Felvettük a fonalat - Péreli Zsuzsa retrospektív kiállítása a Képtárban

Képgaléria megtekintése2013.03.29. - 02:00 | Kánya Dóra - Fotó: Dart

Felvettük a fonalat - Péreli Zsuzsa retrospektív kiállítása a Képtárban

A goblein nagyasszonyának gondolatfonalaira népes közönség volt kíváncsi a március 27-én nyílt kiállításon a Szombathelyi Képtárban. Álmai felszabadulását életcsomókba kötötte a Munkácsy- és Prima Primissima-díjas művésznő. Péreli Zsuzsa a valóság éber megértésének momentumát kutatja.

HIRDETÉS

Szombathelyen található Magyarország legnagyobb kortárs textilgyűjteménye, melyben számos Peréli Zsuzsa alkotás is fellelhető. A Munkácsy- és Prima Primissima-díjas művésznő retrospektív kiállítására rengetegen voltak kíváncsiak a Szombathelyi Képtár első emeletén. Dr. Takátsné Dr. Tenki Mária tanácsnokasszony és Prof. Dr. Lőrincz Zoltán művészettörténész megnyitója után, Tolcsvay László zeneszerző énekelt.

Dr. Takátsné Dr. Tenki Mária SzMVJ tanácsnokasszonya beszédében elmondta, hogy Péreli Zsuzsa kiállításával Szombathely régi álma valósult meg. A hatalmas textilgyűjteményen túl, a művésznő éppen itt debütált az 1976-os Szombathelyi Textilbiennálén, ahol egycsapásra sikert aratott és díjat kapott. Frank Jánost idézte, miszerint Magyarországon a goblein szinonimája: Péreli Zsuzsa.

Deja vu. Címként néhány képe mellett tűnt fel, mégsem láttunk eddig ehhez hasonlót. Kortárs textilművészetet hozott a tavasz Szombathelyre. Óriásképek síkban, nyitott és zárt arcok a térben, befejezett szentképek és félbehagyott 20. századi jelen és jövőképek ezek. Ideatiszta lenyomatok, emberbábokkal, homo maniacusokkal, János vitézekkel.

Peréli Zsuzsa nem vegetál egy téma fölött, hanem saját sakktáblát fon és azon játszik valami elképesztően megnyugtató játékot. A mennyországtól a föld alatti világig szólaltatja meg határait, majd reinkarnálódva kezd új sorokat. A lágy színeket maszatos emberfejekkel nyújtja a groteszk és megismerhető élére, és hagy egy nagy, levegős szünetet, hogy a néző eldönthesse, melyik oldalra akar billenni. Bár nem biztos, hogy kell, bármelyiket szemléljük, az aranyszálak vagy a műanyagpalackok közé tokosodva ott van az a művészet, amiből többet is elbírnánk Szombathelyen.

Prof. Dr. Lőrincz Zoltán művészettörténész sokat gondolkodott, mit mondjon a művésznőről, majd Hamvas Bélát idézte. „Isten azt akarja, hogy az ember és természet virágozzék. Ez a virágzás a kultúra, amelyet az emberi kultusz, az ember megszentelt tevékenysége teremt. Az ember és a természet csak akkor virágzik, ha van benne értelem, szellem, szépség, igazság, béke, ha van benne. Csak akkor kultúra. És csak akkor értelmes, szellemi, szép, igaz, békés, ha a kultusz, a szakrális tevékenység célja: virágozzék ez a föld! Teljék benne gyönyörűsége mindenkinek, aki benne él!..."

Műelemzésre hívta a közönséget a művészettörténész. Az Illuminatio című művéből vezette le Péreli Zsuzsa utolsó alkotói korszakát. A szakrális, transzcendens jelképek ott vannak a fonalakban. Az anyag üzenethordozóvá válik, elkülönül, de mégis több száz szállal kötődik egymáshoz. Több hónapig készülnek ezek a remekművek. Vajon mennyi időbe telik pontosan? Péreli Zsuzsa tanácsára, ezt inkább nem gondoljuk végig.

A kiállítás május 17-ig megtekinthető a Szombathelyi Képtárban.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás