Nepáli mézvadászok 4000 méteren - hihetetlen fotók egy veszélyes életmódról

2012.06.11. - 17:00 | vaskarika.hu

Nepáli mézvadászok 4000 méteren - hihetetlen fotók egy veszélyes életmódról

Amikor mézről beszélünk, általában nem sziklamászásra, és több ezer méter magas kősziklák hasadékaiban élő óriási méhekre asszociálunk. Az alábbi, Eric Valli által készített képek a Himaláján élő gurung népcsoport tagjairól mesélnek, akiket Nepál mézvadászaiként tartanak számon.

A fotók - ahhoz képest, hogy 1987-ben készültek - meglepően modernek, és amellett, hogy a döbbenetes jelenetekről nehezen hihető, hogy spontán képek, van bennük egyfajta intim közelség, amitől mégis természetessé és valóságossá válnak. A fotós jól kapta el a meghökkentő életmódú emberek hihetetlen "utazásainak" lényegét, kiválóan mutatja be első hallásra talán egyszerűnek tűnő, ám életveszélyes munkájukat.

Itt nem arról az egyszerű mézről van szó, amit átlagos méhektől szerez az ember. A himalájai óriás mézelő méh (Apis dorsata laboriosa) a világ legnagyobb mézelő méhfaja, egyedeinek hossza akár a 3 cm-t is elérheti. Kizárólag a Himaláján él, 2500 és 4100 méteres magasság közötti helyekre építve a fészkét. Érdekes módon a különböző magasságban épített fészkek különböző ízű mézeket rejthetnek, amelyekből egy fészekben akár 60 kg is elfér.

A himalájai mézelő méh képes nyári mézet, vörös mézet, illetve tavaszi mézet készíteni. A vörös mézet egyedül ez a faj állítja elő, és a legnagyobb magasságú fészkekben található; hangulatjavító és nyugtató tulajdonságai miatt ez a legértékesebb mézfajta. A gurung férfiak egy hagyományos méz árának ötszöröséért szállítják a vörös mézet Ázsia különböző részeire.

A méz begyűjtése a nepáli férfiak generációkon átívelő hagyománya. Évente kétszer indulnak beszerző körútra. A sziklaormok tetejéről bőrből font, hámmal ellátott létrákat és köteleket dobnak le, ezek segítségével a fészkek magassága alá jutnak, ott pedig tüzet gyújtanak, hogy a méheket kifüstöljék. Ezután egyikük, a „mézvadász" a szikla tetejéről leereszkedik, és nagy darabokat vág ki a méhek fészkének mézet rejtő, lépes részéből. Ez a veszélyes vállalkozás a méz eladása után bevételt, ezáltal ételt juttat falvaiknak.

Eric Valli a World Press által első díjjal jutalmazott fotóriportot 1987-ben készítette „Nepál mézvadászai" címmel. Később kiadott egy könyvet is ugyanezen a címen, illetve dokumentumfilmet is forgatott a témában. Valli egyébként francia származású, díjnyertes fotóművész, író, dokumentarista, rendező. A nepáli mézvadászok témája egészen a 70-es évek végéig foglalkoztatta, ez idő alatt ott is élt. Rengeteg időt töltött az ottani emberek életének tanulmányozásával, dokumentálásával, fotók, könyvek és filmek készítésével. Munkájával részletesen az ericvalli.com honlapon ismerkedhet meg az olvasó.

/Brad Woodard - ford: Orsó/

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Orsó 2012.06.12. - 12:21
Eszméletlen, hogy a cigi ott van az ember kezében :)
BLH 2012.06.12. - 12:46
:)) Aha, én is leakadtam rajta. De az első kép a legbrutálabb... ott lóg mellette a lépszelet (bele van fűzve a kötélbe??), kezében talán "nádpuska" plusz még egy az oldalán, alatta meg a mélység. A méhek nem csípik szét pl, az arcát, vagy az be van kenve vmi semlegesítővel? A rendes puska mi a túrónak, azzal "füstölik ki" őket? :))
Orsó 2012.06.12. - 12:55
A puskát mi se tudtuk megfejteni, szerintem azzal gyújtják meg a tüzet, ami puskaporból meg föld füvekből áll, hogy jól füstöljön :D
waldo 2012.06.12. - 13:27
És arra nem gondoltatok, hogy talán nem csak méhek élnek azon a környéken? Szóval lehet, hogy nem épp életbiztosítás az a környék, és szerintem puska nélkül nem mozdulnak ők sehova :)
vno 2012.06.12. - 15:07
Hááát, egy ilyen helyen asszem én is rágyújtanék..:DD
Telibetalálós képek mesebeli tájakkal, szinte hallom hozzájuk a zenét. :)
Orsó 2012.06.15. - 07:59
Ja, lehet hogy egymást is vadásszák a mézért? Vagy mackókat? :)
vastoll 2014.02.24. - 12:31
Sziasztok!

A cigaretta a füstje miatt van az emberkénél!
A puska meg a hegyi zergékhez.

Üdv!

Vastoll