A hagyomány továbbörökítői - a 25 éves Szökős Néptáncegyüttes jubileumi műsora az MMIK-ban

Képgaléria megtekintése2013.04.08. - 01:45 | Büki László 'Harlequin'

A hagyomány továbbörökítői - a 25 éves Szökős Néptáncegyüttes jubileumi műsora az MMIK-ban

Csodálatos jubileumi műsorral ünnepelte 25 éves évfordulóját a Szökős Néptáncegyüttes. Ez alkalomból április 6-án a táncosok fiatal és „öreg" nemzedéke kétrészes műsort adott az MMIK-ban, megelevenítve az utóbbi évek és a korábbi évtizedek legsikeresebb produkcióit. A jubileumi, kétrészes műsort hozzáillő képgalériával tiszteltük meg!

HIRDETÉS

A 25 év azzal kezdődött, amikor Besenyő Tibor és Gerlecz László (aranysarkantyús táncos, a Népművészet Ifjú Mestere) az 1987/88-as tanévben, Kőszegen táncegyüttest alapított, amely néhány év múltán Szombathelyre „költözve" a megye meghatározó népművészeti műhelyévé vált. Az egykori HEMO-ban, majd a Berzsenyi Dániel Főiskolán, s ma már a Savaria Egyetemi Központban működő együttes legjelentősebb szakmai sikereit a körmendi Lajtha László Koreográfiai Versenyeken és a Balatonföldvári Néptáncfesztiválokon érte el, s a táncosok emellett külföldi meghívásoknak is eleget tettek, megismertetve a magyar folklór gazdagságát Európa tíz országának közönségével.

Az önálló esttel való előrukkolást azonban nem csupán a negyedszázados fordulópont teszi időszerűvé. A Szökős ugyanis a közelmúltban igen aktívan vette ki a részét a régió néptáncos életéből - Gaspari Gábor együttesvezető és Molnár Péter művészeti vezető (örökös aranysarkantyús, a Népművészet Ifjú Mestere) több hazai és külföldi fesztiválról is díjakkal hozta haza a táncosokat. Így az együttes számára az emlékezés mellett a számadásra is alkalmat kínált a jubileum.


Az első műsorrészt ennek jegyében a jelenlegi tánckar prezentálta, összegezve az elmúlt években elvégzett hagyományápoló és feldolgozó munka eredményeit. A Mezőföld, Nógrád, Bodrogköz, Szilágyság és a Küküllő-vidék tánchagyományait felvonultató folklórműsorban dramatikus és táncszínházi megoldások is helyet kaptak. A közönség tanúja lehetett a szerelmi mágia bevetése mellett az alaposan megleckéztetett kajtár pap történetének, s a Tóték örkényi humort idéző táncos adaptációjának is.

A fiatal generáció mellett a „veteránok" is gőzerővel készültek a jubileumra. A második műsorrész az ő színpadra lépésükkel számos különlegességgel bírt. Előadták az egykor a budapesti Néptáncantológiát is megjárt mezőmadarasi táncukat, s megelevenednek a régi Szökős-tagok „legkedvesebb mezőségi táncai" is, melyeket Gerlecz László egykori együttesvezető saját erdélyi gyűjtései nyomán állított színpadra. Szintén a második műsorrészben, kedves meglepetésként csalt mosolyt a közönség arcára a „Ki fia-borja?" című összeállítás, mely a múlt mellett a jövőképet is felvillantotta a közönség előtt - az együttes táncosai gyermekeikkel léptek színpadra. Természetesen a szűkebb haza, Vas megye táncai sem maradhattak ki az műsorból, több generáció szólótáncosainak közös előadásában.


Az est ünnepélyességét emelte Hende Csaba honvédelmi miniszter és országgyűlési képviselő, valamint Horváthné Dr. Molnár Katalin NYME-SEK elnök-dékán, intézetigazgató védnöki szerepvállalása, akik köszöntötték a huszonöt éves együttest. 

Hende Csaba ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy "a hagyomány nem valamiféle gyámoltalan dolog, amit őrizni kell, épp ellenkezőleg: ő őriz minket. Ezt szeretnénk megköszönni ma este a Szökős együttes minden egykori és jelenlegi tagjának, minden vezetőjének, ezt a gyönyörű, kerek jubileumot, hogy segítenek nekünk azzal, amit csinálnak, hogy megőrizzenek bennünket azoknak, akik vagyunk: magyaroknak. Különös dolog a hagyomány, hiszen ahogy József Attila írja „őssejtig vagyok minden ős" és amikor ezek a fiatalok, és lélekben fiatalok táncolnak előttünk, szinte látjuk az őseinket, egészen addig a pontig, amíg már szinte az ősidők ködébe vész a mi származásunk, az, hogy honnan jöttünk. Hogy kik vagyunk, azt pontosan a népművészet, a néphagyomány nyelvén tudjuk a leghitelesebben elmondani.

Kodály Zoltán azt írja egy helyütt, hogy „A kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi azt magának." Ezt tehát nem lehet örökül kapni. Közösséget termet ez a kultúra, nagyon erős közösséget, amelynek a kisugárzó erejét, szeretetének a forróságát mindannyian érezzük ezen az estén." 


Horváthné Dr. Molnár Katalin köszöntőjében kifejtette, hogy "ez a mai ünnepség túlmutat egy szokásos évfordulón. Beszélhetünk hosszasan, - de nem szükséges beszélnünk - arról, hogy milyen csodálatos szerepe van a hagyományőrzésnek, a hagyomány továbbvitelének, és az autentikus Kárpát-medencei néptánckultúra megőrzésének a mai világban. Azt hiszem, hogy ez az egyik legfontosabb feladata a Szökős Néptáncegyüttesnek. Ezt a 25 év munkáját lehet, hogy nagyon sokan fogják elemezni, de ezt a mai estét csak azok tudják hazavinni, akik itt vannak velünk. Nagyon fontos számomra az intézmény képviselőjeként az, hogy a hagyomány örökítésnek szellemiségét az együttes továbbadja, és nemcsak az együttes tagjainak, hanem az egyetem minden hallgatójának. Örülök annak, hogy a tradicionális kultúrához való kötöttséget és nyitottságot képviselik, és ezt adják tovább. A mai ünnep legyen öröm mindenkinek, és legalább ilyen termékeny, és sikeres következő 25 évet kívánok."

A jubileumi műsor végén Dr. Puskás Tivadar polgármester a város, Dr. Kun László főjegyző a megye nevében adott át elismerést az együttesnek. Ugyanezt tették a megyei néptánccsoportok képviselői is, akik jókívánsággal és ajándékokkal kedveskedtek a jubiláló együttesnek.

A tánchoz való muzsikát az előadáson a Szökős egykori állandó kísérőzenekara, a Jurta szolgáltatta, Horváth Attila vezetésével.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás