Társadalmi tartás és tudatformálás - a Vas megyei Önkéntes Centrum projektzáró konferenciája

2012.07.10. - 00:50 | Takács Lilla

Társadalmi tartás és tudatformálás - a Vas megyei Önkéntes Centrum projektzáró konferenciája

Több mint 12.000 ledolgozott munkaóra, 560 regisztrált önkéntes, 60 fogadószervezet és 5000 fő résztvevő az Önkéntes Centrum által szervezett akciókon - ezek fémjelzik a két alapító, az oszkói Hegypásztor Kör és a Herényi Kulturális és Sportegyesület másfél éves tevékenységét. Emellett számos városi és országos önkéntes program sikeres koordinációja és teljesítése, nem utolsósorban pedig társadalmi tudatformálás előmozdítása. Lássuk az elért eredményeket!

HIRDETÉS

A kilenc órakor kezdődő konferencia méltó nyitányáról az Isis Quartett vonósnégyesének hölgykoszorúja gondoskodott zenés köszöntőjével, a Martineum Felnőttképző Akadémia nagytermében. Az Önkéntes Centrum sikereit röviden Dr. Takátsné dr. Tenki Mária, Szombathely Megyei Jogú Város tanácsnoka ismertette, aki maga is az önkéntesség elkötelezett védnöke, nem csak szóban, de a gyakorlatban is.

Ezt követően Kovács István, a Centrum vezetője ismertette a program során elért, számszerűsített eredményeket. Hála a civil szervezetek nyitottságának, a megyében 15 Önkéntes Pont létrehozására kerülhetett sor. Regisztrált önkéntesek száma 560 fő jelenleg, ezenfelül a nem regisztrált, de kiközvetített önkéntesek száma mintegy 1100 főt tesz ki. Őket, és az általuk szállított szaktudást és jó szándékot a projektbe bevont hatvan fogadószervezet várja. Az önkormányzati intézményekkel is gyakorta, mintegy 21 alkalommal valósult meg együttműködés. Az önkéntesség eszméjének terjesztéséért mintegy hatvan alkalommal tartottak tájékoztató rendezvényeket, toborzó akciókat. Nagyon fontos megemlíteni azokat a megyei szintű megmozdulásokat, melyek a Centrum működése nélkül nem jöhettek volna létre:


  • "Olvass velem!" - Könyvélmény program: 2011. nov. 27-dec 16.-ig könyvadományok - főként ifjúsági és gyermekkönyvek - gyűjtése a könyvtárakban, december 20.-án felolvasással egybekötött adományozás.
  • „Tiszta forrásból!" (2012.02.25) - Vas megyében lévő elfelejtett, gondozatlan források megtisztítása hordaléktól, avartól, hulladéktól, vízfolyások környezetének megtisztítása a Kerekerdő Alapítvány és Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, valamint 71 fő önkéntes összefogásával.
  • „Cserét kérünk!" ( 2012. március1.) - Vas megyei futballpályák környezetének rendbetétele, mintegy öt helyszínen, 108 fő és a MLSZ Vas megyei Igazgatóságának részvételével.
  • „Tündérkertünk Vas megye!" (2012. március 25.) - Őshonos fák ültetése. A program védnöke: Szarvas József Jászai díjas színművész, a Viszáki Tündérkert megálmodója.
  • „Fogadj örökbe történelmi emlékhelyet!" - kőkeresztek, történelmi emlékhelyek rendbetétele.

Természetesen több városi programhoz (Savaria Karnevál, Kistérségi Forgatag, Sárkányhajó Vágta) örömmel csatlakoztak, és nem maradtak távol az országos programok (Te Szedd 2011, Önkéntes roadshow, Önkéntesek napja) koordinálásától sem.

A konferencia következő pontjaként Joós Attila, a Webmark Europe Kft. ügyvezetője ismertette a projekt informatikai megoldásait, jelenleg az önkéntes pontrendszer számítástechnikai megvalósulásának lehetőségeit, amely az önkéntes munkát végző egyéneket juttatná előnyökhöz (levásárlás), a hagyományos törzskártyákhoz hasonlóan. Az ügyvezető maga is megtapasztalta a szakmai önkéntességet, ugyanis az első külföldi munkáik alapítványok, nonprofit szerveztek részére készültek, térítésmentesen. Ez azonban nem riasztotta el őket, tudták, hogy a szponzorációból elvégzett munkák később referenciaként szolgálva, további megrendeléseket hoznak. Saját példájából tanulva azt tanácsolta a pályakezdő, vagy épp még hallgatói státuszba lévő fiataloknak, hogy próbáljanak meg minél nagyobb felületen érintkezni a valósággal, és az önkéntes munkát befektetésnek tekintve végezzék.


A sajtótájékoztatón ezt követően Szekér Tamás szakmai koordinátor és Kovács István elnök foglalta össze az eredményeket, és válaszolt a sajtó kérdéseire. Véleményük szerint a két alapító szervezet kiemelkedő összehangolódása is nagyban hozzájárult az önkéntes munka megyei szintű elfogadásához, fejlődéséhez. Ehhez természetesen az is hozzátartozik, hogy az emberek ezekben a fórumokban saját értékeiket is meg szeretnék mutatni. Ami a jövőben még további kihívást jelent, és ezen a területen egyelőre nem is értek el átütő sikereket, az a vállalati önkéntesség, divatos nevén a CSR.

Kérdésünkre válaszolva azt is elmondták, hogy többnyire a pénzhiány rovására írható, hogy nem indult meg állandó, folyamatos együttműködés, mintegy önkéntes gyakornoki program a szervezetek és a Savaria Egyetemi Központ hallgatói között. Mindezt nehezíti egyelőre a mentorképzés hiánya, azaz, hogy az egyes szervezeteknél valaki folyamatosan mentorálva, figyelemmel kísérje a szakmai önkéntes munkáját, és építő jellegű feladatokkal lássa el. Fontos lenne továbbá a megfelelő visszajelzés, értékelés is. Összegezve azonban a megye társadalma fogékony, a szervezetek érdeklődőek, felkészültségük pedig javult.

Ezt követően Schrottner Norbert, a Szociális, Család és Ifjúságügyi Államtitkárság, Esélyegyenlőségi Főosztályának munkatársa ismertette a Nemzeti Önkéntes Stratégiát, valamint az ehhez kapcsolódó, Közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvény felülvizsgálatát.


Az ebéd előtt még az egyes érintettek egyenként ismertették a Vas megyében lezajlott nagyszabású programok részleteit.

  • Te Szedd 2011! - Popovicsné dr. Tisza Edit, a Vas Megyei Kormányhivatal igazgatója
  • Tündérkertünk Vas megye - Fukszberger Imre, Csehimindszent Község Önkormányzatának polgármestere
  • Olvass velem! - Nagy Éva, a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár igazgatóhelyettese
  • Karneváli önkéntes program tapasztalatai - Murai Szabolcs, a Vas Megyei Önkéntes Centrum programkoordinátora

Az ebédet követően F. Tóth András, az Önkéntes Központ Alapítvány ügyvezetője ismertette a országos hálózatban történő együttműködés eddigi tapasztalatait. A hogyan tovább a Vas megyei önkéntességben kérdésére Gregersen- Labossa György atya fórumán kereshették a válaszokat a résztvevők.

Zárásként sor került több díj átadására, az alábbi kategóriákban:

  • Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár - az év önkénteseket fogadó szervezete
  • Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ LOGO Ifjúsági Szolgálata - az év önkénteseket fogadó szervezete
  • Kőszegfalviné Pajor Klára - önkéntesen az önkéntességért díj
  • dr. Takátsné dr. Tenki Mária - az önkéntesség támogatásáért díj
  • Simon Ádám - a legaktívabb férfi önkéntes
  • Szihay Mónika - a legaktívabb női önkéntes


Aki a cikk után kedvet kapott némi jócselekedet / tapasztalatszerzés megtételéhez, számos információra lel a www.vasionkentes.hu oldalon. A Centrum kiközvetíti és felkészíti a lelkes önkéntest a kiválasztott akcióra, akinek mindösszesen csak egy regisztrációs ívet kell kitöltenie.

További jó munkát kívánunk nekik!

Új hozzászólás