A dalok továbbélnek - Joós Tamás a megálmodott Cseh Tamás Napról
2013.01.03. - 00:45 | Waldo
Január 19-én Kőbányán hagyományteremtő szándékkal kerül megrendezésre a Cseh Tamás Nap, ami méltó emléket kíván állítani az előadóművésznek. A rendezvényen mutatkoznak be a fotó-, és videópályázat, illetve a dalverseny zsűri által erre érdemesnek ítélt alkotásai. A kőbányai Cseh Tamás Nap ötletgazdájával, Joós Tamás énekmondóval, közművelődési intézményvezetővel beszélgettünk.
A rendezvény ötlete az enyém volt, és a 13. alkalommal Vas megyében rendezett Magyar Énekmondók Találkozójának szellemiségén alapult. A lényeg, hogy minél több tehetséges előadónak adjunk lehetőséget a megmérettetésre és a színpadi szereplésre. Cseh Tamás 2013. január 22-én lenne 70 éves. Arra gondoltam, hogy egy olyan - és reményeim szerint minden évben visszatérő - találkozót kellene szervezni, ami lehetőséget ad arra, hogy a dalok tovább éljenek, és minél többen saját tehetségükkel és kreativitásukkal adjanak plusz értelmet ezeknek a daloknak. Úgy tűnik sikerült, hisz több olyan előadó és együttes pályázott, akik megfeleltek ennek az elvárásnak. Nagyon jó produkciók születtek.
Amikor Bereményi Gézát és Cseh Tamás özvegyét, Császár Bíró Évát felkerestem ötletemmel, azonnal mellém álltak és támogatásukról biztosítottak. A zsűri tagjai, Tamás régi barátja Novák János és Bérczes László, Kátai Zoltán énekmondó, akit nem kell bemutatni a vasi közönségnek, hisz az énekmondó találkozók rendszeres fellépője volt, Mispál Attila filmrendező és Kecskeméti Gábor zeneszerző, valamint Méry Gábor fotóművész.
Bereményi Géza
Egy képre gondolok, tudod..." áll a fotópályázat felhívásában. Mint ahogy Cseh Tamás szövegei, dalai sem adtak azonnal kész képet a mondanivalóról, így talán a fotók sem hordoznak első ránézésre majd egyértelmű történetet. Cél volt a pályázat kiírásánál, hogy a dalokhoz hasonló szellemiségben készüljenek a pályamunkák?
A vizuális pályázat célja az volt, hogy a dalok ne csak a hagyományos előadói műfajon keresztül éljenek tovább, vagy kapjanak újabb és újabb jelentést, hanem a vizuális műfaj is alkothassa meg a maga produktumait. Itt is nagyon szép kísérletekkel találkozhattunk, illetve ezeket láthatják majd az érdeklődők a január 19-én megrendezendő találkozón.
A beérkezett pályaművekből létrejön állandó kiállítás is, vagy ez egyszeri alkalom lesz?
Az alkotások természetesen láthatóak lesznek a Cseh Tamás Napon, majd reményeink szerint több helyen is bemutatásra kerülhetnek. Bérczes László például az Ördögkatlan Fesztiválra hívja meg a legjobb előadókat és a vizuális alkotások is lehetőséget kapnak arra, hogy bemutatkozzanak a fesztivál közönségének. Az alkotások, a dalok és a képek, videók pedig bekerülnek a Cseh Tamás archívumba, amit Hanák Gábor irányításával gondoznak.
Joós Tamás énekmondó - Fotó: Büki László
„De most mi itt vagyunk, éneket hallgatunk..." címmel amatőr előadók bemutatkozhatnak Cseh Tamás dalok előadásával. A „Hányan kipusztultak" című, Bereményi Géza által írt dal szövegéből idézték ezt a sort. „Cserépborította tetők fölött jön megy a nap és én most itt mondom e dalt" olvashatjuk a szövegben, ami talán azt sugallja, az idő változik, a dal viszont megmarad. Tudatos volt ez a pályázati címválasztás?
Igen, a cím választása tudatos volt. Magam is éneklem Tamás dalait, nagyon sokat kívülről fújok, a fentit is, ami azért így folytatódik:
Te is tudod, hogy az évek során közülünk
„Hányan kipusztultak,
s nem a legrosszabbak,
de cseréppel borított tetőink felett
mégis felkelt a nap.
Hányan is elmentek,
s nem épp a jöttmentek,
de cseréppel borított tetőink felett
a felhők jönnek mennek.
De mi most itt vagyunk,
éneket hallgatunk,
mi arról szól, dalol,
hogy hányan kipusztultak,
hányan elrohadtak,
hányan a fenébe elrohantak,
s nem épp a rohadtak."
A dalok szövegeinek nagyszerűsége - s ez Bereményi Géza és Csengey Dénes érdeme - az, hogy időtlenek és olyan élethelyzeteket mesélnek el, amelybe mindannyian belekerültünk, kerülünk. A pályázat célja igazából az, hogy a dalok minél tovább éljenek bennünk, s vegyük elő őket akkor is, amikor elbizonytalanodunk, vagy jól történik minden körülöttünk.
Fotó: Tóth Tibor
Cseh Tamás a Huszonötödik színház tagja volt, alapító tagja a Katona József Színháznak, tagja volt a Bárka, majd 2006-tól a debreceni Csokonai Színháznak. Készülnek valamilyen előadással, tekintve, hogy a színház fontos volt az életében?
Bizonyára, azt például tudom, hogy az Országos Széchenyi Könyvtár szervezésében lesz egy Cseh Tamás Emléknap január 22-én, koncertekkel, kiállítással. Mindenkinek ajánlom, hogy nézze Cseh Tamás hivatalos honlapját. Ott biztos fent lesznek a programok.
Magyarország zenei életében meghatározó volt Cseh Tamás, és öröm számunkra, hogy emlékét őrzik, ápolják, nem hagyják feledésbe merülni. A rendezvény hagyományteremtő céllal jött létre, vagy egyszeri alkalommal kíván ilyen módon emlékezni?
Amennyiben az idei találkozó sikeres lesz - márpedig miért ne lenne az - szeretném ha folytatnánk minden évben. A következő év (2014) tematikája, illetve fő vonulata lesz, hogy olyan előadókat és dalokat keresünk, amelyeknek ihletője egy-egy Cseh Tamás dal volt. Tehát nem Tamás dalainak éneklésére kérjük majd fel csak az előadókat, hanem olyan számokat is várunk, aminek „múzsája" egy-egy Cseh Tamás dal. A címe is megvan: „Ad notam Cseh Tamás"
S, hogy miért Kőbányán lesz ez a találkozó? Mert itt dolgozom, mert Cseh Tamás egy ideig itt tanított Kőbányán és mert nekem jutott eszembe!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás