasabb, mint a kávébabnak!), tehát növeli a teljesítményt, ezért is került be az energiaital-alapanyagok közé, noha már eleve ott van a koffein.

B-vitaminok: gabonacsírákban, rizsben, húsban, tejben és egyebekben előforduló vitaminkomplexum, amely többek között szabályozza az anyagcserét, segít a fejlődésben, csökkenti az ízületi gyulladást, a hajhullást, szerepet játszik a jó erőnlét megtartásában és a koncentrálóképesség növelésében. Ha sok van belőle, a szex is jobban megy, ha kevés, könnyen depresszív állapotba kerülsz.

Cukor: a leghatásosabb energianövelő szer, ezért minden energiaitalban megtalálható (kivéve a speciális cukormentes verziókat), mégpedig nagyon nagy mennyiségben, hogy minél erősebbet robbanjon az energiabomba. A szervezetbe jutva azonnal bomlik, ezért hatása már 1 percen belül érezhető: hamar megdobja a vércukorszintet, és ez adja az energia-löketet.

Ám a vércukorszint emelkedésével a szervezet gyorsan inzulint kezd termelni (szénhidrát-szabályozó hormon), ami visszaállítja a vércukorszintet. Amint az visszaállt, elszáll az energia-löket hatása is, fáradtabbnak érzed magad, mint előtte, és azt kívánod, hogy rohadna meg az egész világ.

Egy doboz energiaital több szénhidrátot tartalmazhat, mint amennyire a szervezetnek egész nap szüksége van. Ezért aztán nemcsak hízlal, hanem minél többet fogyasztasz belőle, annál valószínűbb lesz a cukorbetegség kialakulása.

Ginzeng: ázsiai növény, ami állítólag erősíti az immunrendszert, és fokozza a fizikai erőnlétet. Embereken kevés kísérletet végeztek vele, de az állatok jól érezték magukat.

Taurin: az emberi szervezetben is megtalálható aminosav (testsúlykilogrammonként 1 g taurin van bennünk), ami természetes formában különböző húsokban (csirke, sertés, marha, hal...), tengeri izékben (kagyló, rák...) és anyatejben (oáá, oáá...) fordul elő.

Az inzulinhoz hasonlóan segít a vércukorszint szabályozásában, ezenkívül szerepe van a zsírégetésben, javítja az anyagcserét, csökkenti a vérnyomást, erősíti az immunrendszert. A taurinszint csökkenésével romlik a szervezet állóképessége, emelkedésével viszont nő. Nevét egyébként onnan kapta, hogy egy bika epéjéből vonták ki legelőször.

Karnitin: olyan aminosav-származék, ami segíti a megfelelő szívműködést, a szervezet oxigénellátását, és késlelteti a fáradtságot. Zsírégető és állóképesség-javító hatása miatt sportolók szedik rendszeresen, általában edzések előtt.

Kreatin: húsokban előforduló, három aminosavból létrehozott vegyület, amit kis mértékben a szervezetünk is előállít. Biztosítja a megfelelő izomműködéshez szükséges energiát, segíti a fehérje-beépülést (izomnövelő), ezért a testépítők különösen kedvelik, és sokat vitatkoznak róla internetes fórumokon.

Szirszar gumicukor aroma: a rendszeres energaital-fogyasztók imádják, mások nem értik, miért nem lehetett valami normális ízt adni ennek a löttynek.

Tényleg hatásos?

Az energiaital-fogyasztás világszinten egyre nő, tízmilliók fogyasztják, amiből könnyen levonható a következtetés, hogy valamilyen hatása biztosan van. A fenti lista alapján pedig evidensnek tűnhet, hogy ez a hatás igenis jó. De ne hamarkodjuk el a dolgokat.

Egy doboz ital nagy mennyiségű (több mint három csésze kávénak megfelelő) koffeint tartalmaz, a koffeinről pedig tudjuk, hogy bevált teljesítménynövelő anyag. Rengeteg cukrot is tartalmaz, ami szintén energizáló hatású. Ezeknek köszönhető, hogy az energiaital-fogyasztástól betépsz, eufóriát érezhetsz, majd álmatlanság, remegés és idegesség állhat elő.

Mi a helyzet a többi anyaggal? Ami a vitaminokat és aminosavakat illeti, ezekből az energiaitalok nem tartalmaznak elegendő mennyiséget ahhoz, hogy különösebb változás történjen a világlátásodban. A taurin, kreatin és társaik energianövelő hatása ebben az esetben a placebo-effektus számlájára írható.

A lényeg tehát a koffein és a cukor, a többi inkább csak szemfényvesztés.

Mennyire káros?

A koffeintartalom miatt nem kell túlzottan aggódnod, hacsak nincsenek szív- és vérnyomásproblémáid. Ekkora mennyiség még nem veszélyes. De légy óvatos, mert a koffein vízhajtó hatású, ezért is ártalmas energiaitalt a szintén vízhajtó alkohollal együtt fogyasztani. Ezen kívül nagy mennyiségben álmatlanságot, szívritmuszavart, izzadást, pánikérzetet okozhat.

Ami aggodalomra adhat okot, az leginkább a cukortartalom. Egy doboz energiaital körülbelül annyi szénhidrátot tartalmaz, mint hat darab bő olajban sült, porcukorral meghintett fánk. Ez már sok és egészségtelen. A cukormentes verzió sem jobb, mert ott az édes íz hatására beindul az inzulintermelés, erre csökken a vércukorszint, erre beindul a glukagon-termelés, és a szervezet megbolondul.

Említsük meg azt is, hogy mint a szénsavas italok általában, az energiaital is okozhat gyomorbántalmakat, fekélyt, rontja a fogakat és gyengíti a csontokat.

A lényeg, hogy kinyírni nem fog, hacsak nem döntesz magadba pár literrel, iszol mellé egy üveg viszkit, majd elindulsz megmászni a templomtornyot. Legtöbbször eltúlozzák az egészségre gyakorolt káros hatásait, de ez nem baj, mert legalább tudatosítják benned, hogy nagy mennyiségben fogyasztva ártalmas lehet. Ha mindenáron energiaitalt akarsz inni, soha ne igyál egynél többet.

Energiaital vs sportital

Mi a különbség? Az energiaital egy rövid ideig tartó erőbomba, a sportital (mint a Gatorade, Powerade, Isostar és a többi) pedig arra való, hogy pótolja az izzadás során elvesztett szénhidrátot, ásványi anyagokat, folyadékot és elektrolitokat.

A sportitalok általában izotóniásak, azaz ugyanolyan arányban tartalmazzák a fenti anyagokat, mint az emberi szervezet. Nincs bennük koffein vagy más serkentőszer, és nem lehetnek szénsavasak, ugyanis az edzés során felszabaduló szénsav hasfájást okoz.

Mit fogyasszunk energiaital helyett?

Ha fáradékony vagy, leterhelt, gyengült az állóképességed, akkor legjobb, ha odafigyelsz a táplálkozásodra és a pihenésre. Semmiképpen ne hagyd ki a reggelit, egyél minél több zöldséget és gyümölcsöt, minden kajádban legyen valamilyen proteinforrás, és aludj többet.

Ha gyorsan szükséged van energiára, inkább majszolj egy kis mandulát, kesudiót, vagy kapj be egy banánt, vagy kezdj el flörtölni valakivel.

Új hozzászólás