A másság elfogadásának bálja a Humán Civil Házban

Képgaléria megtekintése2013.01.27. - 21:15 | Bangó Mária Mira

A másság elfogadásának bálja a Humán Civil Házban

A Humán Civil Házban dolgozó közösségek vezetői 2012-ben szavazták meg a kezdeményezést, melynek eredményeként hagyományteremtés céljával tartották meg első batyus báljukat. A rendezvény kedvező fogadtatásra talált, így idén már második alkalommal adott otthont a Civil Ház a zenés mulatságnak.

HIRDETÉS

Itt a farsang, áll a bál - adtuk már többedszer hírül, s még adjuk is egészen hamvazószerdáig. A bálok és szalagavatók garmadájának időszakában erre a hétvégére is bőven jutott esemény. Ki-ki ízlésének, habitusának és/vagy pénztárcájának megfelelően válogathatott a hétvégi "eladósorba került" nívós rendezvények közül. A szerkesztőségünkhöz érkező kedves báli invitálások sorából ez alkalommal a Humán Civil Ház mulatságát szemeltünk ki magunknak péntek estére.  

A Humán Civil Házban dolgozó közösségek vezetői 2012-ben szavazták meg a kezdeményezést, melynek eredményeként hagyományteremtés céljával tartották meg tavaly az első batyus báljukat. A rendezvény kedvező fogadtatásra talált, így idén már második alkalommal adott otthont a Civil Ház a zenés mulatságnak - tájékoztatott bennünket Nagyné Farkas Rita programszervező, aki többek közt azt is elmondta, ez egy roppant érdekes, különleges bál, ahova nincs belépődíj.


A vidám hangulatú rendezvény zártkörű. Kik a meghívottak, hogyan lehet egy ilyen családiasan bensőséges bálba bebocsátást nyerni?

A táncos estélyen való részvétel egyetlen feltétele, hogy az év során folyamatosan itt dolgozó valamely közösségünk tagja legyen a bálozó. Közel 60 szervezet működik az intézményben az év 365 napján. Nagyon fontos és kihagyhatatlan lehetőségnek tartom ezt a mulatságot arra, hogy az itt működő, egymás munkáját is elismerő és támogató csoportok még közelebb kerüljenek egymáshoz. Az élet legkülönfélébb, segítségre szoruló területeit fedik le ezek az önkéntes szerveződések. Az értelmi fogyatékkal élőktől kezdve, a vesebetegek, a daganatos betegségek érintettjei, a liszt- és más ételérzékenyek itt valamennyien segítséget kaphatnak. Évente körülbelül tizenkétezren látogatnak el hozzánk és vesznek részt a programjainkon. Ez a bál remek alkalom a kikapcsolódásra, az önfeledt szórakozásra, a másság elfogadásával együtt.

A vezetőség és a tagok egyaránt jönnek, hozzák a gyermekeiket, ismerőseiket. Tulajdonképpen itt a családok együtt mulatnak. Van itt olyan család, ahol az édesanya gégerákos lett, a gyermekük értelmi fogyatékkal élő és az édesapjuk is itt van velük, ebben az évben egyszer együtt mulatnak.


Ez a bál batyus bál. Ez azt jelenti, hogy mindenki hozza magának az elemózsiás kosárkáját, ahogy az szokás volt nagyszüleink egyszerű falusi báljaiban, vagy ennél több áll a megfogalmazás hátterében?

Az itt jelenlévők fontos jellemzője az a nagyfokú egymásra figyelés, amely manapság egyre kevésbé jelenik meg a társadalomban hétköznapjaink során. A csoportok ismerkedhetnek egymás életével és akár élelmével is, bepillantást nyerve egy más ízvilágba. Tombolatárgyként nagyon sok ajándék érkezik mindenkitől. Ezek az apróbb vagy nagyobb tárgyak, felajánlások arról tanúskodnak, hogy ki miben ügyes. Így például a grafológia csoporttól grafológiai elemzést lehet a tombolán nyerni, a felajánlások közt szerepel életmód tanácsadás, egészséges étkezéssel kapcsolatos programokon történő részvételi lehetőségek. Belépőjegyet sorsolunk ki a következő hétre egy előadásra, ahol a lelki és testi megbetegedések okairól tart előadást egy híres orvos, aki természetgyógyász is egyben.

A bál a kora esti órákban vette kezdetét és már az éjfélt is elütötte az óra, mire az utolsó táncoslábú civilek is elindultak hazafelé az egymástól kapott szeretettel és jókedvvel megtelt "batyujukkal" a szívükben.


Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata sokéves, következetes támogatásának köszönhetően jött létre a Humán Civil Ház amely ma Magyarországon egyedállóként segíti mindazon civil szervezetek, önsegítő közösségek munkáját, akik az egyénnel, a bajbajutott, a problémás, a szenvedő, a segítségre szoruló emberrel foglalkoznak, mint azt a szlogenünk is tartalmazza: „Embertől - emberig". Jeles szociálpszichológusok vallják, hogy „a bajbajutott emberek egymást segítő szolidaritása többet ér minden külső segítségnél" - ezt a filozófiát követjük mi is, amikor minden olyan civil szervezetnek, önsegítő közösségnek otthont adunk, akik ezt felismerték és gyakorolják fajra, korra, nemre, identitásra, világnézetre való tekintet nélkül.

A Humán Civil Ház számos egészségügy területén működő csoportnak ad otthont, a testi, lelki egészség megőrzése és annak helyreállítása érdekében. Az alábbi linken részletesen olvashat az itt működő közösségekről.
http://www.hch-szombathely.hu/

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

B. Németh László 2013.04.05. - 22:33
Kedves társaság, kellemes környezetben.