„Kávészemek” a falon - Válogatás S. Horváth Ildikó alkotásaiból a Cafe Freiben

Képgaléria megtekintése2012.03.06. - 01:30 | Leila - Fotók: Büki László 'Harlequin'

„Kávészemek” a falon - Válogatás S. Horváth Ildikó alkotásaiból a Cafe Freiben

Hajlított vonalairól, szemkápráztatóan szép és aprólékosan kidolgozott ornamentikájáról, jellegzetes színvilágáról azonnal felismerhetők S. Horváth Ildikó munkái, melyek a női lélek, látásmód összetettségét tükrözik vissza. Rézkarcaiból és illusztrációiból március 5-én nyílt kiállítás a Café Frei-ben.

Peltzer Géza hívogató harmonikajátéka csábította a kiállításra érkezőket és az érdeklődőket a kávéházba, ahol hagyománnyá vált, hogy a hónap első hétfőjén új alkotások díszítik a falakat.

Szabó Tibor, a Weöres Sándor Színház művésze Gergely Ágnes Visszhang című versét szavalta el, amelynek érdekessége, hogy Ildikó egyik illusztrációját ihlették a kétkedő, az állandóan kérdező női lelket ábrázoló sorok.

Ezután S. Horváth Ildikó adott magyarázatot a kiállítás címére: Válogatás. A kávészemeket méretük, súlyuk, szépségük és érettségük szerint válogatják, éppúgy, ahogy Ildikó csoportosította műveit a fenti szempontok alapján, s hozta el nekünk a „kiválasztottakat". Tréfásan megjegyezte, két szem már fennakadt a rostán: Géza és Tibor, amivel utalt a két közreműködő művészre.

Ildikó kérdésünkre elmondta, hogy a kiállított „kávészemek" között vannak új alkotások, illusztrációk is. Ezek egy közös munka részei, amelyet Stekovics Gáspárral készítenek. Gáspár portréfotóin ábrázolt személyekhez készít Ildikó illusztrációt. A kiállításon ezek közül Gergely Ágnes verséhez és Dés László: Nagy utazás című művéhez kapcsolódó alkotásokat láthattuk.


Technikájukat tekintve a korábbi, MMIK-ban kiállított, selyemre nyomtatott grafikák mellett már damasztra és vászonra nyomtatott alkotások is szerepeltek a tárlaton. Ezek az anyagok kicsit gyűröttebbek, így az árnyékok jobban érvényesülnek rajtuk.

Ildikó több képet is bemutatott nekünk, melyek közül kiemelnénk a „Szőnyegárus álma" című művet. Ez egy dupla kép, amely két lemezlenyomatból készült. Az „Örvény" című képet virág és fakéreg együttese alkotja, míg a „Szerelem temploma" című alkotást az indiai templomok ihlették.

Legfőbb stíluselemként Ildikó a könnyed, hajlított formákat nevezte meg, amelybe be tudja ágyazni mondanivalóját. Ez mindegy védjegyévé vált, hiszen ezekről a formákról egyértelműen beazonosítható alkotójuk.


Torjay Valter néhány gondolata a művésznőről:

„S. Horváth Ildikó gimnáziumi rajztanulmányokat Vörös Ferenc TIT-es rajzszakkörében és magántanulóként végzett. Ezután Herenden porcelánfestőként dolgozott. Több év másirányú tevékenysége után azonban ismét festéssel próbálkozott. Elvégezte a német Hamburger Akademie für Fernstudien iskola „kreatív festő" szakát 2002-2004 között, de ezzel nem elégedett meg, így Masszi Ferenc grafikusművésznél is képezte magát. A sokszorosító grafikai eljárásokat a Kamper Lajos által vezetett Stúdióban tanulta és alkotó módon továbbfejlesztette. Tagja MAOE-nek, és az Ajkai Grafikai Műhelynek.

Természetes módon Ildikó először a figurativitás területén mozgott nagyobb biztonsággal. Rézkarcaiban, vas- és cinkmaratásaiban, valamint víz- és olajképeiben azonban már ekkor is megragadó a szín sokirányú, érzékeny kezelése. A színek mindig érzelmek, érzetek, szimbolikus mondanivalók hordozói. Eszmeiségében kezdettől rengeteget merít a keleti filozófiából: a mindennapos jóga, a meditáció, a tarot, asztrozófia és asztrológia ismerete színezik át stílusát, gondolatvilágát. Nem sajnálja az időt az önmagába merülésre, ami bizony korunk művészetében nem domináns jellemző, pedig valójában nélkülözhetetlen."

S. Horváth Ildikó grafikai kiállítása megtekinthető: április 1-ig. 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás